Dienas ziņas

KPV LV vērtēs R. Petravičas darbību

Dienas ziņas

Joprojām neievēro komandantstundu

Visā Krievijā akcijas A.Navaļnija atbalstam, daudz aizturēto

Navaļnija atbalsta akcijās Krievijā aizturēti vairāk nekā 3000 cilvēku; Eksperti pārmaiņas negaida

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šodien visā Krievijā norisinās protesta akcijas apcietinātā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbalstam. Tajās piedalījušies vairāk nekā 100 000 cilvēku. Tiek ziņots, ka vairāk nekā 3000 cilvēku visā Krievijā aizturēti. Skarba cilvēku izdzenāšana un aizturēšanas īstenotas galvaspilsētā Maskavā. Tiek lēsts, ka tik plašas Navaļnija atbalstītāju akcijas ārpus Maskavas un Sanktpēterburgas līdz šim nav bijušas.

Navaļnija atbalsta akcijās Krievijā aizturēti vairāk nekā 1600 cilvēku; Eksperti pārmaiņas negaida
00:00 / 03:58
Lejuplādēt

„Brīvību Aleksejam Navaļnijam!”, „Putins zaglis!”, „Ej prom!”, „Krievija būs brīva!”. Šādi un citi saukļi šodien bija dzirdami daudzos desmitos Krievijas pilsētu, kuru centrālos laukumus  piepildīja tūkstošiem cilvēku, lai protestētu pret opozicionāra Alekseja Navaļnija apcietināšanu un valstī valdošo režīmu. Viena no pirmajām vietām, kur cilvēki pulcējās, spītējot pat -50 grādu salam, bija Jakutija. Lai gan sanākušie šeit un citviet dienas laikā izturējušies mierīgi, daži sanākušie tika aizturēti, un bija skaidrs, ka tas notiks arī citviet. Krievijas Tālajos Austrumos un Sibīrijā akcijas ar daudzu tūkstošu cilvēku dalību notika Vladivostokā, Irkutskā un citviet. Šajā Krievijas daļā tās jau noslēgušās, tiesa, ne bez aizturētajiem.

Kopumā Krievijā ielās izgājuši vairāki desmiti tūkstoši cilvēku, Maskavā ap 40 000.

Akcija tika plānota Puškina laukumā, un tur jau no rīta apkārtne tika norobežota un bija vērojama liela drošības spēku klātbūtne. Policija izplatīja brīdinājumus nepulcēties.

Dažas stundas pirms akcijas sākās masveida aizturēšanas. Aizturēto vidū gan Navaļnija atbalstītāja Ļubova Soboļa, kas tikai vakar tika atbrīvota, kā arī Navaļnija sieva Jūlija. Aizturēšanas brīžiem bija skarbas, un uz tā dēvēto autozaku pat aizvests 14 gadus vecs jaunietis. Maskavā policija skarbi centās izklīdināt sanākušos, līdz ar to neiztika arī bez sadursmēm. Lai gan cilvēkus izdevies atspiest prom no Puškina laukuma, tie vēlāk atkal devušies turp, un cilvēki ir pārpildījuši daudzas pilsētas ielas.

Vietējie mediji vēsta par vairāk nekā 1600 aizturētajiem visā Krievijā, kuru vidū gan aktīvisti, gan žurnālisti. Visvairāk aizturēto Maskavā un Sanktpēterburgā, kā arī Novosibirskā un Vladivostokā.

Politologam Abasam Gaļamovam milicijas skarbā rīcība nebūt nav pārsteigums, un viņš arī uzskata, ka šodien ielās nebūt nav izgājuši visi ar varu neapmierinātie.

"Ielās izgāja ne tuvu visi, kas ir neapmierināti. Izgāja tie cilvēki, kas ir gatavi riskēt. Cilvēki zina, ka režīms ir gatavs pielietot spēku, to zina visi, tas nav noslēpums nevienam. Tāpēc šodien mēs ielās redzam tos cilvēkus, kas ir radikālāk noskaņoti. Bet ir cilvēki, kas vienkārši ir neapmierināti un baidās iziet, un tas ir normāli," saka Gaļamovs.

Pēc politologa domām, šodienas protesti var nedot vajadzīgo grūdienu lielākām pārmaiņām, jo tie notiek ne pašā piemērotākajā laikā.

"Es domāju, ka Navaļnijs pasteidzās ar savu atgriešanos. Galvenais šī gada notikums būs Krievijas Domes vēlēšanas, tādēļ Navaļnijam vajadzēja atgriezties tuvāk maijam vai jūnijam, kad arī pārējā opozīcija būtu sākusi aktivizēties. Ja protesti notiktu tad, tas dotu grūdienu un pievēršanos vēlēšanām. Ir risks, ka emocijas, ko šodien redzam, var apsīkt. Lai tas nenotiku, Navaļnijam un opozīcijai kopumā vajadzēs periodiski ģenerēt jaunus notikumus, kā tas, piemēram, tika izdarīts ar Navaļnija filmu," norāda Gaļamovs.

Akcijas ar daudzu tūkstošu cilvēku piedalīšanos turpinās Maskavā, Sanktpēterburgā, Ņižņijnovgorodā, Kaļiņingradā un daudzās citās pilsētās. Tāpat turpinās arī cilvēku izdzenāšana un aizturēšanas.

Protestu apmeklētājs, 32 gadu vecais Maskavas iedzīvotājs Konstantīns Konovalovs Latvijas Televīzijai stāstīja, ka policisti klātesošos uzmana ar aizsegtām sejām – gluži kā kosmonauti skafandrā.

"Viņi dežurē pie kāpņutelpām, nav saprotams, kāpēc viņi tā stāv. Vienkārši stāv un viss, klusē. Man nav bail. Domāju, ka vairākums maskaviešu tagad saprot, kas notiek. Varbūt kāds baidās  iziet, kāds varbūt nepiekrīt. Bet visi saprot, kāpēc tas notiek. Cilvēki vairs negrib paciest netaisnību," spriež Konovalovs.

Jāpiebilst, ka 2019. gadā Konovalovam policija aizturēšanas laikā salauza kāju krietni trīs stundas pirms opozīcijas mītiņa sākuma, bet pēc tam uzlika sodu par dalību mītiņā.

Demonstrācijas vispirms sākās vairākās Krievijas Tālo Austrumu pilsētās, kā Habarovskā, kur jau pusgadu bez pārtraukuma notikuši protesti pret Habarovskas novada gubernatora aizturēšanu.

"Tādēļ šodien mītiņš nebija kaut kas negaidīts. Habarovskieši kārtējo dienu izgāja ielās. Negaidīti bija tas, ka šodien viņus sagaidīja OMONs. Tā ir otrā reize pusgada laikā, kad habarovskiešiem uzbrūk OMONs. Turklāt šodien aizturēšanas notika nežēlīgi. Aizturēja visus pēc kārtas. Ir pat ierakstos dzirdams, kur dod komandu visus aizturēt, un tad cilvēkus aiz rokām un kājām ievelk mašīnās," LTV sacīja Navaļnija Habarovskas štāba pārstāvis Andrejs Pastuhovs.

Žurnālists: Pēc šīs dienas protestiem Krievijā politiskas pārmaiņas nav gaidāmas

Pēc šodien Krievijas pilsētās notikušajiem protestiem politiskas pārmaiņas valstī nav gaidāmas. Tā sarunā ar Latvijas Radio skaidroja Krievija dzīvojošais žurnālists Pāvels Širovs. Viņaprāt, daudziem, tajā skaitā esošajai varai, lielais cilvēku skaits, ka šodien izgāja daudzu desmitu Krievijas pilsētu centrālajos laukumos, lai protestētu pret opozicionāra Alekseja Navaļnija aizturēšanu, bijis pārsteigums.

Žurnālists: Pēc šīs dienas protestiem Krievijā politiskas pārmaiņas nav gaidāmas
00:00 / 01:22
Lejuplādēt

"Tas, kas šodien notiek Maskavā un turpina notikt, bija pilnīgi negaidīti, ja runājam par to cilvēku skaitu, kas šodien izgāja Maskavas, Sanktpēterburgas un citu pilsētu ielās. Akcijas notika praktiski visā Krievijā no Vladivostokas līdz Kaļiņingradai. Bija tiešām daudz cilvēku, grūti aplēst tieši cik. Jebkurā gadījumā cilvēku bija neticami daudz, tas bija liels skaits, ja salīdzina arī ar mītiņiem Maskavā 2019. gadā. Nekādas politiskas pārmaiņas pēc šodienas gan nav gaidāmas. Vara, spriežot pēc visa, nedomāja, ka ielās izies tik daudzi, bet tendence ar skarbu izturēšanos pret nesankcionēto protestu dalībniekiem tika turpināta, Maskavā aizturot aptuveni 500 cilvēku, kas vien par daudz ko liecina, tāpēc politiskas pārmaiņas, manuprāt, nav gaidāmas. Tie cilvēki, kas šodien izgāja ielās, pieļāva, ka var tikt skarbi aizturēti, un varasiestādes jau iepriekš uzstājīgi brīdināja, ka nesankcionētu akciju gadījumā var būt aizturēšanas, un akciju dalībniekiem, es domāju, tas nebija pārsteigums," norāda Širovs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti