Starptautiskā sabiedrība pauž satraukumu par Sudānā notikušo apvērsumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sudānas galvaspilsētā Hartūmā sākušies protesti pret notikušo militāro apvērsumu, valstī nedarbojas internets. Satraukumu par apvērsumu paudusi arī starptautiskā sabiedrība.

Sudānas armijas spēki pirmdien aizturējuši vairākas augsta ranga valdības amatpersonas. Armijas ģenerālis Abdelfatahs al Burhans uzrunā televīzijā paziņoja, ka atlaidis pagaidu valdību un izsludina ārkārtas stāvokli.

Premjerministrs aizturēts

Sudānā notikušais apvērsums nebūt nav pirmais tās pastāvēšanas vēsturē. 30 gadu šajā Āfrikas valstī valdīja prezidents Omars al Baširs, līdz armija 2019. gadā pēc masu protestiem viņa režīmu gāza. Pēc tam civilisti un armija izveidoja kopīgu pārejas administrāciju, kas saņēma starptautisku atbalstu. Tomēr situācija bija nestabila.

Jau septembrī notika neveiksmīgs apvērsuma mēģinājums, un tas atkal sašķēla valsti starp konservatīvajiem islāmistiem, kuri vēlas militāru valdību, un tiem, kas ar masu protestiem gāza Baširu. Pēdējās nedēļās Sudānā pieauga spriedze starp valsts politiskajiem un militārajiem līderiem, un pēdējo dienu laikā abu nometņu atbalstītāji organizēja demonstrācijas.

Savukārt pirmdien no rīta mediji un valsts amatpersonas vēstīja par jaunu apvērsumu. Armijas spēki aizturējuši vairākas augsta ranga valdības amatpersonas, jo tās atteikušās atbalstīt apvērsumu. Aizturēto vidū ir arī premjerministrs Abdalla Hamdoks.

Protestētāji bloķē ceļus

Tiek ziņots, ka Hamdokam piespriests mājas arests un viņu mēģina piespiest izplatīt vēstījumu, kurā viņš atbalstītu militāro apvērsumu. Sudānas armijas ģenerālis Abdelfatahs al Burhans uzrunā televīzijā paziņoja, ka atlaidis pagaidu valdību un izsludina ārkārtas stāvokli.

"Mēs speram soļus, lai saglabātu lieliskās decembra revolūcijas ceļu, līdz tās galīgie mērķi ir sasniegti, izveidojot pilnīgi civilu valsti caur brīvām un caurskatāmām vēlēšanām. Tātad, lai labotu revolūcijas ceļu, ir nolemts, pirmkārt, izsludināt ārkārtas stāvokli visās valsts teritorijās," pavēstīja ģenerālis.

“Pirmkārt, valstī tiek ieviests ārkārtas stāvoklis. Otrkārt, valsts joprojām ir uzticīga pārejas perioda konstitucionālajai deklarācijai. Par valsti līdz nākamajām vēlēšanām parūpēsies kompetenta un neatkarīga valdība. Tā tiks izveidota, respektējot un pārstāvot visus Sudānas cilvēkus.”

Galvaspilsētas Hartūmas ielās izgājuši tūkstošiem cilvēku, lai protestētu pret apvērsumu. Uz protestiem aicinājusi Sudānas lielākā politiskā partija "Umma", premjera birojas, kā arī vairākas pilsoniskās grupas. Protestētāji bloķē ceļus, dedzina riepas un citus priekšmetus, kā arī iesaistās sadursmēs ar karavīriem. Tiek vēstīts, ka valsti ir traucēta piekļuve internetam un telefona sakariem.

Apdraudēta starptautiskās palīdzības saņemšana

Starptautiskā sabiedrība, tai skaitā ASV, Vācija un Arābu Līga, paudusi satraukumu par notiekošo Sudānā. ASV norāda, ka apvērsums ir pretrunā Konstitucionālajai deklarācijai. Savukārt Vācija aicināja militāristus nekavējoties pārtraukt nelikumīgās darbības, bet Eiropas Savienība aicināja atbrīvot Sudānas civilos līderus un uzstāja, ka jāizvairās no vardarbības un asinsizliešanas.

Arābu Līga mudināja visas puses ievērot 2019. gada augusta vienošanos par varas sadali, bet Āfrikas Savienība aicināja nekavējoties atsākt dialogu starp Sudānas militāristiem un civiliedzīvotājiem. Nosodījumu izteicis arī ANO ģenerālsekretārs.

Sagaidāms, ka apvērsums iedragās iepriekš panākto progresu. Lai gan Sudāna joprojām atrodas dziļā ekonomiskā krīzē, tā pēdējā laikā saņēma lielāku starptautisko atbalstu, un militāra varas pārņemšana to ļoti apdraudēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti