Golunova advokāti pārsūdzējuši viņam noteikto mājas arestu

Krievijā aizturētā interneta izdevuma "Meduza" speciālkorespondenta Ivana Golunova advokāti ir pārsūdzējuši tiesas spriedumu noteikt viņam mājas arestu. Kad šī apelācijas lieta tiks izskatīta, pagaidām nav zināms. Par Golunova lietu ir informēts arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Tikmēr izdevuma "Meduza" vadība aicina šo lietu pagaidām nepolitizēt, bet vislielāko uzmanību pievērst lietas apstākļu izmeklēšanai.

Pirmdien vairāku Krievijas masu saziņas līdzekļu redakcijas sāka sūtīt Iekšlietu ministrijai, izmeklēšanas komitejai un ģenerālprokuratūrai pieprasījumus veikt izmeklēšanu pret policijas darbiniekiem, kuri veica Golunova aizturēšanu.

Žurnālisti pieprasīja pārbaudīt izskanējušās ziņas par aizturētā kolēģa piekaušanu un atteikumu izsaukt advokātu un ātro palīdzību.

Tāpat tiek prasīts pārbaudīt iegūtos bioloģiskos paraugus, kas varētu apstiprināt Golunova nevainīgumu. Masu saziņas līdzekļi arī pieprasījuši paskaidrojumus, kāpēc ir ierosināta krimināllieta un kāpēc ministrija kā pierādījumus ir demonstrējusi attēlus, kuriem ar aizturēto žurnālistu nav nekādas saistības. Iespējams, reaģējot uz šādām prasībām, Krievijas Iekšlietu ministrijas drošības dienests un prokuratūra ir sākuši pārbaudi Golunova lietā.

Pirmdien Krievijas pilnvarotā cilvēktiesību jautājumos Tatjana Moskaļkova par Ivana Golunova lietu informējusi arī Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Kā Moskaļkova pavēstījusi portālam "Meduza", sarunas laikā prezidentam paustas bažas par to, ka pret žurnālistu ir pielietots spēks un ir nepieciešama dienesta izmeklēšana, lai pārbaudītu, vai tas darīts pamatoti. Tāpat prasīts, lai ģenerālprokuratūra turpinātu uzraudzīt to, vai lietas sākotnējā izmeklēšana ir likumīga un pamatota. Kopumā cilvēktiesību pārstāve norādījusi, ka tiesneša lēmums ir bijis visai izsvērts, taču mājas aresta vietā varētu būt piespriests paraksts par neizbraukšanu no dzīvesvietas.

Moskaļkova uzsvērusi, ka ir jāseko izmeklēšanas gaitai, jo ir grūti iedomāties, kas bija jāizdara, lai šādā pakāpē diskreditētu izmeklēšanu tieši par narkotiku nelikumīgu apriti.

Tā kā Krievijas ombudam pagaidām nav bijis iespējams iepazīties ar lietas materiāliem, pagaidām viņai esot grūti spriest par lietas materiālu atbilstību likumam.

Tikmēr Golunova advokāti ir apstrīdējuši Maskavas Ņikuļinskas tiesas piespriesto mājas arestu, nosaucot šādu lēmumu par nelikumīgu un nepamatotu. Kā paziņojis Golunova advokāts Sergejs Bagamšins, apelācijas sūdzību izskatīs Maskavas pilsētas tiesa, taču konkrēts datums pagaidām nav zināms.

Kā norādījusi izdevuma "Meduza" ģenerāldirektore Gaļina Timčenko, pašlaik viens no mērķiem ir panākt vismaz mājas aresta apstākļu uzlabošanu. Runājot par pašu aizturēšanas lietu un ap to saistītajām dīvainībām, Tomčenko pieļauj divas versijas:

"Man nav īpaši daudz versiju, bet abas ir sliktas. Pirmā versija, ka šīs lietas iniciatori ir "trijnieku karaļi", kuri nav pietiekami novērtējuši Ivana nozīmīgumu. Viņi nav pietiekami novērtējuši savu nosacīto pretinieku vai mērķi. Otra versija ir tikai manā galvā,un tai nav nekāda sakara ar to, ko es zinu.

Otra versija ir tāda, ka viņi speciāli atstāj pēdas, lai advokātiem būtu aiz kā aizķerties, jo paši, iespējams, saprot, cik šī lieta ir absurda.

Tik liels pārkāpumu skaits gan aizturēšanas laikā, gan izmeklēšanas darbību laikā, gan vedot viņu uz tiesu. Vienkārši gribas prasīt: "Puiši, jūs speciāli, vai? Vai arī vienkārši vairs nemākat strādāt?""

Intervijā televīzijas kanālam "Dožģ" Timčenko arī norādījusi, ka pašlaik ir vēl pāragri runāt par to, ka Golunovs ir politisks ķīlnieks vai sirdsapziņas ķīlnieks – līdz tam potenciāli nākotnē vēl būs iespējams nonākt. Pašlaik galvenais ir noskaidrot bezatbildīgas rīcības iemeslus, kā arī to, kas Golunova veiktajos pētījumos ir bijis tāds, kas ir izprovocējis šādu drošības iestāžu pretreakciju.

KONTEKSTS:

Rīgā bāzētā krievu tīmekļa medija "Meduza" korespondents Ivans Golunovs Krievijā aizturēts 6. jūnijā apsūdzībās par narkotiku glabāšanu un realizēšanu. Maskavas tiesa piespriedusi viņam mājas arestu līdz 7. augustam.

Golunovs tika aizturēts Maskavā, kad devies tikties ar savu informācijas avotu. Golunovs uzstāj, ka divas paciņas ar nezināmu vielu viņam piesviestas. Pēc aizturēšanas žurnālistam ilgstoši netika atļauts tikties ar advokātu, un viņš arī apgalvo, ka ticis piekauts. Ārsti viņam konstatēja smadzeņu satricinājumu, asinsizplūdumus un, iespējams, arī ribu lūzumu.

Golunovs ir viens no labākajiem "Meduzas" pētnieciskajiem žurnālistiem un daudzu izmeklējošu materiālu autors.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt