Somijas iedzīvotāji izraudzīsies veselības un sociālās aprūpes reformas ieviesējus

Somijas iedzīvotāji šonedēļ dodas pie vēlēšanu urnām, lai izraudzītos jaunveidojamo apgabalu padomes, kuru uzdevums būs iedzīvināt veselības un sociālās aprūpes reformu. Tās rezultātā par veselības un sociālās aprūpes pakalpojumu organizēšanu vairs nerūpēsies vietējās pašvaldības. Reformas mērķis ir uzlabot veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti. Taču vietējie veselības aprūpes profesionāļi nav pārliecināti, vai viss izdosies kā plānots.

Somijas iedzīvotāji izraudzīsies veselības un sociālās aprūpes reformas ieviesējus
00:00 / 04:28
Lejuplādēt

Pērn jūnijā Somijas parlaments atbalstīja sociāldemokrātu premjerministres Sannas Marinas vadītās koalīcijas valdības piedāvāto veselības un sociālās aprūpes reformu.

Pašlaik par veselības un sociālās aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu un glābšanas dienestu darbu Somijā atbild 293 vietējās pašvaldības, taču no 2023. gada 1. janvāra šos pienākumus nodos 21 jaunveidojamajam apgabalam.

Reforma neattieksies uz galvaspilsētu Helsinkiem un autonomi pārvaldītajām Ālandu salām.

Svētdien notiks topošo apgabalu padomju vēlēšanas, bet no 12. līdz 18. janvārim iedzīvotāji varēja piedalīties iepriekšējā balsošanā. Līdz šim vēlētāju aktivitāte ir bijusi zema.

Somijas pašvaldību lietu ministre Sirpa Pātero šonedēļ vērsās pie iedzīvotājiem, mudinot viņus piedalīties vēlēšanās.

"Mēs aizvadīsim vēsturiskas vēlēšanas, kurās pirmo reizi izraudzīsimies labklājības pakalpojumu apgabalu padomju locekļus.

Viņi pieņems lēmumus par tādiem būtiskiem pakalpojumiem kā veselības un sociālā aprūpe, kā arī par glābšanas dienestu darbu.

Padomju locekļi pieņems lēmumus arī par pakalpojumu sniegšanas veidu un pakalpojumu sniedzēju atrašanās vietu. Citiem vārdiem sakot, viņiem būs tiesības noteikt, kur nākotnē atradīsies jūsu tuvākais veselības aprūpes un sociālo pakalpojumu centrs. Turklāt padomju locekļi pieņems lēmumus personāla politikas jautājumos. Tam būs tieša ietekme uz to, kā medmāsas, ārsti, sociālie darbinieki un glābšanas dienestu profesionāļi tiks galā ar saviem smagajiem uzdevumiem. Tāpēc balsojiet šajā vēlēšanās. Tas ir svarīgi!" sacīja ministre.

Ievēlētās apgabalu padomes būs autonomas institūcijas, kas lems par tādiem jautājumiem kā veco ļaužu aprūpe un slimnīcu un ugunsdzēsēju depo darbību katrā apgabalā.

Padomju vēlēšanu rezultātā teorētiski var izveidoties situācija, ka vienā apgabalā lielu daļu veselības aprūpes pakalpojumu veikšanu nodod privātajiem uzņēmumiem, bet blakus esošā apgabalā mēģina iztikt tikai ar saviem resursiem.

Ja līdz šim veselības un sociālās aprūpes finansējums nāca galvenokārt no pašvaldību budžeta, tad turpmāk šos pakalpojumus finansēs no valsts budžeta.

Somijā ir viena no vecākajām sabiedrībām Eiropā. Pašlaik aptuveni 22% no 5,5 miljoniem Somijas iedzīvotāju ir pārsnieguši 65 gadu vecumu. Tiek prognozēts, ka līdz 2030. gadam iedzīvotāju, kas vecāki par 65 gadiem, īpatsvars pieaugs līdz 26%, bet 2060. gadā tas sasniegs jau 29%.

Straujā iedzīvotāju novecošana kopā ar zemo dzimstību ir novedusi pie tā, ka mazāk apdzīvotajos lauku rajonos nevar nodrošināt pietiekami kvalitatīvus veselības un sociālās aprūpes pakalpojumus, jo vietējo pašvaldību nodokļu ieņēmumi ir zemi, tāpēc trūkst finansējuma.

Veselības un sociālās aprūpes reformas mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgākus un kvalitatīvus sociālos un veselības aprūpes pakalpojumus.

Somijas ziemeļu pilsētā Rovaniemi esošajā Lapzemes Centrālajā slimnīcā strādājošā pediatre Linda Rautiainena sarunā ar Latvijas Radio sacīja, ka esot daudz neskaidrību par to, kā reformu ieviesīs dzīvē.

"Vai tad, kad pašvaldībai nebūs atbildība par saviem iedzīvotājiem, tie lēmēji, kas ir šajā lielajā reģionā, sapratīs, kādi pakalpojumi ir nepieciešami, kā tos var nodrošināt? Un, protams, jautājums ir arī par to, vai visam pietiks naudas. It kā budžeta līdzekļi tiks piešķirti šiem reģioniem, bet, vai nauda pietiks tam, ko vajag, to īsti neviens šobrīd vēl nezin," stāstīja ārste, kura Somijā strādā septiņus gadus. "Partijas savās priekšvēlēšanu kampaņās, protams, stāsta, ka nekas netiks likvidēts, ka primārās aprūpes pakalpojumi ir jāsaņem tuvu mājām, un ir jānodrošina, lai pietiktu medmāsu un ārstu. Bet cik daudz no tā ir vienkārši priekšvēlēšanu saukļi un kā būs pēc tam praksē, to mēs īsti nezinām."

Linda piebilst, ka ir daudz nezināmo, bet viņai un kolēģiem neesot ilūziju, ka reformas rezultātā visi būs apmierināti, tāpēc būšot svarīgi, par kādiem kompromisiem izdosies vienoties, lai ieguvēju būt vairāk nekā zaudētāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt