Islande gatavojas atsaukt pieteikumu dalībai ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 4 mēnešiem.

Islandes politiķi jau atkal gatavojas atsaukt pieteikumu dalībai Eiropas Savienībā (ES). Tā ziņo bloka izdevums "The Parlament Magazin", Islandes premjers Sigmundurs Davids Gunnlaugsons radio intervijā paziņoja, ka parlamentam drīz tiks iesniegta rezolūcija iestāšanās sarunu pārtraukšanai. Latvijas Ārlietu ministrija par šādu lēmumu paudusi nožēlu.

Šis ir jau otrais pašreizējās Islandes valdības paziņojums par vēlmi oficiāli pārtraukt iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību. Aptuveni pirms gada, 2014. gada februārī, šis lēmums izraisīja masu protestus Reikjavikā ar aicinājumu sarīkot referendumu par sarunu pārtraukšanu. Tādu tautas nobalsošanu priekšvēlēšanu kampaņas laikā solīja šobrīd pie varas esošie politiķi. 

Referendums sarīkots tā arī netika, un tagad ideja par iestāšanās sarunu pārtraukšanu ir uzvirmojusi no jauna.

Eiropas Ārlietu dienesta pārstāve Maja Kocijančiča, atbildot uz žurnālistu jautājumu par gaidāmo pieteikuma atsaukšanu, norādīja, ka šis lēmums ir Islandes rokās un viņi ir brīvi rīkoties pēc saviem ieskatiem, tādēļ Eiropas Komisijai šeit nav ko piebilst.

Savukārt Latvijas Ārlietu ministrija ir ieņēmusi nedaudz aktīvāku nostāju. Ministrijas runasvīrs Kārlis Eihenbaums sarunā ar ziņu aģentūru LETA sacīja, ka viņam cilvēciski esot žēl, jo būtu bijis loģiski, ja visas Baltijas un Ziemeļvalstis atrastos vienas organizācijas sastāvā. Tomēr arī Eihenbaums piebilda, šis ir tikai un vienīgi Islandes lēmums. Te gan jāpiebilst, ka ne visas Ziemeļvalstis atrodas Eiropas Savienības sastāvā. Ārpus bloka ir arī Norvēģija.

Pieteikumu dalībai Eiropas Savienībā iesniedza vēl iepriekšējā Islandes valdība 2009. gadā. Sarunas oficiāli sākās 2010. gada pirmajā pusē. Bet kopš 2013. gada, kad pie varas pēc vēlēšanām nāca esošā valdība, iestāšanās process starp Briseli un Reikjaviku tika iesaldēts.

Viens no sākotnējiem motīviem dalībai Eiropas Savienībā bija saistīts ar smago finanšu krīzi, ko Islande piedzīvoja līdz ar citām valstīm. Tika uzskatīts, ka atrašanās blokā ļautu Islandei saņemt lielāku atbalstu līdzīgas krīzes gadījumā, kā arī palīdzētu nodrošināties pret neapdomīgu politiku, kuras rezultātā krīzes sekas šajā valstī bija īpaši smagas.

Tomēr viens no galvenajiem pretargumentiem ir saistīts ar iespējamo zvejniecības ierobežojumu, kas varētu nākt līdz ar dalību Eiropas Savienībā. Daudzi Islandē uzskata, ka valsts ekonomika līdz ar to varētu ciest zaudējumus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti