Polijā EP priekšvēlēšanu cīņās spējuši apvienoties proeiropeiskie spēki

Šodien Eiropas Savienībā sākas Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, un pirmie pie balsošanas urnām dosies vēlētāji Nīderlandē un Apvienotajā Karalistē. Polijā EP vēlēšanu diena ir svētdiena, 26. maijs. Priekšvēlēšanu kampaņu Polijā skāruši vairāki skaļi skandāli un nekur nav pazudušas arī domstarpības ar Briseli par likuma varu Polijā. Opozīcijas partijas ir apvienojušās cīņā pret valdošo partiju „Likums un taisnīgums”. Bet vai tām izdosies uzvarēt un cerēt arī uz uzvaru rudenī gaidāmajās vietējā parlamenta vēlēšanās?

 

Polijā EP priekšvēlēšanu cīņās spējuši apvienoties proeiropeiskie spēkiUģis Lībietis

  Šīs ir vēlēšanas par izdzīvošanu! Vairāki poļu komentētāji šādi raksturo priekšvēlēšanu cīņu Polijā. Tas tāpēc, ka jau oktobrī gaidāmas arī Polijas parlamenta vēlēšanas, un tradicionāli ir iegājies, ka partija, kura uzvar Eiropas Parlamenta vēlēšanās, pēc tam uzvar arī vietējās vēlēšanās. Un šoreiz īpaši nozīmīgi tas ir valdošajai partijai „Likums un taisnīgums”, kura četrus gadus ir baudījusi gandrīz absolūtu varu, izpelnoties arī pamatīgu kritiku no Eiropas Savienības puses.

  Taču šajā priekšvēlēšanu ciklā valdošajai partijai pretī ir stājusies dažādu proeiropeisko spēku veidotā Eiropas Koalīcija, kas popularitātes ziņā ir sasniegusi tādus pašus reitingus kā „Likums un taisnīgums”, bet dažās aptaujās to jau ievērojami apsteidz.

  Šāda proeiropeisko spēku spēja apvienoties ir unikāla visas Eiropas kontekstā.

  Lai atbalstītu Eiropas Koalīciju, tās kampaņas laikā Polijā bija atgriezies arī bijušais valsts premjerministrs un otras lielākās partijas „Pilsoniskā platforma” bijušais līderis, Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks.

  ''Eiropa ir dažādība. Eiropa ir vienotība dažādībā. Eiropa ir tāda kā Eiropas koalīcija. Balsojiet par Eiropu un spēcīgu Poliju Eiropā. Balsojiet par brīvu un demokrātisku Poliju bez jebkādām bailēm, spiediena vai aizspriedumiem pret citiem. Šodien tās ir pašas svarīgākās garantijas Polijas brīvībai un Polijas drošībai,'' aicinājumā balsot pauda Tusks.


  Neoficiāli izskan informācija, ka Tusks pēc savu pilnvaru beigām Briselē varētu atgriezties Polijas politikā un pat pretendēt uz Polijas prezidenta krēslu.

  Tikmēr „Likums un taisnīgums” ar tās līderi Jaroslavu Kačiņski priekšgalā vēlas panākt Eiropas Savienības reformēšanu no iekšienes, aicina iestāties pret ciešāku savienību, uzsverot nepieciešamību stiprināt nacionālo identitāti un suverenitāti. Liekot uzsvaru uz savām sociālā atbalsta programmām, poļu premjers Mateušs Moraveckis uzsvēris, ka tieši poļu interesēm ir jābūt pirmajā vietā:

  ''Mēs to saucam vienkārši par Eiropu, par „Eiropu detaļās”. Mūsu partijai tas nozīmē kvalitāti, efektivitāti un darbību ātrumu. Mūsu politiskajiem konkurentiem mutes ir pilnas ar banalitātēm. Viņi daudz runā par Eiropu, bet nepiemin pašu poļu vajadzības. Viņi nesaka, ko viņi darīs Polijas labā, un, ja arī saka, tie ir tikai solījumi bez jebkāda seguma. Taču politikā ir nepieciešama ticamība un mēs pārstāvam šādu ticamību.''


  Kā pagājušajā nedēļā rakstīja izdevums „Rzeczpospolita”, Polijas valdībai ir plāns, kā atjaunot sabiedrības uzticību Eiropas Savienībai, un šo plānu paredzēts nosūtīt Briseles pārstāvjiem. Šajā plānā norādīts uz sešiem izaicinājumiem, kas pēc Varšavas domām, būs svarīgi Eiropas vienotībai. Tā ir migrācija un aizsardzības politika, konkurences aizsargāšana vienotajā tirgū, vienota digitālā tirgus izveide, kā arī klimata pārmaiņu ierobežošana un Briseles demokrātiskās leģitimitātes stiprināšana. Valdošās partijas kritiķi gan norāda, ka ir dīvaini noskatīties uz to, kā pēc vairāku gadu aktīvas Briseles kritizēšanas Polijas valdošā partija tagad cenšas stāstīt, ka tā Eiropu tik ļoti mīl.

  Kopumā Polijas priekšvēlēšanu kampaņu varētu dēvēt par skandalozu, teiksim, vairākām eiroskeptiskām un galēji labējām partijām, piemēram, aicinot padzīt no valsts ebrejus. Taču daudz lielāku rezonansi ir izraisījusi dokumentālā filma „Tikai nevienam nesaki”, kas izgaismo pedofilijas skandālu katoļu baznīcā. Polijas lielākā liberālā laikraksta „Gazeta Wyborcza” komentētājs Bartošs Veļinskis norāda, ka

  valdošās partijas „Likums un taisnīgums” ciešās saiknes ar baznīcu var nopietni atspoguļoties uz Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātiem.

  ''Valdošā partija mēģina aizsargāt baznīcu un noklusināt šo skandālu. Bet cilvēki kļūst arvien neapmierinātāki, dusmīgāki un pieaug vilšanās baznīcā. Valdošā partija nevēlas atklāt patiesību un nevēlas, lai tiktu sniegti pierādījumi par to, kā bīskapi ir pieseguši mācītājus-pedofilus. Un tā partijai būs milzīga problēma,'' uzskata Veļinskis.

  Pēdējā nedēļā pirms vēlēšanām atklātībā nonāca arī informācija, ka savulaik pašreizējais premjers Moraveckis no baznīcas uz ļoti izdevīgiem nosacījumiem ir iegādājies zemi. Pagaidām gan ir grūti prognozēt, vai un kā šie skandāli atspoguļosies Eiropas Parlamenta vēlēšanu izskaņā, taču tieši tāpēc daudz interesantāk būs vērot gatavošanos Polijas parlamenta vēlēšanām, kur neatbildēts ir arī jautājums, vai proeiropeiskajiem spēkiem izdosies saglabāt savu vienotību.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti