Habarovskā un vairākās citās Krievijas pilsētās notikuši protesti

Spītējot lietum, sestdien, 1.augustā, tūkstošiem cilvēku jau ceturto nedēļas nogali pēc kārtas izgāja demonstrācijā Krievijas Tālo austrumu pilsētā Habarovskā. Cilvēki pieprasa aizdomās par vairāku slepkavību organizēšanu aizturētā Habarovskas novada gubernatora Sergeja Furgala atbrīvošanu. Solidarizējoties ar Habarovskas iedzīvotājiem, Protesti notikuši arī vairākās citāts Krievijas pilsētās.

Habarovskā un vairākās citās Krievijas pilsētās notikuši protestiRihards Plūme

Sestdien bija jau 22.diena pēc kārtas, kopš Krievijas Tālajos Austrumos iedzīvotāji pulcējas Habarovskas ielās, paužot neapmierinātību ar Maskavas politiku. Sestdienas demonstrācija bija acīmredzami mazāka nekā iepriekšējā nedēļas nogalē, kad ielās izgāja 100 000 cilvēku. Pēc žurnālistu aplēsēm, sestdien demonstrācijā piedalījās aptuveni 30 000 cilvēku. Tikmēr Habarovskas dome apgalvo, ka protestētāju bijis tikai 3500 un ka cilvēkiem “krītas interese”.

Demonstranti jau tradicionāli devās gājienā pa Habarovskas centrālajām ielām. Vēlāk demonstranti pulcējās pie pilsētas vadības ēkas, skandējot saukļus pret Kremli un izsakot atbalstu Furgalam.

Solidarizējoties ar Habarovskas iedzīvotājiem,

protesti notika arī citviet Krievijā, piemēram, Novosibirskā, Čeļabinskā, Irkutskā, Jekaterinburgā un vēl aptuveni 10 pilsētās.

Cilvēki pulcējās arī Sanktpēterburgā. Tur ieplānotā solidaritātes akcijas vieta jau no rīta tika bloķēta, tādēļ demonstranti devās protesta akcijā pa citu maršrutu. Vēlāk neiztika arī bez arestiem. Aresti notikuši arī demonstrācijā Maskavā.

Protests Krievijas pilsētā Sanktpēterburgā, 2020.gada augusts.

Furgals tika aizturēts 9.jūlijā un nogādāts Maskavā, kur tika nopratināts un paturēts pirmstiesas apcietinājumā. Izmeklēšanas komiteja apgalvo, ka Furgals pirms vairākiem gadiem organizējis divu uzņēmēju slepkavības. Viņš tiek apsūdzēts arī par kādas slepkavības mēģinājumu. Pats Furgals kategoriski noliedzis viņam izvirzītās apsūdzības.

Gubernatora vēlēšanās liberāldemokrāts Furgals sakāva valdošās partijas “Vienotā Krievijas” kandidātu, iegūstot aptuveni 70% balsu. Komentētāji skaidroja to kā protesta balsojumu, ko izraisījusi pieaugošā neapmierinātība ar Putina politikas rezultātiem. Tagad viņa atbalstītāji apgalvo, ka Furgalam izvirzītās apsūdzības ir politiski motivētas.

Analītiķis Iļja Graščenkovs norāda, ka Kremlis nav paredzējis, kādas būs sekas Furgala ļoti atklātā veidā notikušajam arestam. Kā skaidro eksperts, daudziem reģiona iedzīvotājiem Maskava atrodas gan ģeogrāfiski, gan emocionāli tālāk nekā kaimiņi, piemēram, Ķīna, Dienvidkoreja vai Japāna. Viņi redz, ka viņu tuvie kaimiņi ir labākā ekonomiskajā situācijā, un tāpēc iedzīvotāji vairāk orientējas uz viņiem nekā uz Maskavu.

Pēc eksperta domām, Kremlis nenovērtē parasto cilvēku vēlmi protestēt un baidās no reģionālajiem vadītājiem. Baidās no elites, kuru var iedalīt Kremlim lojālajā un nelojālajā. Nelojālā elite protestus var izmantot, lai organizētu puču Kremļa iekšienē, un tas ir tieši tas, no kā Maskava baidās, uzskata Graščenkovs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti