Ungārijas prezidents paraksta Sorosa universitāti apdraudošos grozījumus

Ungārijas prezidents Jānošs Āders parakstījis grozījumus augstākās izglītības likumā, kas apdraud no ārvalstīm finansētu mācību iestāžu, tostarp neviennozīmīgi vērtētā uzņēmēja Džordža Sorosa finansētās Centrāleiropas Universitātes darbu.

Āders paziņoja, ka likums atbilst Ungārijas konstitūcijai un starptautiskajiem līgumiem. Viņš tomēr atzina, ka valdības steiga grozījumu sagatavošanas gaitā un daži to nosacījumi var izraisīt iedzīvotāju neapmierinātību.

Tikmēr miljardiera Džordža Sorosa dibinātās Centrāleiropas Universitātes vadība lēmumu nosauca par apzinātu politisku uzbrukumu brīvai institūcijai un solīja to apstrīdēt.

Vairāki simti likuma pretinieku pirmdien, 10.aprīlī, vakarā arī pulcējās galvaspilsētas Budapeštas ielās un turpināja paust neapmierinātību par premjerministra Viktora Orbāna un viņa vadītās valdības politiku. 

Jau ziņots, ka aptuveni 70 000 cilvēku svētdien, 9.aprīlī, bija iznākuši Budapeštas ielās, lai protestētu pret Ungārijas parlamenta pieņemto izglītības likumu, kas var novest pie Centrāleiropas Universitātes slēgšanas.  

Daudzi demonstranti mudināja Ungārijas prezidentu noraidīt jauno likumu, jo, viņuprāt, tas esot pretrunā ar demokrātijas principiem. Tāpat brīvdienās arī vairākās Vācijas pilsētās tūkstošiem cilvēku jau devīto reizi piedalījās dažādās akcijās demokrātijas atbalstam.

Vienīgā augstskola, kas nevar izpildīt jaunās prasības, ir Centrāleiropas Universitāte. Varas iestāžu vēršanos pret Centrāleiropas Universitāti saista ar saspīlētām attiecībām starp Orbānu un augstskolas dibinātāju ungāru izcelsmes miljardieri Džordžu Sorosu.

Izglītības ministrijas amatpersonas skaidroja, ka pēdējā laikā vairākās ārvalstu finansētās institūcijās atklāti pārkāpumi un izmaiņas nav vērstas pret Sorosu un viņa finansēto universitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti