Panorāma

Aizvien vairāk slimo ar garo klepu

Panorāma

Reizi 10 gados jāpotējas pret difteriju

Briti nedeportēs nereģistrētos ES pilsoņus

Lielbritānija pēc «Brexit» automātiski nedeportēs nereģistrētos ES pilsoņus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tieši pēc divām nedēļām – 31. janvārī – notiks vairākkārt atliktais "Brexit" – Apvienotā Karaliste formāli izstāsies no Eiropas Savienības (ES). Taču iedzīvotāji un uzņēmēji nekādas pārmaiņas vēl neizjutīs, jo saskaņā ar izstāšanās līgumu līdz gada beigām ir noteikts pārejas periods.

ES pilsoņiem, kas dzīvo Lielbritānijā, ir jāreģistrējas līdz 2021. gada 30. jūnijam, lai varētu tur turpināt dzīvot un strādāt. Apmēram 2,5 miljoni šo atļauju līdz šim ir saņēmuši, bet sešiem cilvēkiem tā ir atteikta, jo viņi tiesāti par nopietniem noziegumiem.

Londona apstiprinājusi, ka tie, kas tomēr nereģistrēsies līdz šim noteiktajam datumam, netiks automātiski deportēti.

Šonedēļ Eiropas Parlamentā (EP) debatēja par šo tēmu un deputāti pauda bažas par ES pilsoņu uzturēšanās statusa nostiprināšanas shēmu Lielbritānijā. Proti, par to, ka ES iedzīvotāji nesaņem fizisku apliecinājumu savām tiesībām uzturēties Apvienotajā Karalistē, un par to, ka nepieciešama fiziska pieteikumu iesniegšana, to nevar izdarīt elektroniski.

Eiroparlamentāriešu bažas, visticamāk, neietekmēs gaidāmo balsojumu par "Brexit", jo, lai ratificētu šo līgumu, nepieciešams vienkāršs balsu vairākums.

"Brexit" jeb izstāšanās nolīgums, par kuru ilgi nespēja nobalsot britu parlaments, ir jāratificē arī Eiropas Parlamentam. Gaidāms, ka balsojums notiks 29. janvārī Briselē.

Par to balsos arī britu eiroparlamentārieši – EP ir 73 britu deputāti, no viņiem 24 ir Naidžela Farāža "Brexit" partijas deputāti. Tā viņiem būs pēdējā sesija EP, jo pēc "Brexit", 31. janvāra,  britu deputāti EP darbā vairs nepiedalīsies, britu ministri uz padomēm Briselē vairs nebrauks. Proti, Apvienotā Karaliste vairs nepiedalīsies ES lēmumu pieņemšanā, bet nekas cits nemainīsies – ne iedzīvotājiem, ne uzņēmējiem, jo līdz šī gada beigām ir pārejas periods.

Pēc tam, ja izdosies noslēgt jaunu tirdzniecības līgumu, tas regulēs turpmākās ES un Apvienotās Karalistes attiecības. Ja neizdodas laikā vienoties – tad notiks vai nu nekontrolēts "Brexit" vai pārejas perioda pagarināšana, pret kuru iebilst Boriss Džonsons.

Briselē 31. janvārī svinības netiek plānotas. 

KONTEKSTS:

Lielbritānijai izstājoties no ES, tie cilvēki, kas nav spējuši pierādīt, ka viņu juridiskais statuss atbilst Apvienotās Karalistes likumiem, var tikt lūgti atstāt valsti. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") pirms nedēļas atzina, ka aptuveni 40 000 no 117 000 Latvijas valstspiederīgo Lielbritānijā joprojām nav reģistrējuši savu dzīvesvietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti