Obama atzīst ASV krimināltiesību sistēmas problēmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

ASV lielākajā pilsētā Ņujorkā vakar otro dienu pēc kārtas demonstrācijās izgāja vairāki tūkstoši cilvēku. Viņu sašutumu izraisījis zvērināto žūrijas lēmums neizvirzīt apsūdzības baltādainam policistam, kura rīcības dēļ aizturēšanas laikā šovasar nosmokot gāja bojā melnādains vīrietis. Pēc nesenajiem notikumiem Fērgusonā, arvien vairāk amerikāņu uzskata, ka tiesu sistēma nespēj tikt galā par policiju, kad runa ir par apsūdzībām pret policistiem par noziegumiem vai nogalināšanu.

„Es nevaru paelpot”, „Es esmu Ēriks Gārners” - šie ir pāris no saukļiem, kurus izkliedza tūkstošiem demonstrantu, kas ceturtdien otro vakaru pēc kārtas izgāja protestos Ņujorkas ielās, lai nosodītu pēdējo mēnešu incidentus, kad policisti nogalinājuši neapbruņotus, melnādainus aizdomās turamos.

ASV lielākajā pilsētā protesti uzliesmoja pēc tam, kad trešdien iepriekšējās izmeklēšanas žūrija pieņēma lēmumu neizvirzīt apsūdzības baltādainam policistam, kurš izraisījis melnādaina aizturētā nāvi elpas trūkuma dēļ.

43 gadus vecais Ēriks Gārners jūlijā nomira nosmokot pēc tam, kad Ņujorkas policists Daniels Pantaleo aizturēšanas brīdī viņam aizžņaudza rīkli. Policisti Gārneru mēģināja aizturēt aizdomās par cigarešu nelegālu pārdošanu. Aculiecinieku ar mobilajiem telefoniem nofilmētajos videoierakstos redzams, kā ar astmu sirgstošais druknais Gārners, kuru policisti turēja pie zemes ar aizžņaugtu rīkli, elsdams vairākkārt sacīja, ka nevar paelpot, un vēlāk nomira.

Policists Pantaleo uzstāja, ka tikai mēģināja viņu aizturēt, un izmantoja pēc policijas reglamentiem atļautu aizturēšanas paņēmienu, aizdomās turamā kustību ierobežošanai no mugurpuses ar vienu roku apņemot viņa kakla daļu.

Vēl tikai pagājušajā nedēļā vairākās ASV pilsētās izcēlās protesti pēc zvērināto lēmums neizvirzīt apsūdzību baltajam policistam par melnādaina jaunieša nošaušanu Misūri štata Fērgusonas pilsētā.

Ceturtdien protestētāji Ņujorkā nesa zārkus pāri Bruklinas tiltam, un vairākās grupās devās gājienos Manhetenā, nesot plakātus ar tādiem uzrakstiem kā „Rasisms nogalina.” Kaut demonstrācijas kopumā noritēja miermīlīgi, pirmajā vakarā policija arestēja vairāk nekā 80 cilvēkus. Mazāka mēroga protesti notika arī citās pilsētās, piemēram, Čikāgā, Bostonā un Vašingtonā.

ASV ģenerālprokurors Ēriks Holders gan paziņojis, ka ASV Tieslietu departaments sāks federālu civiltiesisko izmeklēšanu šajā lietā. Tādēļ civilo tiesību aktīvisti cerības tagad liek uz federālajām struktūrām. Viens no ASV civilo tiesību aizsardzības organizāciju līderiem Els Šerptons paziņoja, ka valdībai ir jārīkojas, lai mainītu situāciju:

„Mēs vēlamies, lai Tieslietu departaments un federālā valdība atrisina faktu, ka zvērināto žūrijas sistēma štatu līmenī nedarbojas. Un izskatās, ka tā nav spējīga tikt galā ar policiju, kad runa ir par apsūdzībām par noziegumiem un slepkavībām.”

Pēc jauno protestu izcelšanās ar paziņojumu klajā nāca arī ASV prezidents Baraks Obama: „Kā mēs diemžēl esam pieredzējuši pēdējās dienās, kad runa ir par mūsu valsts krimināltiesību sistēmu, daudz amerikāņu izjūt dziļu netaisnību, jo saredz plaisu starp mūsu sludinātajiem ideāliem un to, kā ikdienā likumi tiek piemēroti praktiski.”

ASV ģenerālprokurors Holders sola, ka federālā līmeņa izmeklēšana būs neatkarīga un taisnīga. Vienlaikus tiek īstenots pārskats, lai mēģinātu rast ceļus, kā mazināt uzticības plaisu starp policiju un sabiedrību.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti