Ukraina saņems papildu prettanku sistēmas; smagākās kaujas Austrumukrainā. 6. aprīlis (Teksta tiešraides arhīvs)

Krievijas karaspēks jau 42. dienu turpina iebrukumu Ukrainā, iznīcinot arī civilo infrastruktūru un nogalinot civiliedzīvotājus. Ukrainas bruņotie spēki nepiekāpjas iebrucējiem, bet starptautiskā sabiedrība turpina sankcijas pret agresoru.

ĪSUMĀ:

  • ASV atvēlēs Ukrainai vēl prettanku sistēmas "Javelin" 100 miljonu eiro vērtībā.
  • ASV ar jaunām sankcijām vēršas pret Putina meitām un "Sberbank".
  • Jaunzēlande pieņem jaunas sankcijas pret Krieviju.
  • Indija un Izraēla nosodījusi slepkavības Bučā; pirmo reizi bijusi tik stingra reakcija.
  • Sarežģītākā situācija saglabājas kauju zonā Austrumukrainā.
  • Kanāda pievieno vēl deviņas personas sankciju sarakstam.

> Teksta tiešraides sākums 


06.04.2022 23.29

6. aprīlis fotogrāfijās no Ukrainas:


06.04.2022 22.37

Krievijas karavīru pastrādātās zvērības Kijivas pievārtē parāda to, ka tā ir pilnīgi demoralizēta armija, Latvijas Televīzijas raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube.

“Šīs traģiskās ziņas rāda Krievijas armijas morālo stāvokli, tā ir pilnīgi demoralizēta armija. Šajās masu slepkavībās saskatu divus mērķus – iebiedēšana un atriebība. Nespējot Ukrainas cilvēkus salauzt, vienkārši atriebība par tautas gara stiprumu. Tas liecina, cik slima un sapuvusi ir šī Krievijas militārā sistēma,” pauda Graube.


06.04.2022 22.20

Ukraiņu civiliedzīvotāju slaktiņš Krievijas karaspēka okupētajā Kijivas apgabala Bučas pilsētā ir smags kara noziegums, trešdien sacīja ASV prezidents Džo Baidens.

"Esmu pārliecināts, ka visi ir redzējuši attēlus no Bučas, līdzās Kijivai. Līķi pamesti ielās, Krievijas karaspēkam aizejot, daži sašauti pakausī ar uz muguras sasietām rokām," arodbiedrības pasākumā sacīja Baidens. "Civilisti noslepkavoti aukstasinīgi, līķi samesti masu kapos, brutalitātes un necilvēcības sajūta, visai pasaulei, ko redzēt, nekaunoties."

"Tas, kas notiek, nav nekas mazāks par smagu kara noziegumu," norādīja Baidens. "Atbildīgām valstīm ir jāpulcējas kopā, lai noziegumus pastrādājušos sauktu pie atbildības."

ASV Tieslietu ministrija atbalsta starptautiskos centienus, lai "identificētu un sauktu pie atbildības tos, kas ir atbildīgi par zvērībām Ukrainā", savukārt sacīja ASV ģenerālprokurors Meriks Gārlands.

Ministrijas kara noziegumu prokurors ticies ar Francijas kolēģi, bet kriminālnoziegumu nodaļas prokurori tikušies ar Eiropolu, viņš sacīja.

"Mēs esam liecību vākšanas stadijā, un tas ir, ko mēs darām," sacīja Gārlands. "Mēs palīdzam mūsu Eiropas partneriem un mūsu Ukrainas partneriem."


06.04.2022 20.48

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis intervijā Turcijas telekanālam “Haberturk” atzinis, ka kopš karadarbības sākuma vairāk jādomā arī par savu un ģimenes drošību, bet miegam viņš cenšas atlicināt kādas piecas stundas diennaktī.

“Man ir svarīgi, lai es būtu adekvāts, tādēļ cenšos atrast laiku miegam – kādas piecas stundas sanāk,” teica Zelenskis.


06.04.2022 19.18

Krievijas karš Ukrainā ir iegājis nākamajā fāzē, kurā Krievija koncentrēsies karadarbībai dienvidos un dienvidaustrumos, bet pirmā fāze ar visaptverošu iebrukumu ir izgāzusies. Tā saka NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra “Stratcom” vadītājs Jānis Sārts.

Ja Krievijas spēki nemēģinās atjaunot uzbrukumu Odesai, viņu pozīcijas būs stipras, Ukrainas aizstāvjiem būs grūti, un šāds reģionāls karš var ieilgt.

 


06.04.2022 18.47

Ziņu aģentūra “Reuters” vēsta, ka Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvjiem trešdien vēl nav izdevies vienoties par jaunām sankcijām pret Krieviju. Radušās neskaidrības par vairākiem tehniskiem jautājumiem, piemēram, vai Krievijas ogļu importa aizliegums attieksies arī uz jau spēkā esošiem līgumiem. “Reuters” ziņo, ka ES diplomāti galīgo vienošanos cer panākt ceturtdien.


06.04.2022 17.48

ASV valdība trešdien paziņoja par jaunām sankcijām, kas tiek noteiktas pret Krieviju, lai piespiestu to pārtraukt uzbrukumu Ukrainai.

Sankcijas būs vērstas pret Krievijas eliti: premjeru Mihailu Mišustinu, bijušo prezidentu Dmitriju Medvedevu, Krievijas prezidenta Vladimira Putina meitām Mariju Voroncovu un Katerinu Tihonovu, kā arī pret ārlietu ministra Sergeja Lavrova sievu un meitu.

Tāpat sankcijām būs pakļautas Krievijas lielākās bankas “Sberbank” un “Alfa Bank”. ASV iedzīvotājiem būs aizliegts iesaistīties jebkādos darījumos ar šīm bankām.

ASV valdības lēmums aizliedz veikt jebkādas jaunas investīcijas Krievijā.

Baltais nams spriež, ka šīs sankcijas vēl vairāk pastiprinās Krievijas ekonomisko izolāciju. ASV eksperti norāda, ka Krievijas iekšzemes kopprodukts šogad varētu sarukt par līdz pat 15%, inflācijas līmenis jau ir pārsniedzis 15%, vairāk nekā 600 uzņēmumu ir aizgājuši no Krievijas tirgus.


06.04.2022 17.33

Lietuvas mākslinieki un aktīvisti sarīkojuši performanci, kuras mērķis ir pievērst uzmanību genocīdam, ko Krievija pastrādā pret Ukrainas tautu.

Lietuvas galvaspilsētā Viļņā aktīvisti iekrāsojuši sarkanā krāsā dīķi, kas atrodas pie Krievijas vēstniecības. Vizuāli izskatās, ka dīķis ir piepildīts ar asinīm (aktīvisti uzsver, ka izmantojuši videi draudzīgu krāsvielu, kas nenodarīs nekādu kaitējumu videi).

Internetā izplatītajos foto un video redzams, kā dīķī peld Lietuvas sportiste, olimpiskā čempione Rūta Meilutīte.

“Tas ir aicinājums nepalikt neitrāliem kara priekšā,” vēsta performances autori.


06.04.2022 16.10

Kā vēsta laikraksts “Financial Times”, jaunajā pret Krieviju vērsto Eiropas Savienības sankciju sarakstā būs iekļauts oligarhs Oļegs Deripaska, Krievijas lielākās bankas “Sberbank” vadītājs Hermans Grefs, kā arī abas Krievijas prezidenta Vladimira Putina meitas Marija Voroncova un Katerina Tihonova.


06.04.2022 15.41

Vīriešu žurnāla “Playboy” Ukrainas izdevums uz jaunākā žurnāla vāka uzlicis Ukrainas kara ainas.

Vīriešu žurnāla "Playboy" Ukrainas izdevuma vēstījums

“To, ka ukrainietes ir visskaistākās, mēs esam apliecinājuši ar katru “Playboy” ukraiņu izdevuma eksemplāru 15 gadu garumā. Tagad mūsu valstī sācies karš, un katru dienu mēs pierādām visai pasaulei, ka mūsu tauta ir visstiprākā. Mēs demonstrējam, ko nozīmē patiesa brīvība un neatkarība,” vēsta žurnāla autori.

Viņi arīdzan citē “Playboy” dibinātāja Hjū Hefnera vārdus: “Īstai neķītrībai nav nekāda sakara ar seksu. Īstā neķītrība ir karš, neiecietība un cilvēku nogalināšana.”


06.04.2022 15.03

Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka aicinājusi iedzīvotājus evakuēties no trīs valsts apgabaliem. Britu raidsabiedrība BBC norādīja, ka tas varētu būt saistīts ar Krievijas spēku izsludināto mērķi – panākt pilnīgu kontroli pār Doneckas un Luhanskas apgabaliem.

“Harkivas, Luhanskas un Doneckas kara administrāciju vadītāji lūdz iedzīvotājus pamest apgabalu robežas un dara visu, lai evakuācija notiktu organizēti. Tas ir vajadzīgs tagad, jo pēc tam cilvēki tiks pakļauti apšaudēm un nāves draudiem. Viņi neko nevarēs pret to pasākt, un mēs nevarēsim palīdzēt. Jo pārtraukt uguni būs praktiski neiespējami. Ir jāevakuējas, kamēr ir šāda iespēja. Pagaidām tāda ir,” paziņoja Vereščuka.


06.04.2022 14.35

Krievijas Finanšu ministrija paziņojusi, ka veikusi maksājumu par ārvalstu parādsaistībām rubļos. Šāds solis skaidrots ar korespondentbankas atteikumu Krievijai veikt valūtas izmaksas. Tādējādi 649 miljonu dolāru vērtais maksājums veikts rubļos.

Krievijas prezidents Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka Krievijai ir visi nepieciešamie resursi, lai apkalpotu savus parādus. “Jūs zināt, ka mūsu rezervju nozīmīgas summas ir bloķētas ārvalstīs. Tāpēc, ja šī bloķēšana turpināsies un tiks bloķēti arī pārskaitījumi parādu apkalpošanai, tie var tikt apmaksāti rubļos. Ja tas nebūs iespējams, tad, nu, teorētiski, protams, var tikt organizēta kaut kāda defolta situācija, taču tā būtu mākslīga defolta situācija. Nekāda pamata reālam defoltam nav," Peskova pausto citē "Meduza.io".


06.04.2022 14.06

Krievijā ierosināta pirmā lieta saistībā ar aicinājumu ieviest sankcijas pret Krieviju. Lieta vērsta pret Kalnu Altaja laikraksta "Listok" izdevēju, kam tagad draud naudassods līdz 500 tūkstošiem rubļu jeb aptuveni 5500 eiro.

Attiecīgās likuma izmaiņas, kas paredz atbildību par Krievijas armijas diskreditāciju, aicinājumiem ieviest sankcijas un viltus ziņām par Krievijas bruņoto spēku darbībām, bija pieņemtas neilgi pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā sākuma.


06.04.2022 13.38

Bučas mērs Anatolijs Fedoruks britu raidsabiedrībai BBC pastāstīja, ka pilsētā nogalināti aptuveni 320 civiliedzīvotāji. Viņš pauda, ka Krievijas spēki īpaši “medīja” vietējos politiķus.

Fedoruks piebilda, ka aicina Krievijas ārlietu resora vadību uz Buču, lai “ieraudzītu mirušo cilvēku ķermeņus un ieskatītos acīs to ģimenēm, mātēm, vīriem, bērniem, kas kļuvuši par bāreņiem”.

Tikmēr Hostomeļā pavēstīja par 400 bez vēsts pazudušajiem. Arī šajā pilsētā atrasti nogalināti iedzīvotāji, upuru skaits netiek precizēts.


06.04.2022 12.53

Eiropas Savienības ārpolitikas vadītājs Žuzeps Borels uzrunā Eiropas Parlamentam atzinis, ka ES valstīm vajadzētu darīt vairāk, lai atbalstītu Ukrainu un vienlaikus samazinātu atkarību no Krievijas energoresursiem.

“Mums jāpalīdz Ukrainai aizstāvēt sevi. Mēs esam nosūtījuši Ukrainai ieročus miljarda eiro vērtībā. Tas varētu šķist daudz, bet mēs katru dienu samaksājam Putinam miljardu eiro par energoresursiem, ko viņš mums piegādā,” teica Borels.

ES galvenais diplomāts secina, ka kopš karadarbības sākuma 24. februārī Krievija no ES valstīm saņēmusi 35 miljardus eiro, ko Putins izmanto kara finansēšanai.

Eiropas Savienības valstis trešdien plāno apstiprināt kārtējo, jau piekto sankciju kārtu pret Krieviju. Šoreiz sankcijas paredz aizliegt ogļu importu no Krievijas.


06.04.2022 12.02

Krievijas vēstniecība Dublinā sūdzējusies Īrijas valdībā, ka vairākas degvielas kompānijas un citi uzņēmumi atsakās sadarboties ar vēstniecību, tādēļ vēstniecībā trūkst degvielas, siltuma un karstā ūdens.

Pie vēstniecības Dublinā protesti notikuši vairākkārt, tostarp vēstniecības vārtos pagājušajā mēnesī ietriecās kravas automašīna.


06.04.2022 11.52

Vairāk nekā 1000 cilvēku otrdien tika nogādāti drošībā no Luhanskas apgabala. No Luhanskas un Doneckas apgabala evakuācija kļuvusi daudz intensīvāka, jo pieaug arī kauju intensitāte Donbasā. Cilvēki evakuējas arī no Kramatorskas. Starp sanākušajiem bija arī Tatjana ar suni Rokiju.

Cilvēki evakuējas no Kramatorskas
00:00 / 03:53
Lejuplādēt

“Nezinām, kurp dodamies. Kaut kur braucam. Uz labāko ceram. Domājam atgriezties. Pārdzīvot kaut kā. Palikt dzīviem. Vispār bail,” stāstīja Tatjana.

Vilciena stacijā sanākušos uzrunāja un dziesmu nodziedāja arī kādreizējais parlamenta deputāts, populārais mūziķis Svjatoslavs Vakarčuks. Viņš sacīja, ka ieradies pie cilvēkiem, lai viņi zinātu, ka nav vieni. “Šie ir labākie cilvēki pasaulē,” sacīja vīrietis.


06.04.2022 11.45

Izraēlas ārlietu ministrs Jairs Lapids civiliedzīvotāju nogalināšanu Bučā nosaucis par kara noziegumiem, vēsta CNN. Tas ir Izraēlas smagākais nosodījums Krievijas iebrukumam Ukrainā. 

"Jau atkal liela un spēcīga valsts bez jebkāda attaisnojuma iekarojusi mazāku kaimiņu. Jau atkal zeme ir piesūkusies ar nevainīgo civiliedzīvotāju asinīm. Attēli un liecības no Ukrainas ir šausmīgi. Krievijas spēki pastrādāja kara noziegumus pret neaizsargātiem civiliedzīvotājiem. Es stingri nosodu šos kara noziegumus," tviterī rakstīja ministrs.

Iepriekš premjerministrs Naftali Benets arī nosodījis slepkavības Bučā, bet nav vainojis tajā Krievijas spēkus.


06.04.2022 11.38

Baltijas un Polijas transporta ministri vērtēja kā atbalstāmu Eiropas Komisijas piedāvāto piekto sankciju pakotni pret Krieviju un Baltkrieviju, kas iekļauj arī ierobežojumus ostu un sauszemes transporta jomā.

Vienlaikus ministri vienojās sagatavot priekšlikumus reģionāliem ierobežojumiem, ja ES līmenī vienošanās netiks panākta, informēja Satiksmes ministrija.


06.04.2022 11.30

Luhanskā plānoti pieci humanitārie koridori, pa kuriem evakuēt civiliedzīvotājus, vēsta "Reuters". Tas notiek, jo tiek paredzēts, ka Krievija pastiprinās uzbrukumu Ukrainas austrumos.

Cilvēkus evakuēs, ja Krievijas spēki atļaus nokļūt līdz tikšanās vietām evakuācijai, norādījis Luhanskas apgabala gubernators Serhijs Haidejs. Viņš aicināja cilvēkus evakuēties, kamēr ir tāda iespēja.

Citā video amatpersona norādīja, ka Krievijas spēkiem nav izdevies izlauzties cauri aizsardzības līnijai, bet tie "iznīcina visu savā ceļā".


06.04.2022 11.24

Vismaz 167 bērni nogalināti un 279 tikuši ievainoti kopš kara sākumā Ukrainā, pavēstīja Ukrainas ģenerālprokuratūra.

927 skolas un citas izglītības iestādes ir cietušas apšaudēs un gaisa uzlidojumos. Šos skaitļus nav iespējams neatkarīgi apstiprināt.


06.04.2022 10.31

Krievijas karavīri spīdzinājuši gūstā saņemtās sievietes, kas dien Ukrainas bruņotajos spēkos. Tā paziņojusi Ukrainas parlamenta pilnvarotā cilvēktiesību jautājumos Ludmila Denisova.

"Sievietes nogādātas Baltkrievijas teritorijā, bet pēc tam uz pirmstiesas aizturēšanas centru Brjanskā (Krievijas Federācijā), kur viņas spīdzinātas un viņām draudēts. Ieslodzītās vīriešu klātbūtnē izģērbtas kailas, piespiestas tupēt, viņām nogriezti mati un viņas nemitīgi pratināja, mēģinot morāli salauzt," atklāja Denisova.

Vairāki gūstekņi piespiesti piedalīties propagandas video filmēšanā, liekot viņiem runāt krievu valodā. Denisova arī atklāja, ka Krievijas karavīri situši gūstekņiem ar šautenēm, šāvuši gar galvām, ņirgājušies. 1. aprīlī Ukrainas Zaporižjas apgabalā notika gūstekņu apmaiņa, kuras rezultātā atbrīvoti 86 Ukrainas karavīri, tostarp 15 sievietes.


06.04.2022 10.27

Kanāda pievienojusi deviņas personas sarakstam ar sankcijām, ko tā ieviesusi, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Sarakstā iekļauti oligarhi Vladimirs Potaņins, Viktors Vekselbergs, Kirils Šamalovs, Dmitrijs un Gaļina Pumpjanski, Vadims Moškovičs, Leonīds Mihelsons un Aleksandrs Vinokurovs.

Sankcijas piemērotas arī Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba priekšnieka vietniekam Igoram Kostjukovam.

Sankcijas piemērotas arī deviņiem baltkrieviem.


06.04.2022 10.25

Krievijas prezidents Vladimirs Putins otrdien paziņoja, ka Maskava rūpīgi uzraudzīs pārtikas produktu eksportu uz "naidīgām" valstīm, kas pret Maskavu noteikušas sankcijas saistībā ar tās īstenoto uzbrukumu Ukrainai.

Putins arī uzsvēra nepieciešamību atrisināt loģistikas un apdrošināšanas jautājumus, lai atjaunotu mēslošanas līdzekļu eksportu.


06.04.2022 09.58

Rīga ir gatava iespējamam Ukrainas bēgļu pieplūduma vilnim.

Intervijā LTV "Rīta panorāmā" Rīgas vicemēre Linda Ozola ("Konservatīvie") sacīja: "Iekšēji pašvaldībā esam gatavi, ka šis ir klusums pirms vētras, ka liels pieplūduma vilnis priekšā, ņemot vērā ziņas no kaimiņvalstīm."


06.04.2022 09.36

Bukarestē automašīna ietriekusies Krievijas vēstniecības vārtos un aizdegusies, automašīnas vadītājs gājis bojā, ziņo Rumānijas policija. Pagaidām nav zināms, kādi bija autovadītāja motīvi.


06.04.2022 09.30 

Mariupolē pasliktinās humānā situācija, atsaucoties uz Lielbritānijas Aizsardzības ministriju, ziņo BBC.

"Lielākajai daļai 160 000 pilsētas iedzīvotāju nav gaismas, medikamentu, siltuma un ūdens. Krievijas spēki neielaiž humāno palīdzību, visticamāk, lai piespiestu pilsētas aizstāvjus padoties," liecina ministrijas ziņojums.

Mariupole ir ielenkta jau kopš marta sākuma. Krievijas spēki ielauzušies dziļāk pilsētas centrā, bet Ukrainas spēku kontrolē joprojām ir daļa pilsētas.


06.04.2022 09.22

Psiholoģiski grūtākais posms Ukrainā bija konflikta pirmās dienas, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Latvijas vēstnieks Ukrainā Ilgvars Kļava.

"To arī mēs paši tur izjutām. Smagumu rada neziņa un neskaidrība par to, kas notiks nākamajās minūtēs un stundās," stāstīja vēstnieks.


06.04.2022 08.56

Latvijā, piemērojot sankcijas pret Krievijas iebrukuma atbalstītājiem, līdz pagājušajai piektdienai piemēroti 49 liegumi darījumiem ar īpašumu. To otrdien intervijā Latvijas Radio pastāstīja Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs.

Lielākā daļa liegumu piemēroti juridiskām personām, kas ir saistītas ar personām, pret kurām vērstas sankcijas.


06.04.2022 08.18

Kompānija "Intel" - viens no lielākajiem mikročipu un datortehnikas ražotājiem – pilnībā apturējusi darbību Krievijas tirgū, ziņo BBC.

"Mēs nekavējoties apturējām visas biznesa darbības Krievijā. Tas seko mūsu iepriekšējam lēmumam apturēt visas piegādes klientiem Krievijā un Baltkrievijā," liecina paziņojums uzņēmuma mājaslapā.


06.04.2022 07.53 

Igaunija nodevusi Ukrainai jaunu militārās palīdzības partiju. Tajā ir prettanku raķetes, haubices, prettanku mīnas un citi ieroči.

Igaunijas uzņēmēji sadarbībā ar valsts iestādēm arī ziedojuši Ukrainai arī cita veida palīdzību. 

Čehijas mediji vēsta, ka Čehija nosūtījusi Ukrainai vairākus desmitus tanku Т-72 un kaujas mašīnu.


06.04.2022 07.49

Sarežģītākā situācija saglabājas kauju zonā Austrumukrainā – pie Harkivas, kā arī Doneckas un Luhanskas apgabalos.

Ukrainas armija informē, ka aktīva karadarbība notiek taktiskās grupas “Austrumi” atbildības zonā. Bijis viens Krievijas spēku uzbrukums, taču pretinieks nav guvis panākumus. Iznīcināti  četri Krievijas tanki, deviņi bruņutransportieri un cita tehnika. Savukārt gaisa spēki ziņo, ka izdevies notriekt  astoņas ienaidnieka spārnotās raķetes. Krievijas aviācija arī maina taktiku, mēģina izvairīties no tiešas konfrontācijas un veic apšaudes no attāluma, tai skaitā no  Baltkrievijas gaisa telpas.

Tikmēr vairākās apdzīvotās vietās Ļvivas un Dnipropetrovskas apgabalos bija dzirdami sprādzieni, pirms kuriem tika izsludināta gaisa trauksme. Par cietušajiem vai upuriem pagaidām netiek ziņots.


06.04.2022 07.39 

Indija paziņojusi, ka "viennozīmīgi nosoda" slepkavības Bučā un atbalsta "dziļi satraucošo ziņojumu" neatkarīgu izmeklēšanu, ziņo BBC.

Šis Indijas paziņojums ANO Drošības padomes tikšanās laikā ir tās stingrākais paziņojums saistībā ar Ukrainu un Krieviju.

Valsts līdz šim atturējusies no balsojuma ASV Drošības padomē, ANO Ģenerālajā asamblejā un ANO Cilvēktiesību padomē, kas nosodīja Krievijas rīcību.


06.04.2022 07.23

Hersonas pilsēta ir vienīgais Ukrainas apgabala centrs, ko okupējusi Krievija. Tiek ziņots par kaujām apgabalā. Pēdējā laikā ir pastiprinājušās nolaupīšanas, iebiedēšana, mēģinājumi nodrošināt kontroli pār vietējām pārvaldēm. Pilsētas mērs ziņoja, ka Krievijas karaspēks ir nolaupījis vairāk nekā 100 cilvēkus.

Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Oleksijs Arestovičs sacījis, ka Krievijas karaspēks gatavojas atstāt Hersonu un Mikolajivas apgabalu jau ir pametis. Arestovičs uzskata, ka Krievijai nav spēka uzbrukt Ukrainas teritorijai, un Krievijas prezidents Vladimirs Putins savu uzvaru organizēs "valsts iekšienē".

Kas attiecas uz sarunām, militārie apstākļi sakrīt ar politiskajiem, viņš piebilda. Sarunas šobrīd prasot tieši Krievijas puse. Galvenais jautājums esot, kā tiks novilkta demarkācijas līnija – pa Luhanskas un Doneckas apgabalu administratīvo robežu vai atbilstoši stāvoklim uz 23. februāri.


06.04.2022 07.19 

Ģenerālprokurore Irina Venediktova paziņojusi, ka Ukrainā tiek izmeklēti aptuveni 5000 Krievijas kara noziegumu. To skaits varētu pieaugt.


06.04.2022 07.00 

Jaunzēlande paziņojusi par jaunām sankcijām pret Krieviju, vēsta CNN. Tā apliks Krievijas importu ar 35% lielu muitas nodokli un paplašinās eksporta ierobežojumus rūpniecības ražojumiem, kas saistīti ar Krievijas stratēģiskajām nozarēm.

Jaunie muitas tarifi un eksporta ierobežojumi stāsies spēkā 25. aprīlī.


06.04.2022 06.51

ASV jau trešdien varētu vērst sankcijas pret Krievijas prezidenta Vladimira Putina pieaugušajiem bērniem, atsaucoties uz amatpersonu, kas iepazinusies ar plāniem, vēsta CNN.

Putins atzinis, ka viņam ir divas meitas no bijušās sievas Ludmilas.

Sankcijas varētu vērst arī pret Krievijas lielāko banku "Sberbank".

Krievijas prezidents Vladimirs Putins runā ar meitu Mariju Putinu 2007. gada decembrī

06.04.2022 06.37 

Krievijas karaspēks Kijivas apgabala Borodjankas ciematā jau no pirmajām okupācijas dienām sāka apšaudīt civiliedzīvotājus un dzīvojamos namus, veica aviācijas triecienus pret daudzstāvu dzīvojamām ēkām un šāva uz glābējiem, neļaujot viņiem meklēt cilvēkus gruvešos. Tā pavēstījis Borodjankas ciemata padomes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Heorhijs Jerko.

"Pirmo aviācijas triecienu piedzīvoja tieši mūsu ciemats. Tika nomestas bumbas uz deviņstāvu namiem. Tie cilvēki, kas atradās pagrabos, izrādījās dzīvi aprakti. Mēs uzreiz mēģinājām viņus atrakt. Tika izsludināta gaisa trauksme. Pēc tam atkal brauca kolonnas, tanki, bruņutransportieri, un šāva uz mašīnām un cilvēkiem, kas mēģināja atrakt cilvēkus. Mēs vērsāmies pie viņiem rakstiski – viņi neļāva atrakt," stāstīja Jerko.


06.04.2022 06.31

Kijivas apgabala Hostomeļas ciematā, kuru 35 dienas bija okupējis Krievijas karaspēks, šai laikā pazuduši bez vēsts vismaz 400 cilvēki. Tā paziņojis ciemata militārās administrācijas vadītājs Tarass Dumenko.

"Mēs zinām par cilvēkiem, ka viņi ir nogalināti, ir apstiprinājums, foto un videofiksācija, bet mēs vēl nespējam viņus atrast. Kad vēl bija sakari, aculiecinieki mums varēja nodot šo informāciju, bet tagad mēs vēl nespējam viņus atrast. Informācijas avotam izdevās izglābties," sacīja Dumenko.


06.04.2022 06.28 

Ukrainā otrdien no nedrošiem rajoniem evakuēti vairāk nekā 3800 cilvēki. Tā paziņojusi Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka.

Ap 2200 cilvēku aizvesti uz Zaporižju no izpostītās Mariupoles pilsētas un tās tuvumā esošās Berdjanskas. Septiņu autobusu kolonnu no Mariupoles Krievijas karaspēks apturējis Manhušas ciemā, un tai nācies doties atpakaļ.


06.04.2022 06.22

ASV piešķirs Ukrainai militāro palīdzību vēl 100 miljonu eiro apmērā, par ASV Valsts sekretāra Entonija Blinkena vēstīto ziņo BBC.

Ukrainā par šo naudu nonāks prettanku sistēmas "Javelin", kas Ukrainā ir ļoti vajadzīgas, jo tiek veiksmīgi izmantotas ienaidnieka atvairīšanai.

Attēls ar svēto, kurš rokās tur prettanku sistēmu "Javelin, Kijevā, Ukrainā (25.03.2022)"

Krievijas karaspēks pārkārtojas ofensīvai Ukrainas austrumos. 5. aprīlis

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievija iebruka Ukrainā. Abu valstu sarunas līdz šim nav devušas rezultātu, un 12. martā Francijas prezidenta administrācijā paziņoja – pašlaik izskatās, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins neizrāda nekādu vēlēšanos izbeigt karu Ukrainā.

Pēc 29. martā Stambulā notikušajām sarunām Krievija apgalvojusi, ka samazinās karadarbību Kijivas apkaimē, un pieļāva Krievijas un Ukrainas prezidentu tikšanās iespējamību, tomēr Rietumos šos solījumus vērtē piesardzīgi.

Krievijas rīcība izpelnījusies asu nosodījumu no demokrātiskās pasaules. Rietumvalstis noteikušas sankcijas gan pret Krieviju, gan pret Baltkrieviju, kas atbalsta Kremļa lēmumu uzbrukt Ukrainai. Arvien vairāk ārvalstu uzņēmumu boikotē Krieviju un aptur savu darbību šajā valstī.

Teksta tiešraižu arhīvs par Krievijas uzbrukumu Ukrainai pieejams šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt