Serbija nonāk ES un Krievijas spīlēs

Ceturtdien Serbijas galvaspilsētā Belgradā ierodas Eiropas Savienības (ES) paplašināšanās un kaimiņu politikas komisārs Johanness Hāns. Vizītes laikā plānots runāt par Serbijas sasniegto virzībā pretī dalībai ES. Pēdējā laikā izskan bažas, ka Krievija varētu mēģināt atrunāt Serbiju no eirointegrācijas centieniem, savukārt Krievijas mediji ziņo, ka Eiropa spiežot arī pieņemt ekonomiskās sankcijas pret Krieviju.

Šajā nedēļā Briselē viesojās Serbijas ārlietu ministrs Ivica Dačičs, kurš kopīgi ar Eiropas Komisijas (EK) kaimiņu politikas un paplašināšanās komisāru Johannesu Hānu apsprieda Serbijas progresu, ieviešot dalībai ES nepieciešamās reformas. Diskusiju laikā komisārs Hāns atzinīgi novērtēja Serbijas panākumus, tostarp attiecību normalizēšanā ar Kosovu.

Hāns arī apstiprinājis, ka iestāšanās process joprojām nav zaudējis savu prioritāti, skaidri apliecinot arī Eiropas Komisijas apņemšanos līdzdarboties Rietumbalkānu integrācijas procesos. „ES īpaši uzsver to, cik nozīmīgs ir Serbijas ceļš pretī ES. Tas dos spēcīgu signālu visam Balkānu reģionam un pilnīgi noteikti ietekmēs arī sarunu procesu ar pārējām reģiona valstīm,” stāsta Hāns.

Dačičs no savas puses apstiprināja, ka Serbija ir gatava turpināt uzsāktās reformas.

Es domāju, ka mums ir visi nepieciešamie apstākļi, lai turpinātu veiksmīgu sadarbību ES integrācijas jautājumā. Man prieks dzirdēt, ka komisārs Hāns ir atzīmējis Serbijas sasniegto progresu tās virzībā pretī ES. Mēs sadzirdam visas EK piezīmes par nepieciešamajām reformām, kuras Serbijai jāīsteno ceļā uz kļūšanu par ES dalībvalsti. EK zina, ka mēs vēlamies saskaņot mūsu un ES likumdošanu un šeit es gribētu citēt kādu citu daudz pazīstamāku politiķi - ES nav mērķis, tā ir ceļš. Tieši tāpēc mums ir nepieciešams izveidot sabiedrību ar tādām pašām vērtībām,” norādīja Dačičs.

Taču pēdējā laikā arvien biežāk izskan bažas par to, ka Krievija varētu mēģināt Serbiju arvien vairāk virzīt prom no ES integrācijas ceļa. To apliecina kaut vai nesenā Krievijas prezidenta Vladimira Putina vizīte Serbijā.

Ceturtdien vairāki krievu mediji publicējuši arī interviju Belgradas izdevumā „Večernie Novosti”, kurā norādīts, ka ES piespiežot Serbiju obligāti ieviest arī sankcijas pret Krieviju.

Izdevums intervējis jau minēto komisāru Hānu, kurš tieši ceturtdien ierodas Serbijā. Intervijā Hāns paskaidrojis, ka Serbija kā ES kandidātvalsts ir juridiski apņēmusies saskaņot savu pozīciju ar ES, tostarp arī tādā sarežģītā jautājumā kā ekonomiskās sankcijas pret Krieviju.

Komisārs norādījis, ka EK ļoti labi saprotot Serbijas un Krievijas vēsturiskās saiknes, gan norādot, ka ES nespiež Belgradu izdarīt vienkāršu izvēli, taču Belgrada pati esot pasludinājusi iestāšanos ES par savu stratēģisko mērķi.

Krievu mediji norāda, ka šie apgalvojumi ir pretrunā ar citiem Hāna šīs nedēļas izteikumiem par to, ka ES nesaista Serbijas iestāšanās sarunas ar Belgradas pievienošanos Krievijas sankcijām.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt