Protestos pret Ķīnas centrālo varu Honkongā ielu sadursmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Honkongā izcēlušās policijas sadursmes ar studentiem, kuri jau vairākas dienas protestē pret valdības neveiksmīgajām demokrātiskajām reformām.

Studentiem pievienojusies arī kustība „Occupy Central”, kas nākamajā nedēļā bija plānojusi bloķēt Honkongas finanšu centru. Vietējās varas iestādes aicinājušas protestētājus savu viedokli paust mierīgā ceļā, solot agresīvi vērsties pret nelikumīgo protesta akciju dalībniekiem.

Bijusī Lielbritānijas kolonija Honkonga atgriezās Ķīnas sastāvā 1997.gadā. Toreiz izveidotais „viena valsts, divas sistēmas” princips garantēja Honkongas iedzīvotājiem daudz plašākas brīvības, nekā kontinentālajā Ķīnā, ieskaitot vārda brīvību un tiesības protestēt.

Taču pēdējā laikā arvien vairāk ir pastiprinājušās bažas par to, ka centrālās Ķīnas iejaukšanās dēļ šādas brīvības varētu tikt ierobežotas.

Plašas studentu protesta akcijas Honkongā aizsākās pēc tam, kad Ķīna atteicās piešķirt tai pilnu demokrātiju. Proti, Pekina atļāva 2017. gadā sarīkot Honkongas līdera vēlēšanas, vienlaicīgi paturot sev tiesības šo kandidatūru noraidīt.

Ietekmīgā demokrātijas aizstāvības grupa „Occupy Central” bija paziņojusi, ka 1. oktobrī sāksies pilsoniskās nepakļaušanās kampaņa, cenšoties ar sēdošajām protesta akcijām bloķēt Honkongas finanšu centru. Taču svētdien organizācija paziņoja, ka viņu protesta akcija sākas jau tagad un tās atbalstītāji ir aicināti pievienoties studentu protesta akcijām. Honkongas vadītājs Ljun Čunjiņs paziņojis, ka viņa administrācija ir apņēmības pilna pretoties nelikumīgiem protestiem.

Svētdien pilsētas centrā izcēlās protestētāju un policijas sadursmes, tiesībsargiem pielietojot arī asaru gāzi. Pēdējo reizi šāds līdzeklis Honkongā tika pielietots 2005. gadā, tāpēc neapmierinātie un saniknotie demonstranti uzbrukuši arī policijas darbiniekiem.

Kā paziņojuši vairāki no demonstrantiem, kas devušies uz protesta akciju pie valdības galvenās mītnes, šāda agresija no policijas puses nav pieredzēta. Kamēr protestētāji izmantojot savas tiesības uz vārda brīvību, policija pret viņiem izturoties kā pret agresīviem huligāniem. Kopumā akciju laikā ir ievainoti un hospitalizēti aptuveni 20 cilvēki, bet vēl aptuveni simts ir aizturēti. Kā paziņojuši centrālās Ķīnas pārstāvji, viņi ir pārliecināti par pilsētas administrācija spēju kontrolēt situāciju.

Čunjiņs, kurš tiek apsūdzēts nespējā īstenot demokrātiskās reformas, ir paziņojis, ka rūpīgi ieklausīsies sabiedrības viedoklī, aicinot to paust mierīgā un likumīgā ceļā. Viņš norādījis, ka aktīva vēršanās notiek tikai pret nelikumīgo demonstrāciju dalībniekiem.

Protestētāji gan visai skeptiski attiecas pret valdības vēlmi un spējām iesaistīties sarunās un uzklausīt iedzīvotāju iebildumus. Līdz tam demonstrāciju dalībnieki ir plānojuši palikt savās vietās, proti, pie valdības ēkas, līdz brīdim, kamēr viņi no turienes netiks padzīti ar spēku. Daži aktīvisti britu raidsabiedrībai BBC norādījuši, ka protestējošie studenti nav īsti apmierināti ar organizācijas „Occupy Central” iesaistīšanos protestos, jo abu pušu mērķi esot diezgan atšķirīgi.

Studentu protestu līdere Ivonne Ljana paziņojusi, ka studenti pieprasa Honkongas gubernatora un vairāku politisko reformu izstrādātāju atkāpšanos. Ja šī un vēl vairākas prasības netiks izpildītas, studenti ir solījuši protestus paplašināt, kā arī solījuši neapmeklēt skolas un universitātes.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti