EK rosina pētniecībai novirzīt 100 miljardus eiro

Eiropas Komisija (EK) rosina tuvākajos gados pētniecībai un inovācijām novirzīt 100 miljardus eiro. To paredz nākamā plānošanas perioda budžeta projekts.

Eiropas Komisijas pārstāvji informēja, ka tiks izveidota jauna programma “Apvārsnis Eiropa”, kurai plānots novirzīt 97,5 miljardus eiro. Tās ietvaros tiks veicināti pētījumi un inovācijas, kuriem ir liela ietekme uz sabiedrības ikdienas dzīvi.

Programmā Eiropas Komisija iekļāvusi aktuālas mūsdienu problēmas, tostarp cīņu pret audzējiem, “zaļā” transporta attīstību un okeāna pasargāšanu no plastmasas piesārņojuma.

Eksperti aprēķinājuši, ka katrs programmā investētais eiro 25 gadu periodā var radīt 11 eiro atdevi valstu iekšzemes kopproduktā. Pateicoties pētniecības un inovācijas pasākumiem, no 2021. līdz 2027.gadam tiks radīts apmēram 100 tūkstoš jaunu darba vietu.

KONTEKSTS:

Maija sākumā Eiropas Komisijas piedāvājumā par Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetu pēc 2020.gada iecerēts finansējumu kohēzijai un kopējai lauksaimniecības politikai samazināt par aptuveni 5%, bet palielināt finansējumu pētniecībai un inovācijām, "Erasmus+" programmai, kā arī Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentam (CEF)

Vienlaikus piedāvātas lielākas iemaksas un jauni ienākumu avoti. Tikmēr Latvija neatbalsta ES budžeta samazināšanu.

Savukārt maija beigās Eiropas Komisija sākusi publicēt piedāvājumus ar konkrētākām aplēsēm. Piemēram, piedāvāts par aptuveni ceturto daļu samazināt kohēzijas finansējumu Baltijas valstīm. Latvijai gan kohēzijas naudas samazinājums varētu būt mazāks - par 13% mazāk salīdzinājumā ar pašreizējo finansējumu.

Attiecībā uz tiešmaksājumiem lauksaimniekiem EK piedāvājums paredz budžeta sarukumu. Latvijai gan piedāvāts pakāpeniski paaugstināt tiešmaksājumus līdz 202 eiro par hektāru 2026.gadā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt