Ķīnas aizsardzības ministrs: Karš starp Ķīnu un ASV būtu «nepanesama katastrofa»

Ķīnas aizsardzības ministrs Li Šanfu ir brīdinājis, ka karš starp Ķīnu un ASV būtu "nepanesama katastrofa". Viņš to paziņoja svētdien, 4. jūnijā, Singapūrā, kur notika Āzijas un Klusā okeāna reģionam veltīta drošības konference.

Pēdējos gados ASV un Ķīnas attiecības ir pasliktinājušās, un viens no galvenajiem iemesliem tam ir Pekinas pieaugošā agresija pret Taivānu un arī citām kaimiņvalstīm. Vašingtona ir likusi saprast, ka tā būtu gatava sniegt militāru atbalstu Taivānai gadījumā, ja sala piedzīvotu Ķīnas iebrukumu.

Ģenerālis Li Šanfu apsūdzēja ASV "aukstā kara laika domāšanā", kas palielinot drošības riskus Āzijas un Klusā okeāna reģionā.

Taču Ķīnas aizsardzības ministrs uzskata, ka pasaule esot pietiekami liela, lai uz tās būtu vieta gan Ķīnai, gan ASV, tāpēc abām lielvarām esot jāsadarbojas.

Konferenci Singapūrā apmeklēja arī ASV aizsardzības sekretārs Loids Ostins, kurš sarokojās ar Li Šanfu pasākuma atklāšanai veltītās vakariņās, taču garāka saruna starp abiem ministriem nenotika. Tas esot saistīts ar ASV noteiktajām sankcijām pret Li Šanfu, kuras Pekina ir pieprasījusi atcelt.

Savukārt Ķīnas pārvaldītajā Honkongā svētdien, 4. jūnijā, policija aizturēja 24 cilvēkus, kuri vēlējās pieminēt 1989. gada 4. jūnijā notikušo slaktiņu Tjaņaņmeņa laukumā Pekinā.

Vairums no viņiem aizturēti netālu no Viktorijas parka, kur agrāk ik gadu 4. jūnijā notika plaši piemiņas pasākumi. Pēdējos gados tādi vairs nenotiek, jo Pekina ir apspiedusi demokrātijas kustību Honkongā un izvērš represijas pret ikvienu Ķīnas komunistiskā režīma kritiķi.

Neraugoties uz to, vietējie cilvēktiesību aktīvisti un opozīcijas politiķi ar svecēm un ziediem vakar devās uz Viktorijas parku, kur notika Ķīnas valdību slavinošs pasākums. Viņiem gan neizdevās nolikt ziedus un sveces, jo policisti šos cilvēkus nekavējoties aizturēja, pamatojot to ar sabiedriskās kārtības traucēšanu.

1989. gada 4. jūnijā tūkstošiem karavīru ar bruņutehniku un tankiem Tjaņaņmeņa laukumā Pekinā vērsās pret tur sanākušajiem cilvēkiem, kuri pieprasīja straujākas pārmaiņas Ķīnā. Nav zināms precīzs slaktiņā nogalināto skaits, bet tas tiek lēsts no vairākiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem. Ķīnas autoritārā valdība joprojām dara visu, lai valsts iedzīvotāji nezinātu un nerunātu par notikušo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti