Panorāma

Datoru katram skolēnam valsts nopirkt neplāno

Panorāma

ES vēl nepaplašina sankcijas pret Krieviju

Maskaviete: kad dodies uz mītiņu Krievijā, tā ir loterija

Maskaviete: Kad dodies uz mītiņu Krievijā, tā ir loterija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Aizturētā Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās nedēļas nogalē Krievijā aizturēti vairāk nekā 3500 cilvēki. Vislielākās demonstrācijas notika Maskavā. Viena no demonstrācijas dalībniekiem bija izglītības pētniece Alisa Bezmana.

"Tas bija mītiņš. Nesankcionēts. Es to apmeklēju, jo nepiekrītu tam, kas šobrīd notiek mūsu valstī. Vēlos pārmaiņas. Īpaši tas saistās ar to, kā tiek izlietota nauda, kuru es un citi pilsoņi maksājam. Tas ir no vienas puses. No otras puses, tas saistīs ar Navaļnija lietu. Viņu centās nogalināt, viņš pierādīja, ka to mēģinājusi valsts, viņš atgriezās un viņu arestēja. Piedalījos mītiņā, lai iestātos arī par viņa atbrīvošanu," pastāstīja sieviete.

Viņa sākotnēji bijusi kopā ar vairākām draudzenēm, bet, tuvojoties ielām, kur sapulcējušies protestētāji, sievietes pašķīrās. Kā apgalvo maskaviete, esot vienai, ir mazāka iespēja tikt aizturētai. Īpaši daudz cilvēku bijuši Puškina laukumā.

"Tur bija pūlis, bet neviens neuzvedās agresīvi. Es personīgi neredzēju neko tamlīdzīgu, ko šobrīd rāda ziņās – ka kāds uzbrucis OMON vai ka OMON stipri sitis cilvēkus. Tas nenotika tur, kur mēs stāvējām.

Kad dodies uz mītiņu Krievijā, tā vienmēr ir loterija. Tu vari attapties OMON busiņā, kaut arī neko nebūsi izdarījis.

Citreiz, kā tas bija ar mums, vari atrasties liela pūļa vidū, bet OMON strādā citviet," stāstīja Bezmana.

Kaut arī Krievijā protesti notiek samērā bieži un sevišķi daudz to bija pagājušajā gadā, pētniece apgalvo, ka cilvēki kļūst arvien piesardzīgāki. Arvien mazāk cilvēku izmanto plakātus vai skaļi kliedz, lai nepiesaistītu pārāk daudz drošībnieku uzmanību. Tas saistīts ar to, ka par piedalīšanos mītiņos tiek piespriesti arvien bargāki sodi. Piemēram, ja viena gada laikā cilvēks sakrāj trīs administratīvos pārkāpumus par piedalīšanos mītiņos, tad to automātiski pārvērš krimināllietā.

"Krievijas lielākā problēma ir tāda, ka mums nav brīvu vēlēšanu. Un bēdīgi arī tas, ka no valsts puses mums ir tikai Putins, bet opozīcijā – tieši tāpat – ir tikai viens Navaļnijs, citu alternatīvu nav. Dzīvas, plurālistiskas opozīcijas vienkārši nav. Tas traucē jebkurai protesta kustībai, jo ir ļoti daudz cilvēku, kas ir pret Putinu, bet nav par Navaļniju," stāstīja Bezmana.

Tāpat kā daudzi viņas draugi, maskaviete turpinās piedalīties protestos arī turpmāk, tomēr sieviete arī norāda, ka pašreizējā Krievijas opozīcija tikai iestājas pret kaut ko, bet neskaidro, kā būvēt jaunu sistēmu un par ko tā iestājas. Tāpat Bezmana norāda, ka nekādas izmaiņas nav iespējamas, kamēr protesta kustībai nepievienosies nozīmīgu profesiju pārstāvji.

"Kamēr ārsti, inženieri, skolotāji nesāks protestēt un neatteiksies doties uz darbu, nekas nekustēsies uz priekšu. Vēsture mums parādījusi, ka tikai tā protesti un revolūcijas ir veiksmīgas. Pirmais instruments ir streiki. Kad cilvēki atsakās strādāt, tad valsts reaģē. Kamēr uz mītiņiem turpinās iet tikai radošā inteliģence, kas uzvedas godīgi, neizsit stiklus, nekas nemainīsies," uzsvēra Bezmana.

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Navaļniju aizturēja Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija ieradies no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc saindēšanas "Novičok" 2020. augustā Krievijas pilsētā Tomskā. Nākamajā dienā pēc atgriešanās Krievijā kļuva zināms, ka Navaļnijs ir apcietināts uz 30 dienām līdz februāra vidum. 

Navaļnija sabiedrotie sociālajos medijos mudināja atbalstīt opozicionāru un publicēja vairākus video, kuros aicināja cilvēkus sestdien iziet ielās, lai protestētu pret Kremli. Bet prokurori brīdināja Navaļnija atbalstītājus nemudināt tautu uz masu protestiem.

Apcietinātā Krievijas opozīcijas līdera Navaļnija atbalstītāju demonstrācijās sestdien Krievijā aizturēti vairāk nekā 3500 cilvēki. Pasaule uz notikušo Krievijā reaģējusi nosodoši. Piemēram, Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels paudis nosodījumu par plašajām aizturēšanām un nesamērīgo spēka pielietošanu.

Navaļnija līdzgaitnieki aicinājuši uz jaunu protesta akciju pret politiķa apcietināšanu, kas paredzēta svētdien, 31. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti