Dienas ziņas

Vecsaulē automašīnas taranē žogu un māju

Dienas ziņas

Krāslavas iedzīvotāji sašutuši par augstiem tarifiem

Lielbritānijā lems par Asanža izdošanu ASV

Lielbritānijā lems par «Wikileaks» dibinātāja Asanža izdošanu ASV

Vietnes "Wikileaks" dibinātāja Džuljena Asanža izdošana tiesāšanai ASV viņam pēc būtības nozīmēs "nāves spriedumu". Par to otrdien, 18. februārī, brīdināja austrālieša tēvs dažas dienas pirms tam, kad britu tiesa sāks skatīt ASV prasību izdot Asanžu. Tikmēr Austrālijas politiķu grupa aktīvista turēšanu ieslodzījumā Londonā kritizēja kā "uzbrukumu vārda brīvībai".

ĪSUMĀ:

  • Nākamnedēļ britu tiesa sāks izskatīt ASV prasību par Asanža izdošanu.
  • Asanža tēvs: izdošana ASV praktiski dēlam nozīmēs "nāves spriedumu".
  • Asanžam ASV izvirzītas 18 apsūdzības; var draudēt līdz 170 gadiem cietumsods.
  • Neliela Austrālijas likumdevēju grupa pieprasa Asanžu neizdot ASV.
  • Austrālijas politiķi kritizē savu un Lielbritānijas valdību par bezdarbību.

48 gadus vecais Asanžs atrodas cietumā Londonā un cīnās pret Vašingtonas prasību Lielbritānijai viņu izdot tiesāšanai ASV. Viņa turpmākais liktenis izšķirsies nākamnedēļ, kad britu tiesa sāks izskatīt ASV izdošanas prasību. Tīmekļa vietnes "Wikileaks" dibinātāja tēvs otrdien intervijā raidsabiedrībai BBC brīdināja, ka izdošana ASV Asanžam praktiski nozīmēs "nāves spriedumu".

"Džuljens desmit gadus bijis pakļauts nepārtrauktam stresam. Tas viņu ir ietekmējis ļoti kaitīgi. Es nevaru spekulēt par viņa prāta stāvokli. Taču varu iedomāties, ka viņš būs ļoti uztraucies, jo izdošana Savienotajām Valstīm ir nāves spriedums," teica Džuljena Asanža tēvs Džons Šiptons.

Asanžam ASV izvirzītas 18 apsūdzības, tostarp par ASV pretspiegošanas likumu pārkāpumu saistībā ar 2010. gadā "WikiLeaks" publicētajiem tūkstošiem militāro un diplomātisko dokumentu. Kaut netiek uzskatīts, ka notiesāšanas gadījumā viņam piespriestu nāvessodu, Asanžam var draudēt līdz 170 gadu ilgs cietumsods, kas praktiski nozīmētu mūža ieslodzījumu.

Neliela Austrālijas likumdevēju grupa, kurā ir pārstāvēti vairāku partiju deputāti, pieprasa Asanžu neizdot ASV.

Otrdien diskusijā Londonā divi šīs Austrālijas politiķu grupas pārstāvji Asanža turēšanu ieslodzījumā raksturoja kā "uzbrukumu vārda brīvībai" un kritizēja Lielbritānijas un Austrālijas valdības par bezdarbību.

"Džuljens Asanžs ir Austrālijas pilsonis. Viņš nav notiesāts par nevienu noziegumu. Un esam nonākuši apbrīnojamā situācijā, ka viņu var nosūtīt uz ASV, kur viņam izvirzītu 18 apsūdzības, tiesātu apstākļos, kurus mēs uzskatītu par nepieņemamiem, un ieliktu cietumā uz mūžu. Ja tas notiks, tas radīs precedentu, kam vajadzētu satraukt ikvienu no jums," teica Austrālijas parlamentārietis Endrjū Vilkijs.

Tikmēr Asanža pārstāvji otrdien paziņoja, ka viņa veselība stāvoklis cietumā sācis uzlaboties. Iepriekš Asanža atbalstītāji pauda bažas, ka viņa stāvoklis  ir strauji pasliktinājies.

Asanžs 2012. gadā patvērās Ekvadoras vēstniecībā, kur pavadīja septiņus gadus, lai Lielbritānija viņu neizdotu Zviedrijai, kur Asanžs bija apsūdzēts seksuālā uzbrukumā un izvarošanā. Pērn Ekvadora politisko patvēruma atsauca un ļāva britu policijai Asanžu aizturēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti