Ko Aimana Al Zavāhirī likvidēšana nozīmē Afganistānas talibiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pagājusi nedēļa, kopš Amerikas Savienoto Valstu spēki rūpīgi plānotā triecienā nogalināja grupējuma "Al Qaeda" līderi Aimanu al Zavāhirī. Viņš bija atradis patvērumu Afganistānas galvaspilsētā Kabulā. Pēc šī uzbrukuma daudz jautājumu ir ne tikai par grupējuma "Al Qaeda" nākotni, bet arī par grupējumu "Taliban", kurš ar stingru roku turpina valdīt Afganistānā.

Ko Aimana Al Zavāhiri likvidēšana nozīmē Afganistānas talibiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pēc tam, kad starptautiskie spēki pameta Afganistānu pēc 20 gadu ilgas militārās operācijas, viens no solījumiem, kuru deva pie varas nākošais grupējums "Taliban", bija nesniegt patvērumu teroristu grupējumam "Al Qaeda". Kā apliecina grupējuma līdera Aimana al Zavāhirī slepkavība, šis solījums ir pārkāpts, turklāt visaugstākajā līmenī. ASV prezidenta drošības padomnieks Džeiks Salivans norāda, ka talibi par iespējamām sekām ir brīdināti.

"Mēs uzskatām, ka par al Zavāhirī uzturēšanos Kabulā zināja ar "Taliban" saistītā "Hakkani" grupējuma līderi. Ļoti iespējams, ka citi biedri par to nezināja. Taču mēs esam tieši sazinājušies ar "Taliban" un atgādinājuši par viņu saistībām nepieļaut, lai Afganistāna tiktu izmantota par bāzi uzbrukumu plānošanai. Tāpat mēs viņus esam informējuši par mūsu spējām saukt viņus pie atbildības par savu solījumu nepildīšanu. Mēs, protams, nepaļausimies tikai viņu solījumiem, un to mēs arī tikko kā pierādījām, likvidējot Al Zavāhirī. Mēs esam gatavi spert arī turpmākus soļus. Pirms gada tas viss varētu izklausīties tikai pēc tukšiem vārdiem, taču tagad tie ir vārdi, kurus atbalsta ātra un izlēmīga rīcība," norāda Salivans.

Aimana Al Zavāhirī nogalināšana Afganistānā ir ļoti spēcīgs trieciens pa "Taliban" centieniem panākt, lai starptautiskā sabiedrība atzītu viņus par likumīgajiem Afganistānas valdītājiem. Drīz pēc uzbrukuma izplatītajā paziņojumā "Taliban" pārstāvji gan apsūdzēja Amerikas Savienotās Valstis afgāņu suverenitātes pārkāpšanā, vienlaikus solot, ka varētu atteikties no turpmākām sarunām un sadarbības ar amerikāņiem. Kā norāda britu raidsabiedrības BBC vecākais ārzemju korespondents Ričards Engls, kurš jau vairākus gadu desmitus ir sekojis grupējuma "Al Qaeda" aktivitātēm un pašam Aimanam Al Zavāhirī, talibu pašreizējie izteicieni ir ļoti piesardzīgi.

""Taliban" paši necerēja, ka grupējuma iekšienē būs tik liela šķelšanās. "Hakkani" grupējums ir liels "Taliban" atzars, kurš ir ļoti tuvs "Al Qaeda", taču ne visi pārējie atzari viņus atbalsta. Taču viņi joprojām ir ļoti ietekmīgi un, iespējams, paši ietekmīgākie, ja runa ir par drošību. Tāpēc var prognozēt, ka ļoti liela daļa no grupējuma "Taliban" tagad būs apkaunoti, jo viņi uzņēma šo svarīgo personu, ar kuriem viņiem ir bijušas attiecības gadu desmitiem, un viņš tika nogalināts viņu teritorijā. Viņu reakcija uz notikušo uzbrukumu bija noraidoša, taču tā bija ļoti mērena. Viņi bija dusmīgi un nosodoši, taču viņi nesolīja nodedzināt Balto namu vai ko tamlīdzīgu. Taču, nenoliedzami, gan "Taliban", gan "Al Qaeda" iekšienē būs elementi, kuri vēlēsies atmaksāt," uzsver Engls.

Citi komentētāji norāda, ka Aimana al Zavāhirī likvidēšana tomēr ievērojami apgrūtinās grupējuma "Al Qaeda" atkopšanos Afganistānā, kura "Taliban" kontrolē bija kļuvusi par ļoti parocīgu vidi. No otras puses, "Taliban" būs nopietni jāpārdomā savas attiecības ar dažādiem grupējumiem, jo sadarbība ar tiem var ievērojami iedragāt talibu spējas pozicionēt sevi kā drošības garantu valstī.

Runājot par situāciju Afganistānā, ir pamats apgalvot, ka situācija valstī kopš starptautisko spēku aiziešanas ir pasliktinājusies dramatiski. Augusta sākumā publiskotā bijušo diplomātu un ierēdņu ziņojumā konstatēts, ka pēdējo mēnešu laikā strauji ir palielinājies bijušo afgāņu militārpersonu un tiesību grupu dalībnieku slepkavību skaits. Grupējums "Taliban" tiek apsūdzēts par to, ka ierēdņiem algas netiek maksātas jau mēnešiem, tā vietā valsts līdzekļus novirzot režīmam lojālo cilvēku atalgošanai.

Savukārt cilvēktiesību aizstāvības organizācija "Amnesty International” uzsver, ka ir piepildījušās arī bažas par sieviešu tiesību pasliktināšanos Afganistānā. Organizācijas jaunākajā ziņojumā uzsvērts, ka sieviešu dzīves faktiski tiek iznīcinātas, jebkādi sieviešu protesti tiek apspiesti, pārvietošanās tiesības tiek liegtas, tiesības uz izglītību ir tikai pamatskolas vecuma meitenēm, turklāt aizvien straujāk pieaug arī bērnu un jaunu meiteņu piespiedu laulību skaits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti