Saūda Arābija un Ķīna vienojas par vairāku miljardu vērta kopuzņēmuma izveidi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saūda Arābija vienojusies ar Ķīnu par vairākus miljardus vērta kopuzņēmuma izveidi, kas paredzēts naftas pārstrādei un citu šī derīgā izrakteņa produktu iegūšanai. Šis ir viens no veidiem, kādā Rijāda cenšas mazināt atkarību no naftas savā ekonomikā. Abu valstu līderi arī pauda gatavību ciešāk sadarboties.

Saūda Arābija un Ķīna vienojas par vairāku miljardu vērta kopuzņēmuma izveidi
00:00 / 01:19
Lejuplādēt

Kroņprincis Mohammeds bin Salmans Ķīnas galvaspilsētā ieradās ceturtdien, 21. februārī, pēc vizītēm Pakistānā un Indijā. Saskaņā ar ziņu aģentūras AFP vēstīto, šo valstu apmeklējumi notikuši, lai parādītu pasaulei, ka Rijādai joprojām ir sabiedrotie par spīti Saūda Arābijas žurnālista Džamala Hašogi slepkavībai. Viņš tika noslepkavots Stambulā Saūda Arābijas konsulātā, un saskaņā ar ANO īpašās ziņotājas sacīto, slepkavībā bijušas iesaistītas Rijādas amatpersonas, tādējādi metot šaubu ēnu arī pār kroņprinci.

Tomēr notikušais nav traucējis Saūda Arābijas līderim noslēgt ievērojamu darījumu ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu. Sji arī uzsvēris, ka Ķīna ir labs draugs un partneris Saūda Arābijai.

Savukārt kroņprincis vērsa uzmanību uz Saūda Arābijas un Ķīnas ilgajām attiecībām, kuras sniedzoties tālu pagātnē. Turklāt, pēc Mohammeda sacītā, visā šajā laikā neviena problēma ar Ķīnu neesot piedzīvota. Tāpat pirms sarunas ar Sji kroņprincis Mohammeds paspēja satikt arī Ķīnas vicepremjeru. Ar viņu galvenokārt tika pārrunāta sadarbības veidošana enerģētikas, infrastruktūras, finanšu un moderno tehnoloģiju jomā.

Ķīna raugās tā dēvētā „zīda ceļa” atjaunošanas virzienā, kas būtu liels tirdzniecības ceļu infrastruktūras projekts un savienotu Āziju ar Eiropu. Savukārt Saūda Arābija virza savu 2030. gada vīzijas projektu, kurā valsts ekonomikā aizvien mazāka loma tiek atvēlēta naftai.

Uz potenciālajiem ieguvumiem, ja šos abus projektus apvienotu, norādījis arī kroņprincis Mohammeds. Viņš uzskata, ka šādā veidā abas valstis varētu stāties pretī izaicinājumiem jau kopā.

Ziņu aģentūras AFP uzrunātais domnīcas "Arābu fonds" vecākais analītiķis Nadža al-Otaibi (Najah al-Otaibi) uzskata, ka Saūda Arābijas līdera vizīte ir simboliska Austrumu kontekstā. Balstoties uz viņa teikto, Rijādai, īpaši jau tagad, jāstiprina alianse ar Āziju. Par iemeslu eksperts min Hašogi slepkavību, kura kaitējusi attiecībām ar ASV. Likumdevējs grib, lai Vašingtona vairāk distancējas, bet Baltā nama administrācija uzstāj, lai attiecības tiktu uzturētas.

Tāpat arī Eiropas Komisijas vēlme iekļaut Rijādu naudas atmazgātāju un terorisma finansēšanas melnajā sarakstā nenāk par labu. Taču pēc dažādu ekspertu domām Saūda Arābijas iekļaušana dos tikai nelielu ieguvumu, tā arī pa īstam šo problēmu nerisinot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti