Turcijā sāk tiesāt Taksima laukuma protestu dalībniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ceturtdien Turcijā tiesas priekšā stājas vairāk nekā 20 protestētāju, kuri aizvadītajā gadā piedalījās plašajās demonstrācijās pret valdību Taksima laukumā. Aktīvistu vidū ir Turcijas inteliģences pārstāvji, kurus apsūdz nelikumīgās darbībās. Protesti Turcijā piesaistīja arī lielu pasaules uzmanību un asu starptautisku nosodījumu valdībai par vēršanos pret demonstrantiem ar spēku. 

Tiesas priekšā Turcijā stājušies 26 protestētāji, viņu vidū ārsti, arhitekti un inženieri, kurus apsūdz vairākos pārkāpumos - protestu organizēšanā un vadīšanā, turklāt izmantojot arī sociālos medijus, noziedzīga sindikāta izveidošanā un sabiedriskās kārtības pārkāpšanā. Ja aktīvistus notiesās, viņiem draud līdz pat 29 gadus ilgs cietumsods.

Tiesas process jau izraisījis starptautiskās sabiedrības nosodījumu. Cilvēktiesību aizstāvju organizācija „Amnesty International” to nosaukusi par valdības varas izrādīšanos, uzsverot, ka varas iestāžu attieksme pret protestētājiem joprojām saglabājas līdzšinējā un tās nav neko mācījušās.

Organizācija kritizējusi arī Turcijas policijas neaizskaramību, tā kā izmeklēšanas par policistu pārkāpumiem ir apstājušās vai vispār ir slēgtas. "Amnesty International" norāda, ka līdz šim pret policistiem ir ierosinātas tikai piecas atsevišķas lietas, kamēr par dalību protestos - pret vairāk nekā  5000 cilvēku.

Demonstrācijas Stambulā, Taksima laukumā sākās pirms gada kā miermīlīgs cilvēku protests pret nodomu parka vietā celt tirdzniecības centru. Sapulcējušies neizvērsa skaļas un vardarbīgas aktivitātes, bet gluži vienkārši ilgstoši nepameta laukumu. Taču pretēji starptautiskās sabiedrības brīdinājumiem Turcijas vara nolēma pielietot spēku, lai demonstrantus izklīdinātu, un protesti pārauga valsts mēroga kustībā, pieprasot premjerministra Redžepa Tajipa Erdogana atkāpšanos.

Trīs nedēļas ilgajos protestos, kas nepārtraukti bija pasaules mediju ziņu virsrakstos, dzīvību zaudēja vismaz astoņi cilvēki un aptuveni 8000 tika ievainoti.

Turcijas varas iestāžu reakciju asi nosodīja arī Brisele, pārtraucot tālākas sarunas ar valsti par pievienošanos Eiropas Savienībai.

Turcijas valdība pēdējā laikā ir nonākusi pasaules uzmanība arī ar citiem daudz kritizētiem lēmumiem, piemēram, ar sociālā tīmekļa „Twitter” aizliegšanu, kas atkal izraisīja asu Eiropas Savienības nosodījumu.

"Amnesty International" paudusi, ka, iespējams, pēc 12 gadiem pie varas  premjerministra Redžepa Tajipa Erdogana vadītā valdošā  „Taisnīguma un attīstības” partija ir nonākusi krustcelēs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti