Parlamenta vēlēšanas Īrijā: Vēlētāju aptaujas liecina par trīs lielāko partiju sīvu cīņu

Sestdien, 8. februārī, notikušajās Īrijas parlamenta vēlēšanās trīs lielākās partijas ieguvušas faktiski vienādu balsu skaitu. Tā liecina nobalsojušo vēlētāju aptauja. Tomēr galīgie oficiālie vēlēšanu rezultāti būs zināmi svētdienas vakarā vai pirmdien. Pārsteigums ir kreisi orientētās nacionālistu partijas “Sinn Fein” labie rezultāti. Sagaidāms, ka sarunas par jaunās valdības veidošanu būs smagas.

Vēlētāju aptaujas Īrijā liecina par trīs lielāko partiju sīvu cīņuRihards Plūme

Iepriekšējās parlamenta vēlēšanas Īrijā, kurās nevienai partijai neizdevās iegūt pārliecinošu vairākumu, notika pirms četriem gadiem. Kārtējās vēlēšanas bija paredzētas tikai pēc gada.

Taču premjerministrs Leo Varadkars janvārī izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas, cerot nostiprināt savas pozīcijas, pateicoties veiksmīgajai “Brexit” vienošanās noslēgšanai un Ziemeļīrijas reģionālās valdības darba atsākšanai.

Īrijas parlamenta vēlēšanas

Īrijas nacionālo raidorganizāciju, laikraksta “The Irish Times” un Dublinas Universitātes koledžas nobalsojušo vēlētāju aptauja liecina, ka premjera pārstāvētā partija “Fine Gael” ieguvusi 22,4% balsu.

Otra centriski labējā partija “Fianna Fail”, kas līdz šim atradusies opozīcijā, izcīnījusi 22,2% balsu. Tikmēr kreisi orientētā nacionālistu partija “Sinn Fein” guvusi 22,3% vēlētāju atbalstu. Tas ir negaidīti labs rezultāts, un partijas atbalstītāji dažviet jau sākuši svinēt šos rezultātus.

Aptaujā intervēti 5000 vēlētāju, un pieļaujamās kļūdas robeža ir nepilni divi procentpunkti.

Procentpunkti gan nenozīmē tiešu tādu partiju sadalījumu parlamentā.

Balsu skaitīšana sākās svētdienas, 9. februāra, rītā, bet galīgie un oficiālie rezultāti kļūs zināmi vakarā vai pirmdien. Tiesības piedalīties vēlēšanās, lai izraudzītos 159 parlamenta apakšpalātas deputātus, bija vairāk nekā 3 miljoniem balsstiesīgo vēlētāju.

Pie varas mazākuma valdībā atrodas Varadkara pārstāvētā partija, kurai atbalstu parlamentā nodrošina labēji centriskā partija “Fianna Fail” un neatkarīgie deputāti. “Fianna Fail”, kas līdz šim nodrošināja valdībai netiešu parlamentāro atbalstu, atteikusies slēgt vēl vienu šādu darījumu. “Fianna Fail” uzskata, ka valdībai ir daudz aktīvāk jāstrādā pie ekonomikas nodrošināšanas pret šoku gadījumam, ja Lielbritānijas tirdzniecības sarunas ar Eiropas Savienību ciestu neveiksmi.

Īrijas parlamenta vēlēšanas - balsu skaitīšana

Laikraksta “The Times” Īrijas izdevuma veiktā aptauja liecina, ka veselības aprūpe, mājokļi un dzīves dārdzība ir galvenie jautājumi, kas satrauc vēlētājus.

Uz to norāda arī eksperts Īons O’Mallijs. Viņš skaidro, ka mājokļu trūkums ir novedis pie īres cenu kāpuma un īpašumu cenu palielināšanās. Īre Dublinā esot pat dārgāka nekā Tokijā, un problēmas mājokļu sektorā pastāv jau dažus gadus. Lai gan valdība centusies risināt problēmu, celtas arī jaunas dzīvojamās ēkas, tomēr tas nav atstājis lielu ietekmi uz īres cenām, un iedzīvotāji vēlas pārmaiņas valdībā.

Sagaidāms, ka sarunas par jaunās valdības veidošanu būs smagas. Lai gan abas labēji centriskās partijas noraidījušas iespēju sadarboties ar kreiso “Sinn Fein”, tā tomēr var iegūt nozīmīgu lomu koalīcijas valdībā. Sarunās ievērojamu lomu varētu spēlēt arī “zaļie” un citas mazākās partijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti