Panorāma

Lietuva gatavojas simtgades svinību kulminācijai

Panorāma

EM un lauksaimnieku kompromiss

Lietuvas simtgades svinības

FOTO un VIDEO: Lietuvā plaši atzīmē valsts simtgadi

Piektdien, 16. februārī, Lietuvā notiek valsts simtgades centrālie pasākumi, un svētki tiek svinēti gan publiskās vietās, gan oficiālos pasākumos, kur piedalās citu valstu un starptautisku organizāciju līderi.

Simtgades kulminācijas dienas rītā vairāki tūkstoši lietuviešu devās gājienā uz Rasu kapsētu, lai godinātu Neatkarības akta parakstītāju piemiņu - tā ir tradīcija katru gadu. Tāpat arī jauniešu gājiens – tajā gan šoreiz pulcējās dažādu paaudžu cilvēki, arī daudzas ģimenes ar bērniem, lai kopīgi dotos uz vairākām Lietuvas valstiskuma vēsturē svarīgām vietām.

“Šodien jaunieši svin simtgadi no brīža, kad mēs atkal kļuvām neatkarīgi! Tāpēc piedalāmies gājienā, ejam uz vēsturiski nozīmīgam Viļņas vietām," saka gājiena dalībniece Anete.

Lietuviešu simtgades svētku modē – drēbes un aksesuāri karoga krāsās – cepures,vainagi, lakati, zeķes. Šīs dienas centrālais pasākums – trīs Baltijas valstu karogu pacelšana. To vēroja šo valstu galvas, tostarp Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, ka arī viesi no ES institūcijām un vietējie iedzīvotāji.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite pilī pieņēma oficiālus viesus, kuri rakstīja novēlējumus valstij. Visi, izņemot Eiropas Komisijas vadītāju Žanu Klodu Junkeru, kurš atstāja grāmatā vien savu parakstu. Šīs dienas centrālais pasākums – trīs Baltijas valstu karogu pacelšana

“Lietuvas valsts ieiet jaunajā simtgadē!" sacīja Grībauskaite." Šorīt trīs krāsu karogs tika uzcelts pār daudzām brīvību mīlošam mājām. Tas nozīmē, ka mūsu tauta kļūst arvien spēcīgāka un ka tās cilvēki ir pilnībā apņēmušies radīt savu brīvību, kuras garu nenoslāpēs nedz pašu aizliegumi, nedz sveši pieprasījumi!" sacīja Grībauskaite.

Pie prezidenta pils svinīgi tika nolasīts arī Lietuvas Neatkarības akts, bet pusstundu vēlāk visas Lietuvas baznīcas zvanīja 100 reizes.

Uz svētkiem atbrauca arī barikāžu dalībnieki no Latvijas. “Mans novēlējums būtu visām trim republikām – sadzīvot kopā draudzīgi, palīdzēt viens otram, atbalstīt un soļot vienā solī un uz priekšu!” pauda barikāžu biedrības locekle Tatjana Liepkalne.

Savukārt Vējonis paziņojumā medijiem norāda, ka “gadsimtu griežos latviešu un lietuviešu likteņi ir cieši savijušies, un arī jaunās tūkstošgades izaicinājumi liek mums turēties cieši kopā”. 

Vējonis atzīmē, ka Latviju un Lietuvu vieno ne tikai pagātne, bet arī kopīgs nākotnes redzējums – vēlme būt brīviem un veidot pašiem savas, brīvas un neatkarīgas valstis.

Lietuvas valsts karogs piektdienas rītā tika uzvilkts arī Rīgas Pils svētā Gara tornī.

Apsveikumu Lietuvai ir radījiis arī Latvijas Simtgades birojs.

Ar Lietuvas himnu pie valsts vēstniecības Tallinā Lietuvu simtgadē piektdienas rītā sveica Igaunijas valdības pārstāvji.  Muzikālo sveicienu diriģēja igauņu diriģents Indreks Vijards. Igaunijas ministriem himnu nodziedāt palīdzēja Tallinas Universitātes vīru koris. Vakarā Lietuvas nacionālajās krāsās – dzeltenā, zaļā un sarkanā – izgaismos Brīvības laukumu Tallinā. Arī sabiedriskais transports Igaunijas galvaspilsētā šodien izrotāts ar Lietuvas karodziņiem

Lietuva ir pirmā no Baltijas valstīm, kas šogad svin valsts simtgadi. 24. februārī svētki būs Igaunijā, bet 18. novembrī – Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt