Sadaļas Sadaļas

EK negrasās sekot Ungārijas premjera prasībai atlaist komisāri Jourovu

Ungārijas premjers Viktors Orbāns ir pieprasījis Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas vietnieces vērtību jautājumos Veras Jourovas atkāpšanos. Orbāns nav apmierināts ar to, ka Jourova kādā intervijā ir nosaukusi Ungāriju par „slimu demokrātiju”. Tāpat Ungārija un Polija paziņoja par nodomu izveidot tiesiskuma institūtu, lai pētītu šos jautājumus Rietumeiropā.

EK negrasās sekot Ungārijas premjera prasībai atlaist komisāri JourovuArtrjoms Konohovs

Eiropas Komisija negrasās pakļauties Ungārijas valdības vadītāja Viktora Orbāna prasībai atbrīvot no amata priekšsēdētājas vietnieci Veru Jourovu. Komisijas preses sekretāre Dana Spinanta sacīja, ka, nosaucot Ungāriju par slimu demokrātiju, Jourova ir saviem vārdiem paudusi jau sen zināmas bažas.

„Priekšsēdētāja fon der Leiena strādā cieši kopā ar savu vietnieci Jourovu likuma varas jautājumos, un priekšsēdētāja viņai pilnībā uzticas. Mūsu bažas par tiesiskuma stāvokli Ungārijā ir labi zināmas. Tās tiks izklāstītas ziņojumā par tiesiskumu, kas rīt tiks apstiprināts,” sacīja Spinanta.

Piesauktais ziņojums par tiesiskumu būs pirmais Eiropas Komisijas dokuments, kurā tiks analizēts likuma varas stāvoklis visās bloka dalībvalstīs. Tiek plānots, ka turpmāk Eiropas Komisija regulāri nāks klajā ar šādu izvērtējumu, lai laikus pamanītu un norādītu uz problēmām kādā no 27 valstīm. Runa ir par tiesu sistēmas neatkarību, plašsaziņas līdzekļu brīvību un viedokļu daudzveidību tajos, par netraucētu nevalstisko organizāciju darbu un citiem parametriem, kas kopumā veido brīvu demokrātisku valsti.

Ungārijas valdība turpina noliegt, ka viņu valstī būtu jebkādas problēmas ar demokrātiju vai tiesiskumu. Orbāns šādus pārmetumus regulāri noraksta uz rietumvalstu atriebību par Ungārijas nevēlēšanos uzņemt bēgļus un patvēruma meklētājus. Tāpat viņš to pamato ar atšķirībām uzskatos starp rietumvalstu liberāli domājošajiem politiķiem un viņa īstenoto konservatīvo vērtību modeli.

Jānorāda, ka Jourova nāk no Ungārijas kaimiņvalsts Čehijas. Viņa vairākkārt ir sacījusi, ka atceras sociālisma laikus, kad bija pieļaujams tikai viens vienīgs pareizais viedoklis. Tādēļ viņa nevēlas, lai mūsdienu Eiropā kaut kas tāds atkārtotos.

Visticamāk, fon der Leiena ar nolūku uzticēja tieši čehu politiķei atbildēt par tiesiskuma un vērtību jautājumiem, jo kritiķiem ir grūti viņai pārmest Rietumu diktātu un izpratnes trūkumu par situāciju Centrāleiropā.

Bet pirmdien, 28. septembrī, Ungārijas interneta portāls origo.hu ir publicējis apgalvojumu, ka Jourova esot miljardiera Džordža Sorosa tuva līdzgaitniece. Publikācijā tiek norādīts, ka Jourova atklāti melojot par to, ka Ungārijas medijos trūkstot valdībai kritisku publikāciju.

Šonedēļ Polijas un Ungārijas ārlietu ministri paziņoja, ka gatavojas izveidot tiesiskuma institūtu.

Tas analizēs demokrātijas stāvokli Rietumeiropā. Tas tikšot darīts, lai atspēkotu kritiku par Varšavas un Budapeštas amatpersonu politiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt