Dienas notikumu apskats

Afganistānā uzbrukumā armijas bāzei nogalināti 43 afgāņu karavīri

Dienas notikumu apskats

EM auditēs OIK saņēmējus un izstrādās jaunu regulējumu

Meja sola ES pilsoņiem: Pēc «Brexit» varēs palikt Lielbritānijā

Meja sola ES pilsoņiem: Pēc «Brexit» varēs palikt Lielbritānijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Lielbritānijas premjerministre Terēze Meja atklātā vēstulē Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem Lielbritānijā sola, ka viņi turpinās dzīvot Apvienotajā Karalistē pēc “Brexit”, saņemot pastāvīga iedzīvotāja statusu, un arī ģimenes varēs palikt kopā.  

Viņa atklātā vēstulē uzsvēra, ka pilsoņu tiesības ir viņas pirmā prioritāte, un arī citu ES valstu līderiem ir tas pats mērķis - nodrošināt Lielbritānijā dzīvojošo ES pilsoņu tiesības un ES dzīvojošo britu tiesības.

Viņa apliecināja, ka šis jautājums joprojām ir prioritāte, un “turpmākajās nedēļās koncentrēsimies uz vienošanās panākšanu, kas būtu pieņemama gan cilvēkiem Lielbritānijā, gan cilvēkiem ES”.

“Kad mēs šo procesu uzsākām, daži mūs vainoja, ka izmantojam ES pilsoņus kā kārti, lai iegūtu sev priekšrocības sarunās. Nav lielākas nepatiesības par šo,” uzsvērts Mejas vēstulē.

“ES pilsoņi, kas apmetušies uz dzīvi Lielbritānijā, ir devuši milzīgu ieguldījumu mūsu valstī. Un mēs vēlamies, lai viņi un viņu ģimenes paliek. Es saku, cik skaidri vien iespējams: ES pilsoņi, kas likumīgā kārtā dzīvo Lielbritānijā, varēs šeit arī palikt,” uzsvēra Meja.

“Šī vienošanās ne tikai dos drošības sajūtu par uzturēšanos, bet arī par veselības aprūpi, pensijām un citiem pabalstiem. Tas nozīmē, ka ES pilsoņi, kas ir veikuši iemaksas Lielbritānijas sistēmā, un britu pilsoņi, kas veikuši maksājumus kādā no 27 ES valstīm, gūs labumu no savām iemaksām. Vienošanās dos iespēju ģimenēm, kas kopīgi uzsākušas dzīvi ES vai Lielbritānijā, palikt kopā. Un tā dos garantijas, ka laika gaitā neradīsies nobīdes vai atšķirības, salīdzinot britu tiesības ES un ES pilsoņu tiesības Lielbritānijā,” teikts Mejas paziņojumā.

Šobrīd Lielbritānija veido racionalizētu digitālu sistēmu tiem, kas pieteiksies pastāvīgajam statusam Lielbritānijā. “Izmaksas mēs noteiksim tik zemas, cik vien iespējams – tas nemaksās vairāk kā britu pases izgatavošana. Piemērotie kritēriji būs vienkārši, caurspīdīgi un pilnībā atbildīs izstāšanās līgumam,” solīja Meja.

Cilvēkiem, kuri šim statusam pieteiksies, nebūs jāatskaitās par katru braucienu prom no Lielbritānijas un atpakaļ, un viņiem vairs nebūs nepieciešama vispārējā veselības apdrošināšana, kā tas ir šobrīd saskaņā ar ES noteikumiem.  

Visi ES pilsoņi, kam ir pastāvīgā iedzīvotāja statuss saskaņā ar veco sistēmu, izejot vienkāršu procesu, varēs nomainīt esošo statusu pret jauno Lielbritānijas pastāvīgo statusu, skaidroja Meja.

Britu valdības vadītāja arī norādīja, ka Lielbritānija vēlas cieši sadarboties ar ES dalībvalstīm, lai nodrošinātu, ka viņu sistēmas ir vienlīdz racionalizētas britu pilsoņiem.

“Mēs vēlamies, lai cilvēki paliek, un lai ģimenes paliek kopā. Mēs ļoti novērtējam to ieguldījumu, ko ES pilsoņi dod mūsu ekonomikai, sabiedrībai un kultūrai. Tāpat es zinu, ka ES dalībvalstis novērtē Lielbritānijas pilsoņus, kas dzīvo viņu sabiedrībās. Es ceru, ka šie apliecinājumi līdzās tiem, ko jau pagājušonedēļ sniedza Lielbritānija un Eiropas Komisija, dos drošības sajūtu tiem 4 miljoniem cilvēku, kuri saprotamu iemeslu dēļ bija noraizējušies par “Brexit” ietekmi uz viņu nākotni,” sacīja Meja.

Savukārt Briselē Meja norādīja, ka viņa vēlētos redzēt straujāku progresu sarunās, bet uzver, ka viņa visu jau ir pateikusi nesenajā uzrunā Florencē.

“Protams, mēs apspriedīsim, kāds progress ir panākts izstāšanās sarunās un iezīmēsim ambiciozus plānus tuvākajām nedēļām. Es, piemēram, īpaši vēlētos steidzami panākt vienošanos par iedzīvotāju tiesībām,” pauda Meja.

Pirms doties uz Briseli, Meja īpaši uzrunāja Apvienotajā Karalistē dzīvojošos citu Eiropas valstu pilsoņus. Viņa solīja, ka visi, kuri pašreiz legāli dzīvo Lielbritānijā, varēs palikt arī pēc izstāšanās. Tas attiecas arī uz Latvijas pilsoņiem. Tomēr Briselē Mejas solījumiem tic ar grūtībām. Viņas vadītā Konservatīvā partija ir sašķelta, un tādēļ iekšpolitiskā situācija ir visai sarežģīta. Līdz ar to sarunās iesaistītie Eiropas Savienības pārstāvji saka, ka viņi ticēs tikai tam, kas ir oficiāli uzrakstīs uz papīra, nevis pateikts kādā uzrunā vai sociālajos tīklos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti