Dienas ziņas

Medemciema krustojums bez kreisajiem pagriezieniem

Dienas ziņas

Pašvaldību slimnīcas nav saņēmušas solītās piemaksas

Pekinu apsūdz par jaunā drošības likuma pieņemšanu

Pekina izpelnās starptautiskās sabiedrības kritiku par jauno drošības likumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc jaunā Honkongas nacionālās drošības likuma stāšanās spēkā pirmajās dienās aizturēti vairāki simti Honkongas iedzīvotāju. Piemēram, par plakātiem, kas aicina iestāties par Honkongas neatkarību, tagad draud bargs cietumsods. Pekinu asi kritizē starptautiskā sabiedrība, norādot, ka ar jaunā likuma pieņemšanu honkongiešiem atņemtas vairākas brīvības un tiesības.

Jaunais likums paredz sodus par darbībām, kas uzskatāmas par draudu nacionālajai drošībai un var apdraudēt Ķīnas varu Honkongā. Likuma kritiķi norāda, ka tiek apdraudēta Honkongas autonomija un neatkarīga tiesu vara, kā arī pilsoņu tiesības uz vārda brīvību un tiesībām protestēt.

"Notika "Viena valsts, divas sistēmas" koncepta pilnīga atcelšana. Honkongai tika atņemta autonomija. Pamatlikuma, kas ierakstīts Honkongas konstitūcijā, iznīcināšana. Tas viss tagad aizvietots ar Orvela "1984" likumiem. Tie ļauj Ķīnai definēt valsts nodošanu un sadarbošanos ar ārvalstu ienaidniekiem, kā tā vēlas, un pat sodīt cilvēkus nevis pašā Honkongā, bet kontinentālajā Ķīnā," teica bijušais Honkongas gubernators Kriss Patens.

Jauno drošības likumu asi kritizē Londona, norādot, ka tas pārkāpj Lielbritānijas un Ķīnas kopīgo vienošanos, kas tika parakstīta pagājušā gadsimta nogalē.

Vienošanās paredz principu "Viena valsts, divas sistēmas", kur Honkonga ir no Ķīnas autonoms administratīvais rajons.  Nepieciešamības gadījumā Londona esot gatava uzņemt aptuveni trīs miljonus Honkongas iedzīvotāju.

"Esam skaidri norādījuši, ka, ja Ķīna turpinās iesākto ceļu, mēs Lielbritānijas aizjūras pilsoņiem ļausim ieceļot Lielbritānijā, piešķirot viņiem ierobežotu uzturēšanās atļauju ar iespēju dzīvot un strādāt Lielbritānijā un pēc tam pieteikties uz pilsonību," sacīja Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons.

Līdzīgi rīkojusies arī Austrālija, solot, ka valsts uzņems visus, kuri Honkongā tiks vajāti, balstoties uz jaunā likuma pamata. Bet Amerikas Savienoto Valstu Pārstāvju palāta vienbalsīgi apstiprinājusi jaunas ar Honkongu saistītas sankcijas. Tās vērstas pret bankām, kas veic darījumus ar Ķīnas amatpersonām. Sankcijām gan vēl jāgūst atbalsts Senātā, pirms to paraksta prezidents Donalds Tramps. Pekina atbildi kritikai nepalika parādā.

"Reaģējot uz vairāku valstu apkaunojošajām rūpēm par cilvēktiesību jautājumiem, uzsveru, ka viņi nav pozīcijā, lai kritizētu citas valstis.

Iesakām pārdomāt pašu iekšējās problēmas, izbeigt visu politizēt un izmantot dubultos standartus, kā arī jaukties citu valstu iekšējās lietās,"

paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Džao Lidzjaņs.

Honkongā noritējuši ne tikai protesti pret jauno likumu, bet arī vairākas demonstrācijas, kurās izteikts atbalsts Pekinai. Piemēram, pie ASV konsulāta Honkongā pulcējās vairāki desmiti cilvēku, kuri nosoda Vašingtonu par mēģinājumu iejaukties Ķīnas iekšpolitikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti