Tramps vizītē Varšavā apliecina ASV atbalstu NATO līguma 5. pantam

ASV stingri atbalsta NATO līguma 5. pantu par kolektīvo aizsardzību, un transatlantiskā saikne starp Savienotajām Valstīm un Eiropu ir stingrāka nekā jebkad iepriekš. Šādu viedokli uzrunā Varšavā pauda Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps. ASV līderis arī minējis Poliju kā paraugu Rietumu civilizācijas vērtību aizstāvēšanā.

Kopš stāšanās amatā šī gada janvārī šī bija pirmā ASV prezidenta Donalda Trampa vizīte kādā no bijušajām sociālistiskā bloka valstīm. Laikā, kad attieksme pret jauno ASV līderi gan Eiropā, gan citur pasaulē ir visai neviennozīmīga, Polija joprojām tiek uzskatīta par vienu no visvairāk proamerikāniskām Eiropas vai varbūt pat visas pasaules valstīm.

Atšķirībā no sava priekšgājēja Baraka Obamas, kurš kritizēja likuma varu Polijā, tiesu neatkarības trūkumu un vēršanos pret vārda brīvību, Tramps pašreizējā Polijas vadībā saskata ļoti līdzīgus viedokļus tādos jautājumos kā migrācija, aizsardzība un arī neuzticība medijiem.

Tomēr viens no galvenajiem šīs vizītes mērķiem bija paust Amerikas Savienoto Valstu uzticību NATO sabiedrotajiem, īpaši Polijai, kurā pēc pērnā gada Varšavas samita izvietoti papildu amerikāņu spēki.

Savā uzrunā Varšavas centrā Tramps norādīja, ka transatlantiskās saiknes starp ASV un Eiropu ir spēcīgākas nekā jebkad iepriekš. Savā uzrunā Tramps gan atzina, ka NATO aliansei ir nepieciešams pielāgoties mūsdienu izaicinājumiem:

“Šodien Rietumiem izaicinājumu met varas, kuras vēlas pārbaudīt mūsu apņemšanos, iedragāt mūsu pašpārliecinātību un mest izaicinājumu mūsu interesēm. Lai stātos pretī jaunām agresijas formām, ieskaitot propagandu, finanšu noziegumus un kiberieročus, mūsu aliansei ir jāpielāgojas, lai tā spētu efektīvi konkurēt jaunos veidos un jaunos kaujas laukos. Mēs aicinām Krieviju izbeigt savas destabilizējošās aktivitātes Ukrainā un citur, pārtraukt atbalstu vardarbīgiem režīmiem, ieskaitot Sīriju un Irānu, un pievienoties atbildīgu nāciju kopienai kopīgā cīņā pret kopīgiem ienaidniekiem, aizsargājot pašu civilizāciju,” sacīja Tramps.

Savā līdzšinējā darbībā Tramps īpaši ir izcēlis amerikāņu lepnumu par savu nāciju un savām vērtībām. Un tieši to pašu viņš pauda arī par Poliju, kurai gadsimtu gaitā esot izdevies saglabāt savu pašcieņu un savas vērtības, kuras gan ne vienmēr gūst atbalstu citur Eiropā.

Pēc Trampa vārdiem, tieši kopējās vērtības ir pamats visas Rietumu civilizācijas turpmākajai drošībai: “Mums ir jāatceras, ka mūsu aizsardzība nenozīmē tikai apņemšanos piešķirt naudu. Tā ir arī gribas apliecināšana. Kā to pierāda poļu pieredze, Rietumu aizsardzība balstās ne tikai uz iespējām, bet arī uz cilvēku vēlmi uzvarēt, kļūt veiksmīgiem un saņemt to, kas tiem pienākas. Mūsu laika fundamentālais jautājums ir, vai Rietumiem ir vēlme izdzīvot. Vai mums ir pārliecība par savām vērtībām un vēlme tās aizstāvēt par jebkādu cenu? Vai mums ir pietiekami liela cieņa pret mūsu pilsoņiem aizsargāt mūsu robežas? Vai mums ir vēlme un drosme saglabāt mūsu civilizāciju, pretojoties tiem, kuri vēlas to iznīcināt?”

Trampa vizītei draudzīgajā Polijā sekos daudz izaicinošāka viesošanās Vācijā un tikšanās ar šīs valsts kancleri Angelu Merkeli, kura visai nesaudzīgi ir izteikusies par ASV īstenoto izolacionisma un protekcionisma politiku. Taču vēl lielāki izaicinājumi gaidāmi šajā nedēļas nogalē, kad Tramps piedalīsies G20 valstu līderu sanāksmē Hamburgā.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti