Globālais latvietis. 21. gadsimts

Remigrējušo ģimeņu bērnu iekļaušanās Latvijas izglītības sistēmā

Globālais latvietis. 21. gadsimts

Visa veida sadarbība ar Latviju ir viens no PBLA darbības virzieniem

"Brexit" - kas latviešus Apvienotajā Karalistē sagaida pēc šī notikuma?

Kādas atļaujas būs vajadzīgas iebraucējiem un palicējiem Lielbritānijā pēc «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vīzas īslaicīgai iebraukšanai Lielbritānijā tūrisma braucieniem līdz trīs mēnešiem nebūs vajadzīgas, pietiks tikai ar pasi vai ID karti. Vismaz tā šobrīd apgalvo Latvijas Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica, paļaujoties uz Lielbritānijas valdības solīto:  kā Latvija izturēsies pret Apvienotās Karalistes pilsoņiem, tā viņi izturēsies pret mūsējiem Lielbritānijā. Vienīgi atšķirība ir tāda, ka Latvijā uzturas ap tūkstotis britu, kamēr Apvienotajā Karalistē mītošo Latvijas pavalstnieku skaits ir tikai aptuvens, bet vienalga lēšams vismaz 150 tūkstošos. Eksperti brīdina, ka varētu būt kavējumi arī transporta satiksmē.

“Ieceļošanas kārtība Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem pēc 29. marta nemainīsies. Vismaz kādu laiku. To esam uzzinājuši Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrijā. Šis regulējums “no deal” jeb bez līguma izstāšanās gadījumā saglabāsies līdz 2020. gada decembrim. Jaunā imigrācijas sistēma “no deal” gadījumā darbību sāks 2021. gada janvārī," Latvijas Radio raidījumā "Globālais latvietis. 21.gadsimts." sacīja Latvijas vēstniecības Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē Konsulārās nodaļas vadītāja Dace Liberte.

Vīzas, kā uzsver Latvijas vēstniecības pārstāve, nebūs nepieciešamas, uzturoties Lielbritānijā uz laiku līdz trim mēnešiem.

Ja nepieciešams uzturēties ilgāk par trīs mēnešiem, vajadzēs pieteikties jauna veida uzturēšanās atļaujai "European temporary leave to remain" jeb eiropiešu pagaidu uzturēšanās atļaujai.

Šīs uzturēšanās atļaujas derīguma termiņš būs trīs gadi. To nevarēs pagarināt, un tas nozīmē, ka tiem ES pilsoņiem, kuri vēlēsies uzturēties Lielbritānijā vēl ilgāk, būs jāpiesakās jaunai uzturēšanās atļaujai saskaņā ar jaunajiem britu imigrācijas noteikumi. Tie spēkā stāsies 2021. gadā.

Iepriekš minētie noteikumi ir aktuāli tiem, kuri plāno ierasties Lielbritānijā pēc "Brexit".

“Savukārt tiem, kuri jau dzīvo Apvienotajā Karalistē, būs jāpiesakās jauna statusa iegūšanai – “settled status” un “pre-settled status”. Šo sistēmu izstrādājusi Lielbritānijas Iekšlietu ministrija," saka Liberte.

Šī sistēma tiek testēta kopš pagājušā gada augusta, un pašlaik tā ir atvērta publiskai testēšanai, un ikviens Eiropas Savienības pilsonis, kura rīcībā ir biometriskā pase vai ID karte un kura rīcībā ir mobilais tālrunis (Android) var pieteikties settled status”. Testa laikā pārbauda: personas identitāti, pārliecinoties, ka persona ir ES pilsonis, kā arī pārbauda, vai cilvēks ir dzīvojis Apvienotajā Karalistē. Šī pārbaude ir automatizēta. Persona, digitāli piesakoties statusam, ievada savu nacionālās apdrošināšanas numuru, un tā tiek pārbaudīta informācija nodokļu datu bāzēs. Šī informācija ļauj noteikt,  kāda veida statusu persona iegūst - settled status” vai pre-settled status”.

Visu informāciju, kas vien ir zināma saistībā ar "Brexit", var iegūt, sazinoties ar Latvijas vēstniecību Lielbritānijā, tāpat arī apmeklējot Latvijas Ārlietu ministrijas mājaslapu.

Tāpat Latvijas vēstniecība Apvienotajā karalistē regulāri rīko seminārus, kam atbalstu sniedz Eiropas Komisija, precīzāk, tās juristi, kuri ir izpētījuši izstāšanās juridiskās nianses. 

KONTEKSTS:

2016. gada jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Lielbritānijas izstāšanās no ES plānota 2019. gada 29. martā. Taču Lielbritānijas parlaments noraidīja tā saukto "Brexit" šķiršanās līgumu, kas ir teju 600 lapas garš un ir juridiski saistošs.

Ja Lielbritānija tomēr pamet bloku bez jebkāda līguma, tad jau 30. martā var iestāties vērā ņemamas sekas. Līdz ar to arī Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji, kas sadarbojas ar Apvienoto Karalisti, ir aicināti nopietni gatavoties šādai iespējai. Šķiršanās bez vienošanās var radīt nopietnas problēmas gan ar preču piegādi, gan ar muitas kontroli, gan ar dažādām atļaujām un licencēm, kas nebūs vairs spēkā. Arī privātpersonu ceļošana var būt apgrūtināta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti