Pusdiena

Vējonis: 13. Saeimai jāapliecina, ka Latvijā ir viens likums, viena taisnība visiem

Pusdiena

Pusdiena 07.11.2018

Polijas parlaments atkal iztaujā Eiropadomes priekšsēdētāju Donaldu Tusku

Polijas parlaments iztaujā Tusku par savulaik sabrukušo finanšu piramīdu

Polijas parlamenta deputāti atkal vairākas stundas ir iztaujājuši Eiropadomes priekšsēdētāju Donaldu Tusku. Viņš bija Polijas premjers laikā, kad sabruka viena no lielākajām finanšu piramīdām šīs valsts vēsturē. Tusks uzstāj, ka īpaši izveidotā parlamentāras izmeklēšanas komisija nodarbojas ar raganu medībām un politisko konkurentu vajāšanu.

Septiņas stundas Polijas parlamentā ilga Eiropadomes priekšsēdētāja Donalda Tuska iztaujāšana. Deputāti viņam prasīja par finanšu piramīdas “Amber Gold” sabrukšanu laikā, kad viņš bija Polijas premjers.

Tusks uzstāja, ka viss notiekošais līdzinās teātra izrādei, kas atkārtojas ik pa pāris nedēļām vai mēnešiem. Un katru reizi šobrīd pie varas esošie politiķi to izmantojot, lai izvirzītu apsūdzības ne tikai pret Tusku, bet arī pret viņa ģimenes locekļiem.

Visticamāk, Polijas valdošo politiķu pastiprinātā vēršanās pret Tusku varētu būt saistīta ar to, ka

viņš tiek uzskatīts par potenciālu kandidātu uz nākamā Polijas prezidenta krēslu.

Tuska pilnvaru laiks Briselē beigsies nākamgad. Tieši tad ir paredzētas arī Polijas prezidenta vēlēšanas. Cīņa starp pašreizējo valsts galvu Andžeju Dudu un Tusku varētu būt ļoti sīva.

Tādēļ partija “Likums un taisnīgums” mēģina parādīt, ka Tuska valdība savulaik nav darījusi pietiekami, lai apturētu finanšu piramīdas “Amber Gold” veidošanos. Parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītāja Malgožata Vasermane prasīja Tuskam, kā viņš ir juties, kad viņa ministri ir apkrāpuši 38 miljonus poļu, no kuriem tūkstoši ir pazaudējuši visus savus mūža iekrājumus. Un tad vaicāja, vai viņš uzskata, ka ir labi vadījis Polijas valsti.

Tusks sacīja, ka šādi jautājumi ir nekorekti un nepamatoti, un atteicās uz tiem atbildēt. Turpretī citā brīdī Tusks bija apvainojies, ka atbildes laikā viņam tika atslēgts mikrofons.

Uzņēmums “Amber Gold” izauga ļoti strauji, solot ieguldītājiem milzīgu peļņu. Uzraugošās iestādes ir nākušas klajā ar dažādiem brīdinājumiem. Tomēr pastāv uzskats, ka šiem dienestiem esot bijis jārīkojas izlēmīgāk. Prokuratūra ir aprēķinājusi, ka finanšu piramīdas sabrukums ir radījis gandrīz 200 miljonu eiro lielus zaudējumus. Līdz ar to tas ir viens no lielākajiem krāpniecības skandāliem Polijas vēsturē.

Tāpat “Amber Gold” savulaik nodibināja savu aviokompāniju “OLT”. Un tajā īsu brīdi strādāja Tuska dēls Mihals. Tādēļ pastāv aizdomas, ka uzņēmums mēģināja rast atbalstu pie toreizējās politiskās vadības.

Eiropadomes vadītājs to noliedz. Kad Tusks sniedza intervijas pēc iztaujāšanas parlamentā, pēkšņi iezvanījās viņa telefons. Politiķis manāmi nosarka un sacīja, ka zvanīja viņa dēls, kurš noteikti esot gribējis viņu apsveikt ar to, ka viņš netika nogalināts kaujas laukā.

Par to, cik skaudras attiecības pastāv starp valdošo partiju un opozīciju liecina arī cits Tuska izteikums. Viņš sacīja, ka svētdien gatavojas atzīmēt Polijas 100. neatkarības dienu un oficiālās ceremonijas laikā nolikt vainagu pie nezināmā kareivja kapa Varšavā, ja vien valdošie politiķi viņam to ļaus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt