Panorāma

Latvijā viesojas Īrijas prezidents

Panorāma

Panorāma

Lietuvas korupcijas izmeklētājus interesē Latvijas amatpersonas

Saistībā ar korupcijas skandālu asins centrā Lietuvā iztaujā arī Latvijas amatpersonas

Saistībā ar plašu korupcijas skandālu Lietuvā iztaujātas arī Latvijas amatpersonas - veselības ministre un Valsts asinsdonoru centra vadītāja. Kaimiņvalsts dienests izmeklē iespējamu korupciju Lietuvas Nacionālajā asins centrā. Tā vadītāja, kā arī divas privātpersonas tiek turētas aizdomās par pilnvaru pārsniegšanu, tirgošanos ar ietekmi un nelicencētu komercdarbību ar asins komponentēm.

Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienesta lietā trīs aizdomās turamie - Lietuvas Nacionālā asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kā arī divas privātpersonas no viņu sadarbības firmas - "Solis Tribus", kas specializējusies asins preparātu pārstrādē un medikamentu izplatīšanā.

Nelikumīgās darbības saistītas ar mēģinājumu pārņemt savās rokās asins plazmas biznesu.

"Šajā izmeklēšanas posmā es nevēlos un nevaru atklāt, vai līgumi tika parakstīti. Tomēr bija centieni radīt ekskluzīvus apstākļus šim uzņēmumam, kura vadītājs ir apsūdzēts," skaidroja Viļņas prokuratūras Organizētās noziedzības un korupcijas apkarošanas departamenta prokurors Ramūns Šileika.

Izmeklētājiem radušās aizdomas, ka šī grupa strādājusi ne tikai Lietuvā, bet mēģinājusi tāpat rīkoties arī Latvijā.

Asins plazma kā izejviela ir ļoti pieprasīta jaunākās paaudzes medikamentu ražošanai. Par to, kā Latvijā tiek strādāts ar asins plazmu, pagājušajā nedēļā liecības izmeklētājiem no Lietuvas sniedza Valsts asinsdonoru centra vadītāja Egita Pole un veselības  ministre Anda Čakša.

"Tāda situācija Latvijā nav iespējama,

ņemot vērā ka, mums ir caurspīdīgi iepirkumi gan Nacionālajā veselības dienestā, gan asins donoru centrā. Mēs runājam par dažādu preparātu iepirkšanu un tajā tiek izvēlēts konkursanta, balstoties uz cenas priekšrocībām," stāstīja ministre.

Bikulčiene Lietuvas presē bija izteikusies, ka viņai tiek pārmesti centieni ietekmēt Latvijas amatpersonas - veselības ministri un asinsdonoru centra  vadītāju. Egita Pole drīz pēc stāšanās amatā bijusi pieredzes apmaiņas braucienā uz Lietuvu. Taču cita veida sadarbība nav bijusi un nav plānota.

"Mēs tikai turpinājām savu speciālo izmeklēšanu Lietuvā, un es varu garantēt, ka

neviena persona no Latvijas kriminālnoziegumā netiek turēta aizdomās.

Mēs iztaujājām dažas personas no Latvijas kā lieciniekus izmeklēšanas mērķiem," skaidroja Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienesta pārstāve Renāta Endružīte.

Latvijā tiesības pieņemt asinis un plazmu ir tikai Valsts asinsdonoru centram. Iegūto materiālu nodod ārstniecības iestādēm, bet aptuveni astoņas tonnas plazmas, kas nav nepieciešami, būtībā kļūst par preci. Centrs nodod to firmai "Baltijas terapeitiskais serviss", tālāk to "Octapharma" rūpnīcā pārstrādā plazmas preparātos, un daļa no tiem atgriežas asinsdonoru centrā. Sarunu procedūrā noslēgtā līguma summa - vairāk nekā 200 tūkstoši eiro. Drīzumā šī līguma termiņš beigsies.

Aizdomās turētajai Lietuvas firmai bijusi interese par Latvijas tirgu.

Jautāta par Lietuvas interesi, Valsts asinsdonoru centra vadītāja atbild apstiprinoši. Viņa norādījusi, ka asinsdonoru centrs strādā pie jauna jauna nolikuma iepirkumam par plazmas preparātu piegādēm. Tālāk viss esot konkursa jautājums

Lietuvas medijos izskanējušas aizdomas, ka izmeklēšana uzsākta pēc Latvijas Asinsdonoru centra sadarbības partnera, firmas “Baltijas Terapeitiskais serviss” vadītāja Aleksandra Cesasa iesnieguma. Viņš pats to noliedz.

Pirms pieciem gadiem arī Latvijas Asinsdonoru centrs izpelnījās skarbus pārmetumus par neizdevīgu bartera darījumu slēgšanu ar plazmas pārstrādātājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti