Ukraina sāk evakuēt iedzīvotājus no Hersonas; Krievija apšauda Ņikopoles rajonu

Ukrainas valdība sākusi organizēt iedzīvotāju bezmaksas evakuāciju no Hersonas pilsētas, un pirmie 100 evakuētie ar vilcienu ir aizvesti uz Hmeļnickas pilsētu. Par to paziņojusi Īslaicīgi okupēto teritoriju reintegrācijas ministrija, bet, turpinoties Krievijas uzbrukumiem, Krievijas karaspēks visu nakti apšaudījis Dņipropetrovskas apgabala Ņikopoles rajonu.

Ukraina sāk evakuēt iedzīvotājus no Hersonas; Krievija apšauda Ņikopoles rajonu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Hersonā sākusies iedzīvotāju evakuācija

Hersona pēc atbrīvošanas ir kritiskā stāvoklī: pilsētā nav elektrības, nav gāzes, nav siltuma. Vietējiem šeit būtiska ir vienīgā strādājošā kafejnīca. Ne tikai tādēļ, ka ģeneratora dēļ te var uzlādēt telefonu, pasēdēt siltumā vai iedzert kafiju, bet arī tāpēc, ka domās te kaut nedaudz var atgriezties pirmskara laikā. 

„Visi nāk te uzlādēt telefonu, visi nāk pēc gaismas. Mums te ir telefona uzlāde un silti dzērieni. Visi ilgojas pēc kafijas. Pilsētai šī vieta laikam ir svarīga. Sēdēt jau mēnesi bez gaismas – tas jau kaut kā, nu, paši saprotiet… grūti,” stāsta kafejnīcas darbiniece.

Nemitīgo apšaužu dēļ cilvēki baidās stāvēt rindā pēc ūdens un citām lietām. Apšaužu dēļ un nopietno infrastruktūras postījumu dēļ cilvēki tiek aicināti evakuēties, un tie, kas to vēlas teltī pierakstās evakuācijai. Ukrainas valdība organizē iedzīvotāju bezmaksas evakuāciju no Hersonas pilsētas, un pirmie 100 evakuētie ar vilcienu ir aizvesti uz Hmeļnickas pilsētu. Īslaicīgi okupēto teritoriju reintegrācijas ministrija atgādina, ka no Hersonas var evakuēties arī ar autobusiem uz Odesu, Mikolajivu un Krivijrihu. Tur cilvēkus izmitinās īpaši aprīkotās patversmēs, bet pēc tam ar evakuācijas vagoniem nogādās uz drošākiem Ukrainas reģioniem.

ANO pārstāve: Situācija Ukrainā pasliktinās

Ņemot vērā to, ka Krievija turpina apšaudīt kritiskās infrastruktūras objektus, situācija valstī pasliktinās. To norāda Šabi Montū, ANO Augstā komisāra bēgļu jautājumos pārstāve.

„Situācija valstī turpina pasliktināties, un miljoniem ukraiņu dzīvo cietušās mājās vai ēkās, kas nav piemērotas, lai pasargātu viņus no spēcīgā aukstuma. Ir traucēta enerģijas, apkures un ūdens piegāde un tiek zaudēti iztikas līdzekļi. Tātad ANO Augstais komisārs bēgļu jautājumos un partneri ir gatavi dažādiem iespējamiem scenārijiem, un mēs pastāvīgi uzturam dialogu ar attiecīgajām iestādēm Ukrainā un kaimiņvalstīs. Iespējamie scenāriji ietver pārvietošanās pieaugumu valsts iekšienē, kā arī cilvēku skaitu, kas atstāj Ukrainu,” norāda Montū.

Ukraina: Luhanskas morgi ir pārpildīti ar iebrucējiem

Ukrainas armijas ģenerālštābs vēsta, ka Krievija turpina ciest dzīvā spēka un tehnikas zaudējumus. Pēdējā dienā likvidēti vismaz 560 Krievijas karavīru, vēsta Ukraina. Īpaši liels zaudējumu skaits esot ienaidnieka vienībās, kas darbojas Luhanskas apgabalā – vietējie morgi ir pārpildīti ar "200." iebrucējiem, paziņojis ģenerālštābs.

Kopumā īslaicīgi okupētajā teritorijā ir pieaudzis civilo slimnīcu skaits, ko ienaidnieks izmanto tikai Krievijas militārpersonu ārstēšanai, tādēļ apgabala civiliedzīvotājiem medicīnas pakalpojumi kļūst mazāk pieejami.

Tikmēr Ukrainas kontrolētajās teritorijās veselības aprūpes iestādes turpina ciest no Krievijas uzbrukumiem.

Saskaņā ar jaunākajiem Pasaules Veselības organizācijas datiem, kas apkopoti līdz 11. novembrim, konstatēti 715 uzbrukumi Ukrainas veselības aprūpes infrastruktūrai, nogalinot 100 cilvēkus un ievainojot 129 cilvēkus.

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Rudens sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma.

9. novembrī Krievijas karaspēka vadība paziņoja, ka ir pieņemts lēmums par karaspēka izvešanu no Hersonas pilsētas un pārcelšanos uz Dņepras upes kreiso krastu. 11. novembrī Krievijas karaspēka vienības pameta Hersonas pilsētu, kur drīz vien ienāca Ukrainas karavīri.

Krievija ar raķetēm regulāri apšauda Ukrainas pilsētas, lai ziemā atstātu ukraiņus bez elektrības un siltuma. Eiropas Parlaments ir pasludinājis Krieviju par terorismu atbalstošu valsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti