Eksperti: Krīze Polijas valdībā – pamatīgs trieciens valdošajai partijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Polijas valdību skārusi pamatīga krīze  - noklausīšanās skandāla dēļ no amata atkāpušies trīs ministri un parlamenta priekšsēdis. Eksperti norāda, ka ministru atkāpšanās ir nodarījusi pamatīgu triecienu valdošajai partijai “Pilsoniskā platforma” un tās līderei premjerministrei Evai Kopačai pirms rudenī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām. 

“Zemestrīce valdībā”, “Revolūcija valdībā”, “Ērto krēslu beigas”-  ar šādiem virsrakstiem ceturtdien poļu prese komentē negaidītos notikumus Polijas valdībā. Par savu demisiju ir paziņojuši trīs valdības ministri – veselības aizsardzības ministrs Bartopšs Arlukovčičs, sporta ministrs Andžejs Bernats, Valsts kases ministrs Vlodimežs Karpinskis, kā arī valsts parlamenta apakšpalātas Seima spīkers Radoslavs Šikorskis. Tāpat savus amatus pametuši trīs viceministri, kā arī premjerministres padomnieku grupas vadītājs Jans Rostovskis.

Atkāpšanās iemesls ir internetā nonākušie materiāli no krimināllietas par savulaik notikušu nelegālu amatpersonu noklausīšanos. Pagājušā gada jūnijā izdevums „Wprost” publiskoja slepenus ierakstus, kuros centrālās bankas vadītājs centās panākt vienošanos ar iekšlietu ministru par valdības ekonomiskās programmas atbalstīšanu ar noteikumu, ka savs amats ir jāatstāj finanšu ministram.

Šajos ierakstos arī dzirdams, kā bijušais ārlietu ministrs un līdzšinējais Seima spīkers Šikorskis apspriedis iespējamo vietējā miljardiera Jana Kuļčika interešu aizstāvību, diskutējis ar aizsardzības ministrijas pārstāvjiem un apspriedies par slikto Polijas armijas stāvokli.

Sabiedrība uzzinājusi arī par savulaik notikušo Šikorska sarunu ar bijušo finanšu ministru Janu Rostovski, kuras laikā Šikorskis bijušā premjerministra Donalda Tuska īstenoto ārpolitiku nosauca par kļūdainu, bet sadarbību ar ASV – par bezjēdzīgu. Turklāt bieži vien Šikorskis izmantojis arī nenormatīvu leksiku. Pēdējo dienu laikā internetā nokļuvuši šo sarunu atšifrējumi un daudzi citi fakti no uzsāktās krimināllietas.

Pats Radoslavs Šikorskis paziņojis, ka viņš no amata izlēmis atkāpties, lai nemestu ēnu uz partiju „Pilsoniskā platforma” pirms rudenī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām. Pēc viņa vārdiem, partijas intereses viņš vērtē augstāk nekā personiskās politiskās ambīcijas. Seima spīkers arī paudis gatavību kandidēt vēlēšanās un kļūt par  “Pilsoniskās platformas” saraksta līderi savā reģionā.

Taču tā vien liekas, ka “Pilsoniskā platforma” un tās premjerministre Eva Kopača ir sākušas strauju lejupslīdi, ko apturēt būs ļoti grūti. Savā paziņojumā Eva Kopača norādījusi, ka atbrīvos savu valdību no visiem, kas saistīti ar šo skandālu, neļaujot nevienam izmantot šos ierakstus priekšvēlēšanu kampaņas laikā.

Tāpat premjerministre aicinājusi ģenerālprokuroru Andžeju Seremetu atkāpties no amata, jo tieši viņa personāls esot atbildīgs par informācijas noplūdi internetā. Savukārt sabiedrības priekšā Kopača atvainojusies.

“Tie, kuri ir šīs nelegālās noklausīšanās upuri, ir nodemonstrējuši savu uzticību valstij tā vietā, lai censtos saglabāt savus posteņus. Mēs zināms, cik daudz grūtu brīžu šie cilvēki pēdējā laikā ir piedzīvojuši. Tāpat arī daudzie “Pilsoniskās platformas” vēlētāji bieži vien ir bijuši aizkaitināti, klausoties šos ierakstus. Viņi ir pelnījuši atvainošanos. Un šodien “Pilsoniskās platformas” vārdā es viņiem no sirds atvainojos,” sacīja Kopača.

Laikraksta “Gazeta Wyborcza” komentētājs Jaroslavs Kurskis savā komentārā norāda -  ja par šo ministru atkāpšanos būtu paziņots jau pagājušā gada rudenī, politiskās sekas būtu daudz mazākas un arī prezidentam Broņislavam Komorovskim nebūtu jāzaudē vēlēšanās.

Premjerministre Eva Kopača tagad ir atbrīvojusies no balasta – labāk vēlāk, nekā nekad. Otrkārt, premjerministrei tagad priekšā stāv ļoti sarežģīts uzdevums – panākt, lai viņas partija neciestu vēl vienu zaudējumu septembrī gaidāmajās parlamenta vēlēšanās. Pēc Kurska vārdiem, vējš pašlaik ir labvēlīgs opozīcijā esošajai partijai „Likums un taisnīgums”, bet “Pilsoniskā platforma” faktiski ir paralizēta, turklāt priekšā stāv vasaras brīvdienas un klusā politiskā sezona. Ministru atkāpšanās faktiski ir pēdējais mēģinājums atgūt vēlētāju uzticību.

Ietekmīgais izdevums “Financial Times” norāda, ka viens no lielākajiem zaudējumiem, iespējams, ir Seima spīkera Radoslava Šikorska demisija, jo tieši viņš bieži vien ticis minēts kā iespējamais kandidāts uz valsts prezidenta krēslu 2020. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti