Eksperts: Konflikts ar Krieviju vilksies gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 5 mēnešiem.

Konflikts ar Krieviju vilksies gadiem, un to nevar atrisināt militāri, Latvijas Televīzijai pastāstīja viens no Ukrainā vadošajiem ekspertiem drošības un starptautiskās politikas jautājumos Oleksijs Meļņiks. Viņš uzskata, ka risinājumam jābūt kompleksam - jāizmanto arī politiskas un diplomātiskas sviras. 

Lai gan Krievija izvērsusi masīvu propagandu, Ukrainai ir izdevies saglabāt starptautisko atbalstu, taču, kā brīdina eksperts, tas var apsīkt.

"Šobrīd visos līmeņos var vērot Eiropas Savienības un ASV vēlmi palīdzēt Ukrainai, jo visi saprot, ka uz Ukrainas kārts liktas ļoti lielas likmes. Bet ļoti daudz kas būs atkarīgs no Ukrainas valdības varēšanas pierādīt, ka tā noskaņota īstenot reformas un veidot pilnīgi jaunu valsti. Pirmām kārtām, tā ir cīņa pret korupciju un ekonomiskās reformas. Ja būs kaut mazi soļi šajā virzienā, domāju, ka atbalsts pat pieaugs," LTV raidījumam "Panorāma" stāsta Razumkova centra ārpolitikas un drošības jautājumu programmas direktors Oleksijs Meļņiks.

Cenšoties radīt labu iespaidu Rietumos, atdzīvināt ekonomiku un izskaust plaši izplatīto korupciju, Ukrainas valdība izstrādājusi ambiciozu reformu programmu. Prezidents Petro Porošenko ierosinājis, ka korupcijas apkarošanas dienestu vajadzētu vadīt ārzemniekam, jo viņam nebūtu sakaru ar Ukrainas politisko eliti, kuru caurvij radu un draugu būšana. Konflikts Donbasā prasa ātri pieņemt lēmumus, taču bieži vien tas nav iespējams lielās birokrātijas dēļ.  

"Kamēr vieni izrāda varonību frontē un pilsonisko pienākumu demonstrē kā brīvprātīgie,

tikmēr valsts mašinērija turpina strādāt ierastajā komforta režīmā. Tā nespēj vispirms jau mentāli pārslēgties uz kara laiku.

Te arī rodas problēmas ar karaspēka apgādi un vadību. Tam ir dziļas saknes. Man ir aizdomas, ka to nevar mainīt pat šajos smagajos apstākļos," vērtē starptautiskās politikas eksperts Meļņiks.

Ukrainas valdības sekmes būs atkarīgas no spējām sastrādāties ar parlamentu. Valdošajai koalīcijai Augstākajā Radā ir absolūts vairākums. Vienlaikus prasīgāka kļuvusi pilsoniskā sabiedrība, kur liela loma ir brīvprātīgajiem.

"Daudzi zaudējuši draugus. Daudzi, daudzi skatījušies nāvei acīs. Tagad viņus barot ar solījumiem ir diezgan sarežģīti. Valdība labi apzinās trešā Maidana draudus. Tas ir liels izaicinājums un vienlaikus arī liela iespēja.

Politiķi labi saprot, ka jebkurā brīdī viņus var aizslaucīt prom tāpat kā iepriekšējo varu. Ņemot vērā radikalizāciju un ieroču daudzumu, kas ir, baidos, ka nākamais Maidans vairs nebūs mierīgs.

To nepieļaut var, tikai reāli risinot lietas, lai cilvēki saprastu, ka upuri nav bijuši velti," situāciju analizē Meļņiks.

No tā, cik ātri Ukrainas valdība ķersies pie reformām, no tā būs atkarīgs, kad valsts saņems starptautisku finanšu palīdzību. Brisele vairākkārt ir atlikusi tā saukto donoru konferenci, un tā nenotikšot, līdz Eiropas Savienība nebūs redzējusi nopietnus priekšlikumus reformu plānam un pirmos taustāmos rezultātus.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti