Lietuva tomēr nav iekļāvusi nevēlamo personu sarakstā Latvijā dzīvojošo ukraiņu dziedātāju Lobodu

Lietuvas Ārlietu ministrija (ĀM) tomēr nav atradusi tiesisko pamatojumu, lai iekļautu nevēlamo personu sarakstā Krievijā populāro ukraiņu dziedātāju Svitlanu Lobodu, kura pašlaik dzīvo Latvijā un plāno koncertturneju Lietuvas lielākajās pilsētās.

Kā piektdien žurnālistiem Viļņā teica Lietuvas ārlietu ministra vietnieks Mants Adomēns, procedūra Lobodas iekļaušanai nevēlamo personu sarakstā tika sākta "trešdien, kad Lietuvas sabiedrībā radās jautājumi par ukraiņu dziedātājas Lobodas, kurai nav viennozīmīga reputācija, gaidāmajiem koncertiem Lietuvā".

"Ārlietu ministrija vērsās pie saviem partneriem Ukrainā ar lūgumu sniegt vērtējumu dziedātājas publiskajiem paziņojumiem un pozīcijai Krievijas agresijas kontekstā. Pirmās saņemtās ziņas liecināja, ka var būt pamats iekļaut viņu nevēlamo personu sarakstā," sacīja Adomēns.

"Pēc juridisko faktu izpētes kļuva skaidrs, ka nav nekāda objektīva pamatojuma vai objektīvu datu, kas liecinātu, ka atbilstoši Lietuvā spēkā esošajiem likumiem viņa var tikt iekļauta nevēlamo personu sarakstā. (..)

Tā kā mēs esam tiesiska valsts, jautājums vēl tiek izskatīts, tiek vākti materiāli, pēc jaunas informācijas saņemšanas var tikt pieņemts cits lēmums, tomēr šobrīd pamata citam lēmumam nav," uzsvēra viceministrs.

Viņš piebilda, ka lēmumu ietekmējis arī tas, ka kļuvis zināms, ka martā Loboda izslēgta no Ukrainā nevēlamo personu saraksta.

To, ka Loboda iekļauta nevēlamo personu sarakstā, ceturtdien ziņu aģentūrai BNS teica Lietuvas ārlietu ministra Gabrieļus Landsberģa preses pārstāve Paulīna Levickīte.

"Pēc konsultācijām ar mūsu partneriem Ukrainā mēs pievienojam dziedātāju "persona non grata" sarakstam," Levickīte teica ziņu aģentūrai BNS.

Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) uz jautājumu, vai arī Latvija plāno iekļaut dziedātāju valstij nevēlamo personu sarakstā, norāda, ka atbilstoši ierastajai praksei ĀM nekomentē šī saraksta veidošanu.

Loboda, kas ir viena no pēdējo gadu Krievijā populārākajām dziedātājām, novembra beigās un decembra sākumā plāno četrus koncertus Panevežā, Šauļos, Klaipēdā un Viļņā.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by LOBODA (@lobodaofficial)

Lietuvas sabiedriskā raidorganizācija LRT ziņoja, ka dziedātāja aktīvi turpināja uzstāties Krievijā arī pēc Krimas pussalas okupācijas 2014. gadā, turklāt 2015. gadā uzstājās 9. maija pasākumā, kurā tika svinēta Padomju Savienības uzvara Otrajā pasaules karā.

Pēc atkārtotā Krievijas iebrukuma Ukrainā pirms deviņiem mēnešiem Loboda pārcēlās uz rietumvalstīm un, kā apgalvo Lietuvas mediji, vēlējās uzstāties Latvijā organizētā labdarības pasākumā Ukrainas atbalstam, bet organizatori to neesot ļāvuši.

Lietuvas kultūras ministrs Simons Kairis sacīja, ka riskus rada dziedātājas iepriekšējā pozīcija attiecībā uz Krieviju.

Viņš arī apgalvoja, ka atsevišķi pasākumu organizatori ir atcēluši Lobodas plānotos koncertus Latvijā un aicinājuši kolēģus Lietuvā darīt tāpat, jo viņiem radušās šaubas par dziedātājas pozīciju attiecībā uz Krievijas agresiju.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by LOBODA (@lobodaofficial)

Loboda gan ir pamanījusies iekļūt arī Krievijas "melnajā sarakstā". Krievijas laikraksts "Izvestija" vēl aprīlī ziņoja, ka Lobodai un virknei citu mūziķu uz 50 gadiem aizliegta iebraukšana Krievijā, jo viņa esot kritizējusi "speciālo militāro operāciju" pret Ukrainu.

Loboda koncertturnejas laikā oktobra beigās uzstājās Tallinā, ir devusies uz ASV, Moldovu un citām valstīm, kā arī plānotas uzstāšanās daudzās Vācijas pilsētās. Izziņojot turneju, viņa uzsvēra, ka daļa ieņēmumu tiks ziedoti viņas dzimtās Irpiņas atjaunošanai. 

Pirms koncerta Tallinā viņa Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR teica, ka, 24. februārī, sākoties karam, nekavējoties izņēmusi bērnus no skolas Maskavā un atstājusi ilgi veidotu dzīvi un karjeru ar stabiliem ienākumiem. 

Šajā intervijā viņa stāsta, ka dzīvo Jūrmalā, bet ļoti pārdzīvo par Ukrainā notiekošo, jo viņas dzimtā pilsēta ir Irpiņa, kur dzīvo viņas tēvs.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Loboda pauda apņēmību sniegt pēc iespējas vairāk koncertu, lai iegūtu līdzekļus, kurus varētu novirzīt palīdzībai Ukrainai. 

Loboda dzimusi 1982. gadā Irpiņā. 2009. gadā viņa pārstāvēja Ukrainu Eirovīzijas dziesmu konkursā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti