Tramps varētu pieļaut Kremļa ietekmes pieaugumu Sīrijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 6 mēnešiem.

Saistībā ar tālāko ASV politiku Tuvajos Austrumos pastāv nopietnas bažas. ASV prezidenta amatā ievēlētais Donalds Tramps iepriekš paziņojis, ka nevēlas konfrontāciju ar Krieviju Sīrijā. Šādai nostājai nemainoties, Kremļa ietekme reģionā varētu pieaugt.

Humānā katastrofa Sīrijā turpinās tik ilgi, ka jau zūd ikdienas ziņu klāstā. Krievijas atbalstītās Bašara al Asada armijas operācijas turpina deldēt opozīcijas kaujinieku rindas, vienlaikus laupot civiliedzīvotāju dzīvības. 

Analītiķi uzskata, ka Trampa ievēlēšana ir labas ziņas Sīrijas autoritārajam līderim Bašaram al Asadam un Krievijas centieniem nostiprināt savu lomu Tuvajos Austrumos.

Tramps norādījis, ka nevēlas konfrontāciju ar Krievijas prezidentu Vladimitu Putinu. Vismaz ne attiecībā uz Sīriju.

Vēl arvien gan Asada, gan Krievijas militāro operāciju mērķis galvenokārt ir tieši opozīcijas kaujinieki, nevis teroristiskā "Islāma valsts", kas savai ekspansijai izmantoja pilsoņu kara izraisīto varas vakuumu. 

Pirms doties savā pēdējā ārvalstu vizītē uz Eiropu, ASV prezidents Baraks Obama uzsvēra, ka vēl arvien cenšas atvieglot Sīrijas iedzīvotāju ciešanas. Teiktais vairāk atgādināja taisnošanos par neveiksmi Tuvajos Austrumos.

"Bengāzī gadījumā, Lībijā, mums bija starptautisks mandāts. Bija Apvienoto Nāciju Drošības padomes rezolūcija. Mums bija plaša koalīcija, un varējām īstenot atbalsta misiju. Mērķis tika panākts un Bengāzī paglābās no slaktiņa," sacīja Obama. Viņaprāt, Sīrija atrodas "daudz nejaukākā situācijā" nekā Lībija. "Konflikta dalībnieki nāk no visām pusēm. Es vēlētos varēt to apturēt nekavējoties. "

Obama apgalvoja, ka ASV pielikušas visas pūles, lai panāktu politisku risinājumu konfliktam Sīrijā. Daudz pie tā strādājis ASV sekretārs Džons Kerijs, cenšoties panākt vienošanos ar krieviem, irāņiem un citiem, lai pārtrauktu slepkavības.

"Taču, ja vaicājat, vai mēs varam īstenot tādas pašas darbības kā Lībijā, tad šeit stāvoklis ir gluži cits. Un mums nav labu izdevību."

Obamas neveiksmes Sīrijā ir iespējams sliktākais prezidenta Baraka Obamas sniegums uz starptautiskās politiskās skatuves. Sekas pēdējā brīža lēmumam, atsaucot militārās operācijas par spīti tam, ka Asads pārkāpa ASV līdera novilkto sarkano līniju – pret civilajiem iedzīvotājiem tika izmantoti ķīmiskie ieroči.

Starptautiskā stratēģisko pētījumu institūta priekšsēdētājs Fransuā Hesburgs, norādīja - tad, kad Obama aicināja Franciju un Lielbritāniju piedalīties kopīgā militārā triecienā Sīrijai un Francija piekrita, Obama četras stundas pirms lidmašīnu pacelšanās paziņoja, ka viņam jādodas uz Kongresu. Kaujas lidmašīnas palika uz zemes un atgriezās angāros.

"Kopš tā brīža Obamu kā stratēģisko spēlētāju neuztver nopietni ne draugi, ne ienaidnieki. Kopš tā brīža esam pieredzējuši veselu notikumu virkni pasaulē, tostarp Sīrijā. Krievija nolēma rīkoties izlēmīgi. Un viņiem tas izdevās. Bašars al Asads palicis un Krievija kļuvusi par vadošo valsti Tuvajos Austrumos.

Un Krievija vairs nav reģionāla lielvara, bet jau atkal globāla lielvara," uzskata Hesburgs.

Nule Eiropas Savienības ārlietu ministru sanāksmē apstiprinātas jaunas individuālās sankcijas pret 17 Sīrijas valdības ministriem un Sīrijas bankas vadītājam. Sankciju kārtā ceļošanas aizliegums un kapitāla iesaldēšana tādējādi veikta 234 ar Asada valdību saistītām personām.

Noteiktas arī sankcijas naftas un ieroču tirdzniecībai, ierobežojumi investīcijām, finanšu un tirdzniecības darījumiem. Tomēr pagājušo piecu gadu laikā ne sankciju režīms, ne politiskā noregulējuma meklējumi, nav nesuši cerētos panākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti