Franču žurnālistu nogalināšana izraisa plašu rezonansi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Rietumāfrikas valsts Mali ziemeļos dzīvību zaudējuši divi franču radio žurnālisti, reportiere Gislēna Dipona un reportieris un tehniķis – Klods Verlons, to apstiprinājusi Francijas ārlietu ministrija. Abus pieredzējušos žurnālistus gūstā saņēmuši nezināmi uzbrucēji, kad viņi devušies intervēt tuaregu separātistu grupējuma pārstāvi. Francijas prezidents Fransuā Olands sasaucis steidzamu apspriedi un paziņojis, ka vēlas  sadarboties ar Mali varas iestādēm notikušā izmeklēšanā.

Mali ziemeļi, kur bija devušies abi Starptautiskā franču radio žurnālisti – Gislēna Dipona un Klods Verlons, ilgstoši bijuši Mali nemieru reģions. Šeit dzīvojošās tuaregu ciltis jau vairākus gadus pieprasījušas neatkarību no pārējās valsts un vēl gadu atpakaļ, izmantojot šos vietējo nemierus Mali aktivizējās un aizvien dziļāk valstī centās iespiesties "Al Qaeda" teroristiskais grupējums.

Abus pieredzējušos žurnālistus sagūstīja pie tuaregu separātistu grupējuma "Azavadas nacionālās atbrīvošanās kustības" pārstāvja mājām, kurp viņi bija devušies uz interviju. Kā vēlāk Francijas radio stāstījis seperātistu grupējuam pārstāvis, viņš atvēris durvis, jo dzirdējis mājas priekšā troksni. Nezināmi nolaupītāji, kas runājuši tuaregu valodā, abus franču žurnālistus ievilkuši apvidus automašīnā un pašam grupējuma līderim pavēlējuši turēties nost un palikt mājā.

Nolaupītājiem pa pēdām nosūtīti divi franču helikopteri, bet, kad tie ieradušies notikumu vietā, abi meklētie Francijas pilsoņi jau atrasti nošauti. Francijas Aizsardzības ministrija jau iepriekš brīdinājusi nedoties uz Kidalas reģionu Mali ziemeļos, kuru Azavadas nacionālās atbrīvošanās kustība pasludinājusi par neatkarīgu teritoriju, ko, tiesa gan, neatzīst neviena starptautiska organizācija.

Gan Verlons, gan Dipona Kidalas reģionā bijuši jau otro reizi, jo iepriekš strādājuši šeit jūlijā, Mali prezidenta vēlēšanu pirmās kārtas laikā.

Plaši par abiem zaudētajiem, ļoti pieredzējušajiem kolēģiem - 57 gadus veco Diponu un 55 gadus veco Verlonu - ziņo Francijas Starptautiskais radio, norādot, ka abiem Āfrika un ziņošana no tālām zemēm ir bijusi sirdslieta.

Radio noklausāmas arī viņu pēdējās reportāžas.

Žurnālistu nolaupīšanu un nogalināšanu nosodījuši Francijas prezidents Fransuā Olands, ANO Drošības padome, Eiropas Savienības augstā ārējās un drošības politikas pārstāve Ketrīna Eštone un starptautiskā žurnālistu tiesību aizstāvības organizācija "Reportieri bez robežām".

Olands sarīkojis steidzamu apspriedi ar ārlietu ministru Lorānu Fabiusu un tieslietu ministri Kristiānu Tobiru, lai pārrunātu dramatisko notikumu. Olands pavēstījis, ka vēlas sadarboties ar Apvienoto Nāciju Organizāciju un Mali varas iestādēm, lai izmeklētu žurnālistu nogalināšanas apstākļus.

Pēc aizvadītā gada Mali apvērsuma un islāma grupējumu sarīkotā bruņotā konflikta ziemeļos, valstī joprojām uzturas Francijas karaspēks un arī starptautisko karavīru misija, kas apmāca Mali armiju. Taču reģionā, kur notikusi abu žurnālistu nolaupīšana, Francijas karaspēkam nav bijuši nekādi uzdevumi, tā ziņo prese.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti