Somijā pretrasisma nedēļā runā par rasismu pret bērniem

Arī Somijā sastopama ksenofobija un rasisms. Gandrīz 90 procentos policijas redzes lokā nonākušos naida noziegumos atpazīstami rasistiski motīvi. Starptautiskās pretrasisma nedēļas laikā Somijā plaši runāts par rasismu pret bērniem.

 

 

Katru gadu 21. martā tiek atzīmēta Rasu diskriminācijas izskaušanas diena, un šogad nedēļā pirms Lieldienām tika aizvadīta Starptautiskā pretrasisma nedēļa. ANO Ģenerālā asambleja šo dienu izsludināja Dienvidāfrikas Republikas traģisko notikumu piemiņai: 1960. gadā miermīlīgā demonstrācijā pret aparteīda režīmu Šērpevilles pilsētā tika nošauti 69 cilvēki, viņu vidū bija desmit bērni.

Pretrasisma nedēļa dažādos pasākumos aizvadīta arī Somijā, un nedēļas visaprunātākais notikums ir televīzijas rīta programmas intervija ar 11 gadus veco somu Valteru Sārinenu. Valters Somijā nonācis zīdaiņa vecumā un ir adoptēts no Dienvidāfrikas Republikas. Intervijā zēns pastāstīja, ka pazemojumi ādas krāsas dēļ ir viņa ikdiena. Rasistiska apsaukāšanās ar tādiem vārdiem kā nēģeris un kaka zēnam esot tik ļoti apnikusi, ka viņš uz to vairs nespēj reaģēt un ir kļuvis vienaldzīgs. Vairākas reizes zēnu pieturā nav uzņēmis autobuss. Kad zēns bijis autobusa pieturā viens, autobuss pabraucis garām neapstājoties, un šoferis izsmejoši pamājis Valteram sveicienu. Vienpadsmitgadīgais Valters, kuru skolā aizstāv viņa tuvākie draugi, vēlētos, lai tieši pieaugušie somi būtu acīgāki un dzirdīgāki, iejaucoties netaisnīgās situācijās, kad diskriminēti tiek bērni.

Valtera mamma Salla Sārinena, Adoptētāju ģimeņu biedrības priekšsēdētāja, ir nobažījusies par Somijā pieaugošajām rasisma tendencēm un tā klātesamības ietekmi vispārējās diskusijās: „Mēs, vecāki, ne vienmēr varam būt kopā ar saviem bērniem, lai viņus atbalstītu un nosargātu, taču, piemēram, publiskās vietās ir daudz pieaugušo. Ceru, ka citi pieaugušie pamanītu un iejauktos šādās pazemojumu situācijās. Pieaugušo pienākums ir sargāt bērnus.”

Adoptētāju ģimeņu biedrība pretrasisma nedēļā un arī pēc tam, kad tā beigsies, uzņēmusies runāt to visu ģimeņu vārdā, kas uz Somiju pārcēlušās no citurienes un somiski sevi vēl nevar aizstāvēt.

Sociālajā vietnē „Facebook” redzēto interviju drīz komentēja Somijas prezidents Sauli Nīniste. Viņš pauda šoku un nosodījumu, ka kaut kas tāds var notikt Somijā, kā arī izteica apbrīnu par mazā Valtera drosmi.

Bērni no rasisma bieži mēdz aizstāvēt savus somiski nerunājošos vecākus, nestāstot par ikdienišķiem rasistiskiem pazemojumiem un apcelšanu skolā. Jau bērnudārza vecumā bērni ar tumšāku ādas krāsu uzzina, ka "viņiem uz sejas ir dubļi".

Pretrasisma nedēļā aizsākti vairāki tālejoši projekti – darbnīcās bērniem tiek radītas informatīvas filmas, skolās aizvadīti spraigi pretrasisma treniņi, diskusijas un profesionālajās skolās ceptas kūkas pēc tuvu un tālu zemju receptēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti