Rumānija cenšas bloķēt valsts kandidāti uz Eiropas prokuratūras vadītāja amatu

Rumānijas valdība cenšas bloķēt pašas tautieti, kas atzīta par vadošo kandidāti uz Eiropas Prokuratūras vadītājas amatu. Laura Kodruca Keveši ir bijusī Rumānijas galvenā prokurore, kuras laikā strauji pieauga politiķu un amatpersonu skaits, kuras sauca pie atbildības par korupciju. Viņas darbu atzinīgi novērtēja Briselē un ārvalstīs. Taču Rumānijā valdošā Sociāldemokrātu valdība pērn panāca Keveši atbrīvošanu no amata. Tagad, kad viņa var kļūt par Eiropas galveno prokurori, Rumānijas tieslietu ministrs paziņojis, ka darīs visu, lai to nepieļautu. 

Rumānija cenšas bloķēt valsts kandidāti uz Eiropas prokuratūras vadītāja amatuGints Amoliņš/LR
Iepriekšējos gados kā Rumānijas Nacionālās pretkorupcijas direkcijas galvenā prokurore Laura Kodruca Keveši izpelnījās atzinību par aktīviem centieniem cīnīties pret korupciju, kas ir viena no Rumānijas lielākajām problēmām. Piecu gadu laikā viņas vadībā pie atbildības saukti desmitiem politiķu no dažādām partijām, starp tiem arī divi bijušie premjerministri, aptuveni desmit bijušie vai amatā esoši ministri, aptuveni pussimts parlamenta deputātu. Taču valdošā Sociāldemokrātu partija, kuras līderis Liviu Dragnea notiesāts par krāpšanos vēlēšanās, pērn panāca Keveši atbrīvošanu no amata.

Taču šonedēļ neatkarīgo ekspertu komisija 45 gadus vecos Keveši izvirzīja kā piemērotāko kandidāti uz jaundibināmās Eiropas Prokuratūras vadītājas amatu. Paredzēts, ka Eiropas Prokuratūra sāks darboties līdz nākamā gada beigām, un izmeklēs korupciju, naudas atmazgāšanu un krāpšanos ar Eiropas Savienības fondiem. Par jaunās iestādes izveidi vienojušās 22 bloka valstis, arī Rumānija.

Tomēr laikā, kad Rumānija ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts, Rumānijas tieslietu ministrs Tudorels Toaders paziņojis, ka darīs visu iespējamo, lai bloķētu savas tautietes iecelšanu par Eiropas Savienības galveno prokurori. Viņš šonedēļ teica, ka Eiropas Savienība nezina par pārkāpumiem, ko Keveši pieļāvusi esot galvenā prokurore Rumānijā. Toarders apņēmās rakstīt „visiem Eiropas ministriem, lai informētu viņus, kādēļ viņa tika atlaista no amata.”

Vienlaikus Rumānijā interneta petīciju, lai atbalstītu Keveši iecelšanu augstajā Eiropas Savienības amatā, dažu dienu laikā parakstījuši vairāk nekā 100 tūkstoši cilvēku.

Kritiķi tieslietu ministra paziņojumu par Keveši bloķēšanu nosoda kā vēl vienu piemēru tam, kā Rumānijas valdība cenšas kavēt pretkorupcijas iestāžu darbu. Brisele vairākkārt paudusi bažas par valdības tieslietu sistēmas reformām, kas mīkstinātu sodus par korupciju.

Ekspertu komisija bez Keveši kā piemērotākos kandidātus Eiropas galvenā prokurora amatam izvirzīja arī francūzi Žanu Fransuā Bonēru un vācieti Andresu Riteru. Sākotnēji uz augsto amatu bija pieteikušies vairāk nekā 20 kandidātu. Lēmumu par to, kurš būs Eiropas Savienības prokurors, balsojumā tuvākajās nedēļās pieņems bloka dalībvalstis, bet pēc būs nepieciešams arī Eiropas Parlamenta apstiprinājums.

Saskaņā ar Briseles aplēsēm, ik gadu no Eiropas Savienības budžeta pazūd vairāki miljardi eiro struktūrfondu izšķērdēšanas un krāpniecības dēļ. Eiropas Savienības prokuratūra būs pilnvarota izmeklēt noziegumus, kas skar Eiropas Savienības budžetu, un veikt kriminālvajāšanu. Paredzēts, ka tā sadarbosies ar dalībvalstu tiesībaizsardzības iestādēm, un koordinēs citu bloka tiesībsargājošo aģentūru darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti