Ukraina: Krievija atsāk šantāžu ar gāzi

Atbildot uz zaudējumu starptautiskajā šķīrējtiesā, Krievija atkal sākusi šantāžu ar gāzi, intervijā Latvijas Televīzijai piektdien, 2.martā, uzsvēra Ukrainas premjerministrs Volodimirs Groismans, kurš piektdien noslēdza divu dienu vizīti Rīgā.

Krievijas “Gazprom” pēc zaudējuma Stokholmā  paziņoja par lēmuma pārsūdzēšanu un arī uzsvēra, ka lauzīs visus līgumus ar Ukrainas “Naftogaz”. Ukrainas premjers skaidro, ka Krievija ar savu rīcību apdraud visu Eiropu.

“Stokholmas arbitrāžas tiesa pieņēma absolūti taisnīgu lēmumu, lai atsaistītu Ukrainu no nelikumīgajām normām, kuras Krievija bija piesaistījusi gāzes piegādēm. Mēs arbitrāžu uzvarējām pret “Gazprom” par vairāk nekā četrarpus miljardiem dolāru,” sacīja Groismans.

“Taču jau šodien “Gazprom” sākusi šantažēt visu Eiropu un pamazina spiedienu savā gāzes piegādes sistēmā, visai pasaulei demonstrējot, ka viņi neievēro starptautiskos likumus. Tāpēc rietumu civilizētajai un demokrātiskajai pasaulei jābūt vienotākai, lai atgrieztu Krieviju atpakaļ uz demokrātiska attīstības un sadarbības ceļa,” piebilda Groismans.

Tiesa apmierināja Ukrainas gāzes giganta “Naftogaz” prasību par nepiegādātā tranzīta gāzes apjoma kompensēšanu 4,6 miljardu ASV dolāru apmērā. No šīs summas “Gazprom” reāli būtu jāizmaksā aptuveni divarpus miljardi. Ukraina pašlaik turpina gāzes tranzītu, bet savām vajadzībām neiepērk Krievijas gāzi jau gandrīz divarpus gadus.

Valsts amatpersonas skaidro, ka attiesātie miljardi sniegtu nozīmīgu artavu pilnīgas Ukrainas enerģētiskās neatkarības nodrošināšanai. Pašlaik gan marta sākumam neierasti aukstā laika dēļ Ukrainā katru diennakti veidojas 10 miljonu kubikmetru gāzes deficīts un izsludināts gāzes taupības režīms.

Plašāku interviju ar Ukrainas premjeru skatieties nākamnedēļ “Pasaules Panorāmā".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti