«Googles» pretmonopola izmeklēšana - gliemeža ātrumā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ja risinājumu Eiropas Savienības (ES) pretmonopola problēmām ar "Google" būtu atrast tik pat viegli un ātri kā jebko internetā, izmantojot gūgles meklētāju… Vēl šomēnes ES trīs miljardu eiro sodu piemēroja pieciem kravas automašīnu ražotājiem, kas saskaņojuši cenas. Bet citas pretmonopola izmeklēšanas, piemēram, pret tehnoloģiju gigantu "Google", vēl nav pat tuvu noslēgumam.

Virsraksti par Eiropas Komisijas strīdiem ar "Google" nu jau vairākus gadus parādās regulāri, un pavisam nesen par konkurences politiku atbildīgā komisāre Margrēte Vestagere paziņoja par kārtējo - nu jau trešo - lietu, kas apsūdz "Google" ļaunprātīgā dominējošā stāvokļa izmantošanā tirgū. Komisāre iebilst pret "Google" rīcību reklāmas jomā – izrādās, "Google" dažādām mājaslapām, kas iekļāvušas "Google" meklētāju, ierobežojis iespējas izvietot konkurentu reklāmas un licis rezervēt labākās vietas tieši "Google" reklāmām. Iepriekš pret meklēšanas gigantu sāktas lietas, pirmkārt, par "Android" platformu viedtālruņiem, kur lietošanas noteikumi nāk par labu "Google", otrkārt – par salīdzinošo iepirkšanos, kur "Google" rezultāti, neatkarīgi no situācijas, parādās meklēšanas rezultātu saraksta augšgalā. Vestagere uzsvēra – "Google" dominē šajā tirgū un šāda rīcība rada kaitējumu.

"Mēs uzskatām, ka "Google" darbības ir kaitējušas patērētājiem, kas ierauga rezultātus, ko "Google" grib parādīt, kas ne vienmēr ir tie rezultāti, kas ir vissvarīgākie. Un mēs uzskatām, ka "Google" ir slāpējusi inovācijas, jo sāncenši zināja – lai kādi vai cik labi būtu viņu pakalpojumi, tie nekad nebūs tik redzami kā "Google" pakalpojumi," sacīja Vestagere.

Tomēr, lai cik pamatota nešķistu Vestageres argumentācija, reālu rezultātu, ko parādīt, pagaidām nav. Visas ierosinātās lietas – un pirmā no tām rosināta pirms sešiem gadiem – tā arī nav nonākušas līdz lēmumam. Likmes ir augstas – iespējamais sods par katru pārkāpumu šādā gadījumā var būt pat līdz 10% no uzņēmuma apgrozījuma. Kā skaidro izdevums "Politico", par konkurences politiku atbildīgā komisāre varētu būt par zemu novērtējusi birokrātiju, pretrunas un politiskās intereses, kas saistās gan ar "Google" pretmonopola lietām, gan ar "Gazprom" un "Apple". Piemēram, nesen "Google" juristu nosūtītais datu apjoms, tā teikt, uzkāris Eiropas Komisijas datorsistēmas, liekot steigšus meklēt superdatoru, kas ar datiem tiktu galā, ziņo izdevums. Savukārt Amerikas pretmonopola institūta līdzstrādnieks Alberts Foers Reuters atzinis – viņam šķiet, ka komisijas lēnais progress liecina par vēlmi piemērot nopietnus sodus, ne vienkārši mazliet pabiedēt "Google".

Vestagere gan uzsver – lietu noslēgšanas un lēmuma paziņošanas ātrums nebūt nav viss:

"Jā, ātrums ir svarīgs. Bet otra monētas puse ir kvalitāte. Mana atbildība ir izveidot tik spēcīgu lietu argumentāciju, cik vien iespējams. Tas ko es esmu redzējusi, maniem priekštečiem un manu priekšteču priekštečiem risinot līdzīgas lietas – tās tiks izskatītas tiesā. Un tādēļ lietām ir jābūt tik spēcīgām, cik iespējams. Un šāda līmeņa kvalitāte dažkārt palēnina procesu."

Taujāta par konkrētiem termiņiem, komisāre gan bija izvairīga. Šobrīd plānots, ka "Google" uz jaunāko negodīgās konkurences lietu – par meklētājiem uzņēmumu mājaslapās - Eiropas Komisijai ir jāatbild septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti