Makrona piekāpšanās protestētājiem Francijas budžetam prasīs aptuveni 10 miljardus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien, 10. decembrī, uzrunā televīzijā apsolījis paaugstināt minimālo algu un samazināt nodokļus, kas valsts budžetam prasīs līdz pat 10 miljardiem eiro. Taču protestētājiem ar to aizvien nav gana.

Makrons ne tikai neieviesīs reformas, ar kurām vēlējās mazināt budžeta deficītu un apkarot klimata izmaiņas, viņš arī piekāpsies attiecībā uz līdzšinējo budžeta izlietojumu.

"Es aicinu īstenot pasākumus, lai uzlabotu dzīves standartu. Minimālās algas saņēmējiem būs 100 eiro pieaugums. Virsstundu samaksai netiks piemēroti nodokļi. Tie netiks piemēroti arī prēmijām, ja kāds uzņēmums tādas izmaksās gada beigās. Pensionāriem, kas saņem mazāk par 2000 eiro mēnesī, mēs atcelsim šogad ieviesto nodokļu palielinājumu," sacīja Makrons.

Izpildīt šos solījumus būs diezgan sarežģīti, jo valsts budžetam tas prasīs līdz pat desmit miljardiem eiro. Turklāt protestu dēļ Francijas Banka nupat samazinājusi pēdējā ceturkšņa ekonomikas izaugsmes prognozi.

"Budžeta deficīts palielināsies, kaut arī prezidents to atklāti nepasaka. Viņš cer uz restartu – ka deficīts pieaugs un tad atkal samazināsies.

Viņam vairs nav svarīgi Briseles noteiktie stingrie ierobežojumi.  Viņa prioritāte tagad ir atjaunot dialogu ar Francijas ļaudīm," teica politikas eksperts Dominiks Muazī.

Taču Francijas ļaudis ar prezidentu runāt vairs nevēlas. Par spīti visiem Makrona solījumiem, viņi vēlas prezidenta demisiju, jo tieši laikā, kad cilvēki izgāja ielās, prezidents deva priekšroku darba vizītēm Eiropā.

"Es uzmanīgi klausījos Makrona kunga runā. Mēs to gaidījām ļoti ilgi. Kopš 17.novembra viņš mums veltījis 13 minūtes. Tas nav daudz, salīdzinot ar laiku, ko mēs pavadījām šeit," teica protestētājs Dominiks.

Protestētājs Miljo piebilda: "Manuprāt, viņš ir nobijies, sajutis degumu un viss. Viņš ir zaudējis uzticību, un viņam ir jāaiziet."

Makrona piekāpšanās aizvien neapmierina nedz protestētājus, nedz politiskos aktīvistus. Kreisie radikāļi un arī sociālistu partija sola jaunas demonstrācijas un uzsver, ka prezidents atkal spēris soļus, par kuriem būs jāmaksā vienkāršiem cilvēkiem, nevis tiem, kuriem ir "milzu bagātības". 

KONTEKSTS:

"Dzelteno vestu" protesti sākās pirms aptuveni trim nedēļām sociālās saziņas vietnēs "Facebook" un "Twitter", kur cilvēkus mudināja uzvilkt dzeltenās atstarojošās vestes un iziet ielās protesta akcijā pret valdības nodomu celt degvielas cenas. Reaģējot uz protestiem, Francijas valdība uz laiku iesaldēja degvielas nodokļa ideju un nākamgad necels arī elektrības un gāzes cenas. Taču protestētāji vairs nerunā tikai par degvielas cenām, bet par dzīves līmeni kopumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti