Apcietina «WikiLeaks» dibinātāju Asanžu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 2 mēnešiem.

Lielbritānijas policija šodien aizturējusi vietnes "WikiLeaks" dibinātāju Džuljenu Asanžu, kurš pēdējos septiņus gadus pavadījis Ekvadoras vēstniecībā Londonā. Asanžs ticis aizturēts, jo Ekvadora atsaukusi viņam piešķirto politisko patvērumu, ziņo britu raidsabiedrība BBC. Asanža aizturēšana var noslēgties ar viņa izdošanu ASV, kur viņš varētu tikt tiesāts par sazvērestību.

Policija informējusi, ka Asanžs arestēts par nepakļaušanos tiesai.  Viņš nebija "ieradies tiesā" atbilstoši 2012. gadā izdotajam tiesas rīkojumam.

Apcietina «Wikileaks» dibinātāju Asanžu
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

Kā paziņoja Ekvadoras prezidents Lenins Moreno, patvērums atsaukts tādēļ, ka Asanžs atkārtoti pārkāpis patvēruma nosacījumus un arī starptautiskās konvencijas, iejaucoties citu valstu lietās. Kā piemēru viņš minējis šogad janvārī notikušo Vatikāna dokumentu nopludināšanu.

Moreno arī uzsvēris, ka Asanžs, kuram jau trešdien tikusi atņemta Ekvadoras pilsonība, īpaši pārkāpa normu par neiejaukšanos citu valstu iekšējās lietās. Prezidents skaidroja, ka lūdzis Lielbritānijai, lai „WikiLeaks” dibinātājs netiktu izdots valstīm, kurās Asanžam varētu tikt piemērots nāvessods.

„Ņemot vērā mūsu ciešo apņemšanos ievērot cilvēktiesības un starptautiskās konvencijas, es esmu lūdzis Lielbritāniju garantēt, ka Asanža kungs netiks izdots valstīm, kurās viņš varētu tikt pakļauts spīdzināšanai vai sodīts ar nāvi. Lielbritānijas valdība to rakstiski ir apstiprinājusi,” norādīja Moreno.

Ar šo paziņojumu Ekvadora nākusi klajā pēc tam, kad “WikiLeaks” informēja par vēstniecības īstenoto spiegošanu pret Asanžu. “Ekvadoras vēstniecībā notiek privātuma pārkāpšana. Nesen mēs uzzinājām, ka daži indivīdi Spānijā izplata informāciju, ka viņiem ir lērums dokumentu saistībā ar Asanžu. No vēstniecības iekšpuses, ieskaitot foto un video,” informēja “WikiLeaks” redaktors Kristins Hrafnsons.

“WikiLeaks” profilā tviterī paziņoja, ka Ekvadora rīkojusies nelikumīgi, anulējot piešķirto politisko patvērumu, un tas ir starptautisko tiesību pārkāpums. Asanža advokāts skaidrojis, ka viņš aizturēts, pamatojoties uz ASV izdošanas lūgumu un par Lielbritānijas nosacījumu atbrīvošanai no ieslodzījuma pārkāpšanu.

Lielbritānijas iekšlietu ministrs Sadžids Džavids tviterī paziņoja, ka Asanžu aizturēja policija. Ministrs pateicās Ekvadorai par sadarbību un policijai par profesionālismu.

“Neviens nav augstāks par likumu,” piebilda ministrs.

Policija informējusi, ka likumsargus vēstniecībā uzaicināja vēstnieks pēc valdības lēmuma anulēt Asanža patvēruma atļauju.

Asanžs paliks Londonas centrālajā policijas stacijā, pirms stāties tiesas priekšā “cik ātri vien iespējams”, norādījusi policija.  

Vēlāk viņš tika aizvests uz tiesu, kur viņš tika atzīts par vainīgu tiesas rīkojuma pārkāpšanā. Nākamā tiesas sēde nozīmēta 2. maijā, kad tikšot izskatīta viņa izdošana ASV.

Pagaidām Asanžs paliks apcietinājumā, un viņam draud gadu ilgs cietumsods.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Alans Dankans savukārt paziņojis, ka arests notika pēc plaša dialoga starp abām valstīm.

Asanžs lūdza Ekvadorai politisko patvērumu, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai, kur viņš tika turēts aizdomās par izvarošanu.  Zviedrija paziņojusi, ka patlaban pret Asanžu tai pretenziju nav un izdošanu tā neplāno lūgt, jo izvarošanu lieta 2017. gadā tika slēgta.

Norādīts, ka Asanžs ticis aizturēts, arī pamatojoties uz ASV izdošanas lūgumu. Amerikas Savienoto Valstu Tieslietu departaments apstiprinājis, ka Asanžs ir apsūdzēts sazvērestībā un viņam draud cietumsods līdz pieciem gadiem.

Viņš pirms deviņiem gadiem palīdzējis bijušajai ASV armijas izlūkošanas analītiķei Čelsijai Meningai veikt paroļu uzlaušanu slepenās ASV Aizsardzības departamenta datorsistēmās. „WikiLeaks” publiskojusi desmitiem tūkstošu slepenu ASV dokumentu.

Asanžs iepriekš atteicies doties uz Zviedriju, baidoties no izdošanas ASV, kur varētu tikt tiesāts par šo dokumentu publiskošanu.

ANO cilvēktiesību eksperti jau nosodījuši vietnes dibinātāja aizturēšanu, brīdinot par nopietnām sekām, ja viņš tiktu izdots ASV.

Savukārt bijušais ASV Nacionālās drošības pārvaldes līgumdarbinieks Edvards Snoudens uzsvēris, ka šī ir tumša diena preses brīvībai.

Bet bijušais Ekvadoras prezidents Rafaels Korea minējis, ka Moreno lēmums ir noziegums, ko cilvēce nekad neaizmirsīs.

KONTEKSTS:

Ekvadoras vēstniecībā Londonā "WikiLeaks” dibinātājs Džūljens Asanžs bija pavadījis jau septiņus gadus. 2012. gadā viņš vēstniecībā meklēja politisko patvērumu, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai, kur viņš tiek apsūdzēts par seksuālu uzbrukumu. Zviedrijas prokurori izbeidza izvarošanas lietu pret Asanžu, taču viņš joprojām var tikt aizturēts, ja atstās vēstniecību, jo 2012. gadā pārkāpis nosacījumus atbrīvošanai no apcietinājuma.

Savukārt viņa izveidotā tīmekļa vietne "WikiLeaks" pirms vairākiem gadiem publiskojusi desmitiem tūkstošu slepenu ASV valsts departamenta un Pentagona dokumentu.

Asanžs iepriekš pauda bažas, ka izdošanas gadījumā tiktu nodots ASV, kur varētu tikt tiesāts par šo dokumentu publiskošanu. Zināms, ka ASV Asanžam ir izvirzītas apsūdzības, kādas – netiek atklāts

Attiecības starp tīmekļa vietnes dibinātāju un vēstniecības pārstāvjiem bijušas saasinātas jau daudzus mēnešus. Ekvadoras prezidents jau iepriekš paziņoja, ka Asanžs pārāk bieži un atkārtoti pārkāpis noslēgto patvēruma vienošanos. Viņš vainoja interneta vietni "WikiLeaks" viņa privāto datu noplūdināšanā, kā arī nesen medijos izteiktos apgalvojumos par viņa korupciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti