Sadaļas Sadaļas

SPECIĀLI no Stokholmas: Iedzīvotāji pēc terorakta nezaudē optimismu un iedrošina cits citu

Sestdien, 8.aprīļa rītā Stokholmā uz ielas ir daudz policistu, taču nekādu ierobežojumu pilsētā vai lidostā nav. Zviedrijas iedzīvotāji tikmēr mēģina sadzīvot ar domu, ka arī šajā valstī ir iespējami teroristiski uzbrukumi. Bet, neskatoties uz piedzīvoto, Stokholmā nezaudē optimismu un mēģina viens otru iedrošināt.

Piemin bojāgājušos

Stokholmā sestdiena ir kluss. Klusi atnāk pie traģēdijas vietas un noliek ziedus. Klusi pāri policijas nožogojumam vēro postījumus, kas liecina par piektdienas teroristisko aktu. Uz gājēju ielas  palikušas segas - ar tām no svešo acīm mediķi piektdien paslēpa nogalinātos un ievainotos. Gan metro, gan pārējo sabiedriskā transporta kustība ir atsākusies. Arī veikali ir atvērti - tikai tie, kas bija pie terora akta vietas aizvien ir ciet.

Krustojums, kur autofurgons ietriecas veikala sienā, izpostīts - nogāzti luksofori un ielu rotājumi.

Daudzi no sanākušajiem piektdien atradās ļoti tuvu un sestdien ieradušies, lai pieminētu bojāgājušos, vai pašiem atrastu mierinājumu pēc piektdien piedzīvotā.

Viņi stāsta - sākumā šķita, ka kāds pārgalvīgs braucējs sajauca pedāļus vai nepaskatījās uz luksofora gaismu. Neviens no LTV sarunu biedriem nevarēja iedomāties, ka Zviedrijā iespējams teroristiskais uzbrukums.

Savu pilsētu atgūsim

Traģēdijas aculiecinieki LTV "Panorāma" Stokholmā stāsta, ka ir skumji un nobijušies. Tomēr, no otras puses, vairs arī nedrīkst sēdēt istabās - ir jādodas ārā un, kā norādīja Stokholmas iedzīvotājs Johans Karlsons, "jāatgūst sava pilsēta".

“Es redzēju visu vakar, kā tas notika,” stāsta Gotenburgas iedzīvotāja Anna Bergrena. “Biju tieši pie mašīnas, kad tā ietriecas mājā. Redzēju tos cilvēkus... visu. Šodien man skumji un ir bail.

Es vairs nejūtos drošībā.

Es neesmu no Stokholmas un man paveicās, ka te ir draudzene, kas par mani parūpējās, pabaroja un deva mājokli. Jo vakar bija panika - visi raudāja, kliedza, nezināja, kur lai skrien,” stāsta Bergrena.

Savukārt Sofjai Vasiļjevai šķitis, ka pēc mašīnas ietriekšanās mājā, tā sabruks.

“Biju 50 metru attālumā savā birojā un mums teica, ka kaut kas briesmīgs notika. Pērn jūlijā es biju Nīcā un aizgāju no promenādes tikai kādu minūti pirms tam, kad pūlī ietriecas furgons,” saka vēl viens Stokholmas iedzīvotājs Johans Karlsons. “Es nevaru noticēt, ka piedzīvoju divus šādus notikumus gada laikā. Tas vienkārši ir šausmīgi (..) Vakar mums teica, lai aizslēdzam durvis, izslēdzam gaismu - gadījuma, ka uzbrucēji būtu bijuši vairāki un meklētu jaunus upurus, viņi nezinātu, ka mūsu birojā kāds atrodas. Trīs stundas sēdējām tumsā un lasījām ziņas.​​​​​​

Bet tagad mēs nedrīkstam sēdēt iekštelpās, mums jādodas ielās, jāatgūst sava pilsēta,” norādīja Karlsons.

"Viss, kas notiek šķiet sirreāli. Es jūtu tukšumu, bet arī siltumu - šajās dienās var redzēt, ka cilvēki cits citam ļoti rūp. Pagaidām es nejūtos komfortabli publiskajās vietās, bet domāju, ka tas pāries pēc dažām nedēļām," piebilst vēl kāda stokholmiete Osa Ostlunda.

Uldis Cērps dzīvo Stokholmā jau deviņus gadus. Viņš strādā pašā pilsētas centrā, tāpēc arī nācies ilgas stundas sēdēt birojā, gaidot tiesībsargājošo struktūru atļauju iziet uz ielas.

Svētdien pulcēsies manifestācijā

Kruīza prāmis uz Rīgu speciāli gaidīja tos pasažierus, kas bija aizkavējušies dēļ nobloķētām centra ielām. Tiem, kuri nevarēja doties mājās uz citām pilsētām dēļ bloķētās dzelzceļa satiksmes, naktsmītni piedāvāja ne tikai draugi, bet arī valsts un pašvaldības iestādes, baznīcas, pavisam nepazistāmie cilvēki. 

Sociālajos tīklos izplatījās mikrļbirka "open stockholm" ("atklātā stokholma") - ar tās palīdzību stokholmieši piedāvāja viens otram palīdzību, ne tikai aizvest mājās, bet, piemēra, piegādāt pārtiku bērniem, kuru vecāki netiek ārā no pilsētas centra. 

Svētdien daudzi stokholmieši plāno sanākt Stokholmas centrālajā laukumā tautas sapulcē - to organizē kāds pilsētas iedzīvotājs Damons Rasti.

Uz pasākumu aicina sociālajā tīklā "Facebook" un tam ir nosaukums "Mīlestības manifestācija - "Stokholma ir vienota".

Uz jautājumu, vai nav bīstami tagad pulcēties, viņš pasākuma lapā atbild: "Gribam parādīt, ka nemainīsim savu dzīvesveidu. Mēs atgūstam mūsu ielas un neslēpjamies. Mēs parādam sevi no mūsu pilsētas labākās puses, kopīgi, roku rokā"

Jau ziņots, ka piektdien, 7.aprīlī, pēcpusdienā vienā no galvenajām iepirkšanās ielām Stokholmas centrā ļaužu pūlī iebrauca kravas auto, kas pēc tam ietriecās veikala sienā.

Dzīvības zaudēja četri cilvēki. Trīs cilvēki mira notikuma vietā, bet viens slimnīcā. Teroraktā ievainoti 15 cilvēki, tostarp esot arī bērni. Deviņu cietušo stāvoklis ir smags.

Policija pagaidām ir arestējusi divus vīriešus. Pieļauts, ka pie mašīnas stūres varētu būt kāds 39 gadus vecs Uzbekistānas pilsonis, kurš ir viens no arestētajiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt