Trampam Zelenska dēļ draud ar impīčmentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Amerikas Savienotajās Valstīs arvien skaļāks kļūst skandāls par ASV prezidenta Donalda Trampa telefonsarunu ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. Šajā sarunā Tramps esot lūdzis sniegt informāciju, kas potenciāli varētu nomelnot viņa konkurentu cīņā par prezidenta krēslu, bijušo viceprezidentu Džo Baidenu. Kamēr ASV prezidenta administrācijā domas dalās par to, vai telefonsarunas detaļas būtu jāpublisko, demokrātu rindās ir aktualizējušās diskusijas par iespējamo prezidenta atstādināšanu.

Trampam Zelenska dēļ draud ar impīčmentu
00:00 / 03:03
Lejuplādēt

Pagājušās nedēļā pēc kāda trauksmes cēlāja ziņojuma kļuva zināms, ka ASV prezidents Donalds Tramps šovasar ir aicinājis Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski uzsākt izmeklēšanu par korupciju pret bijušā viceprezidenta Džo Baidena dēlu Hanteru. Laikā, kad viņa tēvs bija viceprezidents, Hanters Baidens darbojās Ukrainas dabasgāzes kompānijā "Burisma". Lai arī Baltā nama administrācija cenšas aizliegt Nacionālās izlūkošanas direktoram Džozefam Maguairam nodot šo ziņojumu Kongresam, svētdien pats Tramps žurnālistiem apstiprinājis, ka šāda saruna ar Zelenski tiešām ir bijusi.

"Sarunai, kas man bija, galvenokārt bija apsveikuma raksturs. Mēs vairāk runājām par korupciju Ukrainā. Mēs nevēlamies, lai mūsu cilvēki, ieskaitot viceprezidentu Baidenu un viņa dēlu, papildinātu jau tā Ukrainā esošo korupciju," teicis Tramps.

Tramps ir paziņojis, ka viņam nav nekā slēpjama un viņš izskata iespējas šīs telefonsarunas atšifrējumu nodot atklātībai. Kā paziņojis ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, ja bijušā viceprezidenta Baidena darbībās, cenšoties izmantot savu politisko ietekmi dēla darbību piesegšanā, ir kas pretlikumīgs, par to ir jāziņo. Savukārt cits Trampa administrācijas pārstāvis Stīvens Mnučins paudis pārliecību, ka ārvalstu līderu sarunas parasti ir konfidenciālas un tādām tām arī būtu jāpaliek.

Taču ar daudz lielāku satraukumu izskanējusī informācija ir uzņemta demokrātu aprindās. Galvenokārt jau tāpēc, ka šāda saruna ir notikusi laikā, kad Ukraina joprojām gaidīja lēmumu par 250 miljonu dolāru lielas militārās palīdzības paketes piešķiršanu Ukrainai. Pats Džo Baidens, kurš cer iegūt Demokrātu partijas nomināciju gaidāmajās prezidenta vēlēšanās, Trampa rīcību uzskata par varas ļaunprātīgu izmantošanu.

Līdz šim Demokrātu partijā attieksme pret impīčmenta procedūras uzsākšanu ir bijusi ļoti neviennozīmīga un partijas vadība apzinās, ka nepieciešamo balsu pat šī procesa uzsākšanai nepietiktu. Taču, iespējams, šis Ukrainas incidents var spēku līdzsvaru mainīt. Uz to ir norādījis arī ietekmīgais ASV Kongresa izlūkošanas komitejas vadītājs Adams Šiffs.

"Es nekad neesmu vēlējies piemērot impīčmenta procedūru. Taču, ja prezidents ir pieņēmis lēmumu atsaukt militāro palīdzību, vienlaicīgi mēģinot pierunāt ārvalstu līderi darīt kaut ko nelikumīgu, proti, sniegt nomelnojošu informāciju par viņa pretinieku prezidenta kampaņas laikā, tad šis varētu būt vienīgais līdzeklis," akcentēja Šiffs.

Arī ASV Kongresa apakšpalātas spīkere Nensija Pelosi norādījusi, ka gadījumā, ja Trampa administrācija turpinās bloķēt sūdzības publiskošanu, tiks sasniegts jauns visatļautības līmenis, kas novedīs pilnīgi jaunā izmeklēšanas posmā.

Bet tikmēr Ukrainas Ārlietu ministrija izskanējušo informāciju komentēt atsakās. Taču sagaidāms, ka uz daudziem jautājumiem var nākties atbildēt Volodimiram Zelenskim, kurš ar Trampu ANO Ģenerālās asamblejas kuluāros plāno tikties jau trešdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti