Indijā simtiem miljoni iedzīvotāju piecu nedēļu garumā ievēlēs parlamentu

Indijā pilnā sparā norisinās pasaulē vērienīgākās parlamenta vēlēšanās. Lai ievēlētu dažus simtus deputātu, tajās piedalās simtiem miljonu iedzīvotāju. Ņemot vērā apmērus, balsojums izstiepts vairāku nedēļu garumā. Galvenās tēmas ir ekonomika, inflācija un cīņa pret korupcija. Gaidāms, ka pēdējos desmit gadus valdījusī Kongresa partija šoreiz cietīs sakāvi, bet uzvarēs otrs lielākais politiskais spēks - šobrīd opozīcijā esošā hinduistu nacionālistu partija.

Šajās Indijas parlamenta vēlēšanās balsstiesības ir 814 miljoniem pilsoņu, kas ir aptuveni devītā daļa pasaules iedzīvotāju.

Salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām 2009.gadā, iedzīvotāju skaita pieauguma dēļ šoreiz tiesības balstot ir par 100 miljoniem vairāk indiešu. Šo balsojumu ierasts dēvēt par maratonu. Izveidoti tuvu miljonam iecirkņu. Vēlēšanas notiek piecu nedēļu garumā deviņās kārtās - gan loģistikas, gan drošības apsvērumu dēļ.

Vēlēšanas sākās pagājušajā nedēļā, un turpināsies gandrīz līdz maija vidum. Nozīmīgākā kārta notika pirms pāris dienām apgabalos, kur balsot varēja 200 miljoni jeb ceturtā daļa no visiem balsstiesīgajiem.

Indijas parlamenta apakšpalātā „Lok Sabha”, kas nozīmē „Tautas nams”, ir 543 vēlēti deputāti. Lai partija vai koalīcija izveidotu valdību, tai nepieciešams vismaz 272 deputātu atbalsts. 

Aptaujas liecinājušas, ka pēdējos gados valdošā un pēdējās desmitgadēs dominējošā Kongresa partija cietīs sakāvi. Un uzvaru prognozē šobrīd opozīcijā esošajai hinduistu nacionālistu Indijas Tautas partijai.

Šie ir divi galvenie politiskie spēki uz Indijas politiskās skatuves. Kongresa partija sola ekonomikas izaugsmi un virkni sociālo garantu, piemēram, tiesības uz veselības aprūpi visiem un pensijas gados esošajiem un invalīdiem. Bet hinduistu nacionālistu Indijas Tautas partija solījusi uzlabot ekonomisko situāciju un infrastruktūru, kā arī savaldīt korupciju.

Kongresa partiju vada Rahuls Gandijs no Indijas ietekmīgās Neru un Gandiju politiskās dinastijas, kas dominējusi uz valsts politiskās skatuves vairākus gadu desmitus. Tomēr to kritizē par ciešajām saitēm ar uzņēmējiem, sapludinot politiku un biznesu. Nogurums no viena politiskā spēka dominances nav vienīgais iemesls, kādēļ Kongresa partija šoreiz zaudēs. Kā telekanālam „Euronews” pauda analītiķis Šands Sidiki, jaunās vēlētāju paaudzes acīs šis politiskais spēks vairs nav tik pievilcīgs: „Šodien gandrīz 70 līdz 80% vēlētāju ir līdz 35 gadus veci. Un šos vēlētājus nesaista Rahuls Gandijs. Līdz ar to viņš kā Kongresa partijas dinastijas līderis - dinastijas, ka partiju vadījusi 60 gadus - šķiet, cieš neveiksmi, un liekas, ka šī dinastija sāk norietēt.”

Cenu pieaugums un korupcija ir vieni no karstajiem tematiem šajās vēlēšanās.

Un labus panākumus prognozē arī jaunizveidotajai pretkorupcijas partijai „Aam Aadmi” jeb „Vienkāršais cilvēks”. Tā guvusi labus rezultātus iepriekš notikušajās vietējā līmeņa vēlēšanās.

Piedalās arī vēl vairākas mazākas partijas, tādēļ nākamajai varas partijai, visticamāk, būs jāmeklē koalīcijas partneri. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti