Pirms tam Pelosi viesojās arī Taivānā, izsaucot Ķīnas neapmierinātību. Ķīna ceturtdien Taivānas apkārtnē sarīkoto militāro manevru laikā raidījusi arī vairākas ballistiskās raķetes, un pirmoreiz dažas no tām piezemējušās arī Japānas teritoriālajos ūdeņos. Ķīnas rīcību asi nosodījis Japānas aizsardzības ministrs Kiši Nobuo.
"Ķīna izšāvusi deviņas ballistiskās raķetes, no kurām piecas piezemējušās Japānas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā.
Mēs stingri nosodām šādas darbības, jo tas rada nopietnas bažas par Japānas drošību un Japānas iedzīvotāju drošību.
Japānas Aizsardzības ministrija un pašaizsardzības spēki turpina darbu, lai apkopotu visu informāciju par notikušo un uzraudzītu situāciju."
Ķīnas sarīkotās mācības ir lielākās ūdeņos netālu no Taivānas kopš 1995. gada, pēc tam kad toreizējais Taivānas prezidents apmeklēja ASV.
Vairākas dienas pirms Pelosi vizītes Taivānā Ķīna bija brīdinājusi – vizīte tiks uzskatīta par provokāciju un ASV amatpersonai nevajadzētu to īstenot. Ķīnas atbildes reakcija ilgi nebija jāgaida. Tā nekavējoties paziņoja par militāru mācību uzsākšanu. Tajās tiek simulēta gaisa un jūras blokāde.
Dažu stundu laikā pēc Pelosi aizbraukšanas Ķīna nosūtīja vairāk nekā 20 iznīcinātājus pāri Taivānas šauruma viduslīnijai, kas ir viduspunkts starp kontinentu un Taivānu. Ķīnas amatpersonas arvien asi kritizē rietumvalstu nostāju.
"Ja šīm valstīm patiešām rūp miers un stabilitāte Taivānas šaurumā, tām vajadzēja pārliecināt ASV neiesaistīties bīstamās, neapdomīgās un bezatbildīgās provokācijās pret Ķīnu," pavēstīja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve Hua Čuņjina.
"Pirms Pelosi vizītes Taivānā viņi izlikās kurli un klusēja, bet tagad metās kritizēt Ķīnas taisnīgo rīcību, atklājot savu liekulību un neglītumu."
Baltais nams, kas atzīst tā saukto "vienas Ķīnas politiku", bet pieļauj neformālas attiecības ar Taivānu, ir iebildis pret Pelosi vizīti saasinātās spriedzes apstākļos ar Pekinu.
Ziņu aģentūra "Bloomberg" vēsta, ka Baltais nams centies pārliecināt Pelosi atlikt vizīti, nosūtīja Nacionālās drošības padomes un Valsts departamenta amatpersonas, lai informētu viņu un viņas komandu par iespējamajiem ģeopolitiskajiem riskiem.
"Es ļoti ceru, ka Pekina neizraisīs krīzi un nemeklēs ieganstu savas agresīvās militārās aktivitātes palielināšanai.
Mēs, valstīs visā pasaulē, uzskatām, ka eskalācija nekalpotu nevienam un tai var būt neparedzētas sekas, kas nebūtu neviena interesēs," uzsver ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.