Lielbritānijas karalim Čārlzam III būs grūti atkārtot mātes sasniegumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lielbritānijas karalis Čārlzs III piektdien atgriezies galvaspilsētā Londonā, kur teiks pirmo runu karaļa statusā, kā arī tiksies ar atbildīgajam personām, lai runātu par Elizabetes II bēru ceremoniju un paša kronēšanu.

Lielbritānija un pasaule sēro par karalienes Elizabetes II nāvi
00:00 / 04:02
Lejuplādēt

Paredzams, ka piektdien vakarā (pulksten 20 pēc Latvijas laika) jaunais karalis vērsīsies pie tautas ar televīzijas uzrunu, kurā paudīs cieņu savai mātei un solīs būt uzticīgs jaunajiem valdnieka pienākumiem.

Visilgāk gaidījušais troņmantnieks

Karalim paredzēta arī tikšanās ar premjerministri Lizu Trasu, kuras apstiprināšana amatā bija viens no pēdējiem Elizabetes II oficiālajiem pienākumiem.

Sestdien par Čārlza stāšanos monarha tronī oficiāli paziņos troņa mantošanas padome, kurā ietilpst vadošie politiķi, bīskapi, amatpersonas no Londonas pilsētas un vēstnieki no Britu Sadraudzības valstīm. Svinīgā ceremonija paredzēta pulksten 12 pēc Latvijas laika.

Lielbritānijas parlamenta deputātiem būs iespēja zvērēt savu uzticību jaunajam karalim. Tas gan nav oficiāls parlamentāriešu pienākums.

Čārlzs III uz kāpšanu tronī ir gaidījis gandrīz visu savu dzīvi. 1953. gadā, kad tika kronēta viņa māte Elizabete II, princim Čārlzam bija nepilni pieci gadi. Tā kā karaliene valdīja vairāk nekā 70 gadus, Čārlzs ir kļuvis par vēsturē visilgāk uz troni gaidījušo monarhu.

Kamilla kļūs par karalieni konsorti

Čārlza III kronēšanas datums tiks paziņots vēlāk, bet pati kronēšana notiks Vestminsteras abatijā un to vadīs Anglikāņu baznīcas galva, Kenterberijas arhibīskaps.

Kronēta tiks arī Čārlza sieva Kamilla, kura ar Elizabetes II svētību kļūs par karalieni konsorti (konsorte ir karaļa sieva, kas karalienes titulu ieguvusi, ieprecoties karaļnamā, nevis mantojot no karaliskās dzimtas).

Velsas princis Čārlzs ar dzīvesbiedri Kamillu
Velsas princis Čārlzs ar dzīvesbiedri Kamillu

Iepriekš par šo jautājumu nebija skaidrības, jo Kamilla ir Čārlza otrā sieva un savulaik britu sabiedrība bija pret viņu naidīgi noskaņota, jo uzskatīja, ka Kamilla veicinājusi Čārlza un tautā mīlētās princeses Diānas laulības izjukšanu.

Kamilla vairākus gadus pēc Diānas nāves apprecējās ar Čārlzu, bet nepieņēma titulu "Velsas princese", jo tautas apziņā tas saistījās ar princesi Diānu.

Komentētāji jau norāda, ka Čārlzam, kurš uz troni ir gaidījis gandrīz 70 gadus, nebūs viegli sekot savas mātes pēdās, jo atšķirībā no Elizabetes II, kuras darbību atzinīgi vērtēja gandrīz 80 procentu britu, Čārlza darbību pozitīvi vērtē aptuveni puse no iedzīvotājiem.

Karalim būs jāievēro politiskā neitralitāte

Čārlzs ir pazīstams ar dažādiem saviem komentāriem par ļoti plašu tēmu loku, un pēdējā laikā viņš īpaši aktīvs ir bijis vides aizstāvības jomā. Tagad, visticamāk, dalība šādās kampaņās būs jāpārtrauc vai jāierobežo, jo karalim ir jāievēro politiskā neitralitāte. Viens no jautājumiem, kur šī neitralitātes ievērošana varētu būt visizaicinošākā, ir Skotijas neatkarība.

Tāpat liela uzmanība būs jāpievērš tam, kā saturēt kopā vairāk nekā 50 valstu lielo Britu Sadraudzību. Tā kā pagājušajā gadā no monarhijas atteicās Barbadosa, tiek prognozēts, ka šim piemēram varētu sekot arī citas valstis.

Republikāņu ideju aizstāvju netrūkst ne Austrālijā (tur ideja par atteikšanos no britu monarhijas 1999. gadā tika noraidīta referendumā), ne Jaunzēlandē, turklāt arī pašā Lielbritānijā ir izvērsta kampaņa par atteikšanos no monarhijas.

Vienlaikus ir izskanējuši minējumi, ka atšķirībā no mātes 73 gadus vecais Čārlzs varētu jau salīdzinoši drīz no troņa atteikties par labu savam vecākajam dēlam Viljamam.

Sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka britu sabiedrībā princis Viljams ar sievu Katrīnu ir daudz populārāki par Čārlzu un Kamillu.

Čārlzs ir no ilgdzīvotāju dzimtas

Citi eksperti gan uzskata, ka Čārlzs pārāk ilgi ir gaidījis savu kāpšanu tronī, lai no tā tik drīz atteiktos. Vienlaikus netiek apšaubīts, ka princim Viljamam, kurš tagad ir nākamais rindā uz troni, jau tagad nāksies uzņemties arvien jaunus karaliskos pienākumus, jo viņa tēvs noteikti nevaldīs tik ilgi kā vecmāmiņa.

Turklāt no karaliskajiem pienākumiem ir atteicies Viljama brālis princis Harijs, un tie ir atņemti arī Čārlza brālim princim Endrū, kura vārds izskanējis saistībā ar seksuālās izmantošanas skandāliem.

Iespējams, ka arī Čārlza III valdīšanas laiks būs gana ilgs, jo Čārlzs ir cēlies no ilgdzīvotāju dzimtas. Viņa māte Elizabete II nodzīvoja līdz 96 gadu vecumam, tēvs princis Filips aizgāja mūžībā 99 gadu vecumā, bet vecmāmiņa, karalienes Elizabetes II māte, nodzīvoja visu 20. gadsimtu un 2002. gadā aizgāja mūžībā 101 gada vecumā.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas karaļnams ceturtdien vakarā paziņojis, ka 96 gadu vecumā mūžībā devusies Lielbritānijas karaliene Elizabete II. Viņa mirusi Balmorālas muižā Skotijā, kur pavadīja mūža pēdējās nedēļas. Par jauno Lielbritānijas karali Čārlzu III kļuvis Elizabetes II vecākais dēls Velsas princis Čārlzs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti