Notiks noklausīšanās Asanža izdošanas lietā; vairāki simti ārstu pieprasa viņu atbrīvot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielbritānijā pirmdien, 29. jūnijā, notiks kārtējā administratīvā noklausīšanās bijušā kompānijas “Wikileaks” dibinātāja Džuljena Asanža izdošanas lietā. Amerikas Savienotās Valstis turpina pieprasīt viņa izdošanu, apsūdzot Asanžu nacionālajai drošībai nozīmīgas informācijas nopludināšanā. Savukārt Asanžs aizbildinās ar ASV konstitūcijas pirmo labojumu, kas aizsargā viņu kā žurnālistu. Tikmēr viņa atbrīvošanu pieprasījuši arī vairāki simti ietekmīgu ārstu visā pasaulē.

Notiks noklausīšanās Asanža izdošanas lietā, tikmēr vairāki simti ārstu pieprasa viņu atbrīvot
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

Amerikas Savienoto Valstu Tieslietu departaments, kas cenšas panākt bijušā kompānijas “Wikileaks” dibinātāja Džuljena Asanža izdošanu ASV, pagājušajā nedēļā pastiprināja pret Asanžu izvirzītās apsūdzības. Tagad tiek apgalvots, ka Asanžs savulaik dažādās konferencēs ir centies noalgot hakerus, lai tie nākotnē censtos iegūt dažādus valsts noslēpumus.

Šie apgalvojumi pastiprina jau tā izvirzītās 18 apsūdzības, par kurām notiesāšanas gadījumā draud mūža ieslodzījums. Līdz šim Asanžs savas administratīvās noklausīšanās nav apmeklējis, aizbildinoties ar slikto veselības stāvokli. Bet tikmēr aptuveni 200 ārstu no 33 pasaules valstīm ir parakstījuši vēstuli, apgalvojot, ka britu varas iestādes būtu jāsauc pie atbildības par Asanža psiholoģisko spīdzināšanu. Ja viņš izmeklēšanas laikā Belmārša cietumā mirtu, varas iestādes būtu vainojamas spīdzināšanā līdz nāvei. Gala noklausīšanās Assanža izraidīšanas lietā paredzēta 7. septembrī.

KONTEKSTS:

2020. gada februārī britu tiesa sāka skatīt ASV prasību izdot tīmekļa vietnes "WikiLeaks" dibinātāju Džuljenu Asanžu.  

Asanžs atrodas apcietinājumā Londonā, jo Lielbritānijas policija viņu 2019. gada aprīlī aizturēja un aizveda no Ekvadoras vēstniecības Londonā, kur viņš bija pavadījis septiņus gadus.

Tas notika pēc tam, kad Ekvadoras prezidents Lenins Moreno atcēla Asanžam piešķirto diplomātisko aizsardzību.

Savienotās Valstis aprīlī Asanžam izvirzīja pirmo apsūdzību par to, ka viņš 2010. gadā slepus sadarbojies ar bijušo ASV armijas izlūkošanas analītiķi Čelsiju Meningu, lai uzlauztu paroles, kas bija izvietotas Aizsardzības ministrijas datoros.

Vēlāk viņam tika izvirzītas 17 jaunas apsūdzības par ASV Spiegošanas likuma pārkāpšanu, 2010. gadā iegūstot un publicējot slepenu informāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti