Rīta Panorāma

Sīva cīņa Polijas pašvaldību vēlēšanas

Rīta Panorāma

Intervija ar LTV laika ziņu redaktoru Tomu Brici

Zemes dienā aicina domāt par plastmasas piesārņojuma mazināšanu

Zemes dienā aicina domāt par plastmasas piesārņojuma mazināšanu

Pirmdien, 22. aprīlī, visā pasaulē atzīmē Zemes dienu, un vides speciālisti tajā aicina domāt arī par plastmasas piesārņojuma samazināšanu. Piemēram, Ķīnas Tautas Republikas īpašajā apgabalā Honkongā tieši šodien stājas spēkā vienreiz lietojamo plastmasas iepakojuma materiālu izmantošanas ierobežojumi.

"Mums visiem ir jāiesaistās un jāsaprot, kāds iepakojums un kādi atkritumi mums ir, kā tos var pārstrādāt un kā to izdarīt visefektīvāk. Lai atrisinātu atkritumu problēmu, nepieciešama patērētāju un vienkāršo cilvēku atbalsts.

Jo vairāk cilvēku jūtas atrauti no šī procesa, jo ilgāk mums nebūs labu atkritumu utilizācijas risinājumu," teica Klemsonas Universitātes docents Džeimss Sternbergs.

Problēmai ir vairāki risinājuma veidi, tai skaitā atkritumu tirgus veidošana, kas plastmasu ļauj pārstrādāt par kaut ko noderīgu. Vēl svarīgāk ir izstrādāt jaunus organiskus, tai skaitā bioloģiski noārdāmus materiālus un izmantot otrreiz pārstrādātas izejvielas.

Problēma ir aktuāla visā pasaulē, un to saprot arī Honkongā, kur plaši lieto vienreiz lietojamās pārtikas kastītes un galda piederumus. No šodienas aizliegta deviņu to veidu izmantošana, bet vēl stingrāki aizliegumi stāsies spēkā nākamgad.

Tomēr ne visi par šīm izmaiņām ir priecīgi, un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu vadītāji norāda uz izmaksu un cenu pieaugumu. Arī vairāki pircēji nebija sajūsmā par ideju pašiem ņemt līdzi galda piederumus un pēc tam tos mazgāt. Tomēr "Greenpeace" pārstāvji norādīja, ka šī ideja ir jāpopularizē, un uzsvēra, ka šajā ziņā tiek gaidīta aktīvāka rīcība arī no valdības.

Zemes dienas koncepcijas autors ir miera un vides aktīvists Džons Makonels. Par šādas dienas ieviešanu viņš paziņoja 1969. gadā ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas konferencē ASV pilsētā Sanfrancisko. Ideja palielināt cilvēku informētību un izpratni par mūsu planētas dabisko vidi, kā arī veikt konkrētus pasākumus situācijas uzlabošanai sākotnēji guva lielu atsaucību Amerikā, bet vēlāk arī pārējā pasaulē.

ANO Ģenerālā asambleja to oficiāli ieviesa ar 2009. gadā pieņemtu rezolūciju, un patlaban to atzīmē apmēram 193 pasaules valstīs.

Šā gada galvenā tēma ir plastmasas piesārņojums, un aktīvisti centīsies popularizēt ideju par plastmasas ražošanas samazināšanu par 60% līdz 2040. gadam, vienreizējās lietošanas plastmasas izstrādājumu aizliegšanu un tā dēvētās ātrās modes ierobežošanu.

Kā ierasts, šajās dienās notiek arī dažādi vides uzlabošanas pasākumi, un jāatgādina, ka Zemes dienas ideja ir arī pamatā mūsu valstī rīkotajai Lielajai talkai, kas notiks šo sestdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti