Dienas notikumu apskats

ST: Maksātnespējas administratoru pielīdzināšana valsts amatpersonām neatbilst Satversmei

Dienas notikumu apskats

Valensa pēc veiktajām izmaiņām Polijas konstitucionālajā tiesā rosina ārkārtas vēlēšanas

Ukrainā iestrēgt valsts budžeta pieņemšana; pastāv risks zaudēt SVF uzticību

Ukrainā iestrēgt valsts budžeta pieņemšana; pastāv risks zaudēt SVF uzticību

Ukrainas parlaments piektdien nav atbalstījis vairākus likumprojektus, kuri nepieciešami 2016. gada budžeta pieņemšanai. To var uzskatīt par kārtējo pēdējā laikā bieži kritizētās Ukrainas valdības neveiksmi.

Eksperti jau brīdinājuši, ka gadījumā, ja Ukrainai neizdosies drīzumā vienoties par budžetu nākamajam gadam, Kijeva riskē zaudēt arī Starptautiskā Valūtas fonda atbalstu.

Ukrainas parlaments, Augstākā rada, ceturtdien pieņēma rīkojumu par Ukrainas valsts budžeta izskatīšanas un pieņemšanas īpašo procedūru, kas uzlika par pienākumu laika posmā līdz piektdienai, 25. decembrim, steidzamības kārtā apstiprināt vairākus likumprojektus, kuri nepieciešami 2016. gada budžeta pieņemšanai.

Viens no šiem likumprojektiem paredzēja noteikt, ka valsts uzņēmumiem valsts budžetā ir jāieskaita vismaz trešā daļa no tīrās peļņas, kas budžetā ienestu aptuveni 52 miljardus grivnu un ļautu nākotnē padarīt efektīvāku valsts īpašumu pārvaldīšanu un valsts kā īpašnieka tiesību aizsardzību. Otrs no šiem likumiem paredzēja nodrošināt racionālu un efektīvu pieejamo finanšu resursu izmantošanu.

Kā pirms gaidāmā balsojuma paziņoja Ukrainas premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks, par izvirzītajiem piedāvājumiem ir panākta vienošanās gan ar deputātiem, gan frakciju vadītājiem un, vairākkārt diskutējot, ir atrasts kompromiss daudzos svarīgos jautājumos, kā, piemēram, par atbalstu lauksaimniecībai, par akcīzes nodokļa likmēm un tā tālāk.

Jaceņuks norādīja, ka balsot pret piedāvātajiem likumprojektiem būtu bezatbildīgi. „Ja lēmums par budžetu netiks pieņemts, tas nozīmēs, ka valsts paliks bez budžeta, pensionāri bez pensijām, strādājošie bez algām, banku sistēmas turpmākais darbs tiks apšaubīts, naudu mums neviens vairs neaizdos, un mēs nostādīsim uz ceļiem to ekonomisko stabilitāti, kura ir sasniegta pēdējo mēnešu laikā,” sacīja Jaceņuks. „Es augstu vērtēju un pieņemtu to pelnīto kritiku, kas līdz šim ir vērsta pret valdību. Taču es jūs lūdzu izrādīt politisko atbildību, nobalsot par nepieciešamajiem likumiem un nepamest valsti ekonomiskā sabrukuma priekšā,” rosināja Ukrainas premjers.

Taču par spīti šai premjera uzrunai balsojums par nepieciešamajiem likumprojektiem izgāzās. Proti, balsojuma veiksmīgai norisei nepietika minimālā deputātu skaita. Pēc vairākiem tā dēvētajiem signālbalsojumiem Augstākās radas spīkers Vladimirs Groismas parlamenta sēdi slēdza.

Šajā situācijā Ukrainas valdība ir nonākusi visnotaļ neapskaužamās pozīcijās. Vakar telefonsarunā ar Arsēniju Jaceņuku ASV finanšu Ministrs Džeikobs Ljū paziņojis, ka ASV pieprasa Ukrainai izpildīt savas saistības Starptautiskā Valūtas fonda priekšā. Pēc Ljū vārdiem, ja parlaments izlems atlikt budžeta jautājumu izskatīšanu līdz nākamajam gadam, Ukraina riskē pazaudēt ļoti nopietnu starptautisku atbalstu. ASV finanšu ministrs uzsvēris, ka fiskāli noturīga budžeta pieņemšanai pēc iespējas drīzākā laikā būs izšķiroša nozīme, lai Ukrainai arī turpmāk tiktu piešķirta finansiāla palīdzība gan no Starptautiskā Valūtas fonda, gan no citiem ārvalstu partneriem.

Kā interneta portālam „Gordon.ua” norādījis Jaceņuks, līdz gada beigām vēl ir atlikusi nedēļa un lai arī, visticamāk, budžetu piektdien pieņemt neizdosies, kā sākotnēji plānots, darbs tiks turpināts. Ja būs nepieciešams, Santa Klauss pie deputātiem Jaungada naktī var atnākt arī parlamenta sienās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt