De Facto

Patriotisms par valsts un pašvaldību naudu

De Facto

Ieskats 11. decembra „De Facto” tematos

«Labdaris» zaudē sabiedriskā labuma organizācijas statusu

Fondam «Labdaris» slēdz bankas kontus Latvijā, tas izvērš darbību Krievijā

Fondam “Labdaris”, kas šonedēļ nopietnu pārkāpumu dēļ zaudēs sabiedriskā labuma organizācijas statusu, Latvijas bankas slēdza vai neļāva atvērt kontus. “Labdara” vadītājs izvērsa darbību Krievijā.

Problēmas Latvijā

Banka “Citadele” Latvijas televīzijai apstiprināja, ka aizdomīgo finanšu darījumu dēļ tā februārī slēdza “Labdara” kontus.  “De facto” zināms, ka tāpat rīkojās arī  “Swedbank”, bet jau iepriekš konta atvēršanu “Labdarim” atteica SEB banka. Turklāt “Labdara” vadītājs ieslīdzis parādos - Aleksandra Čistova uzņēmumu un biedrību kopējais nodokļu parāds ir 63 ar pusi tūkstoši eiro.

Latvijas Televīzija stāsta, ka “Labdaris” finansēm pievērsa uzmanību arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārbaudēs, tās fondam bijušas vairākas. VID neguva pārliecību ka visi ziedojumi sasnieguši mērķi. "Labdara" vadītājs Aleksandrs Čistovs ir uzbūvējis firmu un biedrību tīklu, kuras vada viņš pats un kas sniedz pakalpojumus "Labdarim". Līdz ar to no ziedotāju naudas labumu guvis arī biedrības vadītājs Aleksandrs Čistovs, sarunā ar “De facto” apstiprina Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes direktors Juris Gaiķis.

Finanšu ministrijas pārstāve Irita Lukšo raidījumam norāda, ka “Labdara” finanšu plūsma ir neizsekojama.

Latvijas Televīzija vēsta, ka Aleksandra Čistova firmu darbinieki, kas strādājuši uz “Labdara” projektiem, šajā pavasarī pārstāja saņemt algu. To, ka ar “Labdari” saistītie uzņēmumi nav pienācīgi maksājuši atlaistajiem vai aizgājušajiem darbiniekiem, apstiprina arī Valsts darba inspekcijas pārbaudes. 

“Martā viņš  [Aleksandrs Čistovs – LSM.lv] samaksāja naudu vēlāk, nekā bija pēc līguma, aprīlī vispār nevēlējās maksāt, maijā atkal jūnijā atkal, visu laiku gaidīja. Pēc tam atbrīvoja, teica, ka nevar maksāt to naudu Sievietes sievas ar bērniem, kas dzīvo bez vīra, viņas vispār nezināja, ko darīt”, Latvijas Televīzijai stāsta bijušais Čistova darbinieks, kas vēlējās palikt anonīms.

Darbība Krievijā

Šogad Aleksdanrs Čistovs uzsāka darbību Krievija ar jaunu fondu “Fond Rossii”.  Tagad gan “Fond Rossii” vadība, gan Aleksandrs Čistovs noliedz  jebkādu Krievijas organizācijas un “Labdaris” sasaisti, kaut gan “De facto” norāda – sākotnēji tieši Čistovs bija minēts ka Krievijas fonda dibinātājs, arī Krievijas fonda mājaslapa skaidri norādīts – “Fond Rossii” bija daļa no “Labdaris” projekta. Līdz pat šīs nedēļas vidum ziedotāji, kas vēlējas naudu pārskaitīt ar bankas karti, saņēma ziņu, ka līdzekļi aizgājuši organizācijai “Labdaris”.

Attēlā: Fondrossii.ru īpašnieki


Attēlā: fondrossii.ru mājaslapa 2016.gada rudenī

“De facto” ir zināms, ka Čistovs nevis reģistrēja jaunu fondu, bet pārņēma jau esošo, turklāt “Fond Rossii” juridiskais nosaukums ir “Благотворительный фонд БФР“. Par šī fonda direktori kļuva Anastasija Balikova, kura, spriežot pēc informācijas sociālajos tīklos, nesen pārvācās uz Maskavu no Ukrainas un Krievijas galvaspilsētā meklēja ar mārketingu saistītu darbu.

Pastāv iespēja, ka arī Krievijā labdarības fondu, tāpat kā “Labdari”, plānots sasaistīt ar citiem uzņēmumiem. “Fond Rossii” juridiskajā adresē reģistrēta arī kāda SIA, kuras īpašnieks ir Aleksandrs Čistovs, bet vadītāja Anastasija Balikova. Tas kalpo par vēl vienu pierādījumu tam, ka “Labdaris” un “Fond Rossii” ir saistīti.
 

Attēlā: fondrossii.ru vadība

“De facto” sazinājās ar septiņām ģimenēm no Krievijas un citām NVS valstīm, kuru stāsti bija redzami “Fond Rossii” un “Labdara” mājaslapā. Daži sarakstē ar LTV apgalvoja, ka bija vērsušies pēc palīdzības pie Latvijas organizācijas “Labdaris” un pat nezinājuši, ka līdzekļus viņiem vāc arī “fondrosii.ru” vietnē, dažos gadījumos “Fond rossiii” vai “Labdara” mājaslapā paustā informācija bija novecojusi un neatbilda bērna vajadzībām. Teju visi “De facto” uzrunātie vecāki sarakstē uzstāj – viņi mēnešiem un nedēļām gaidījuši jau saziedoto naudu.


Attēlā: Antoņina un Mihails

Mazā Mihaila mamma Antoņina intervijā Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka par līdzekļu vākšanu nemaz nezināja. Viņa tiešām prasījusi “Labdara” palīdzību, bet ātri vien savu lūgumu atsaukusi, jo paguva līdzekļus savākt pati. Tāpat Antoņina nezināja, ka informācija par viņas dēlu nokļuvusi pie Krievijas fonda “Fond Rossii”, jo vērsusies taču pie Latvijas organizācijas.
 

Attēls: “Fund Of Life” mājaslapa

“De facto” arī zināms, ka “Labdaris.lv” līdzīga mājaslapa parādījās arī Lielbritānijā. Viens no palīdzības lūdzējiem, kam aicināja ziedot, šoruden sociālajos tīklos paziņoja par to, ka ar “Labdari” vairs nesadarbojas. Gan “Fond Rossii” vadība, gan Aleksandrs Čistovs interviju Latvijai Televīzijai atteica. “Labdaris” un “Fund Of Life” mājaslapas pašlaik nav pieejamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti